het verleden stroomde de opleiding over van de nummers 10, jongens achter de spits, en kwamen er weinig verdedigers door. Slechts mondjesmaat. Nu blijkt het ook weer; de betere voetbal lers uit Ajax 2 zijn de middenvelders, de echte voetballers. Maar dat is inherent aan de manier waarop we bij Ajax tegen voetbal aankijken.' Eén nummer 10 staat bewust zijn plek af. Niet in het elftal, maar wel qua positie. Het is te hopen dat de opschudding die ontstaan is over de contractbesprekingen tussen de club en Rafael Van der Vaart snel overwaait, want dan kan ook Ajax' goudhaantje zich verder ontwikkelen. Hoe, dat heeft Koeman duidelijk voor ogen: 'Van der Vaarts volgende stap is spelen vanaf het middenveld. Ook daar behoudt hij zijn rendement, daar ben ik van overtuigd; hij heeft zo veel drang richting het doel. Met zijn inzicht moet hij een grotere rol van betekenis spelen op het middenveld, en niet alleen maar in de laatste fase voor de goal. We zullen het zien en ondervinden. Ik ben wel overtuigd van die keuze. Zijn laatste wedstrijden als linkshalf bewezen dat.' Met de twee directe concurrenten van Van der Vaart wordt door Koeman en Leo Beenhakker uitgebreid gesproken. Gaat Ajax door met Richard Witschge en Jari Litmanen? 'Ook met hen zijn we open en eerlijk aan het praten. Het heeft nog geen zin daar nu al over uit te wijden. Witschge is van waarde voor het elftal, alleen al op de momenten dat Van der Vaart geblesseerd raakte. Ik ben blij met mijn beslissing Richard terug te halen uit Spanje. Het is een feit dat ik nog steeds een fan ben van Litmanen. Alleen, door blessures is zijn inbreng erg beperkt geweest. Dat is heel jammer. Ik ben benieuwd hoe hij de komende periode doorstaat.' Grote neus In de voorhoede kiest Koeman voor de jeugdige Zlatan en Mido. Machlas is daardoor op het tweede plan geraakt. 'Machlas' inbreng werd min der,' vervolgt Koeman. 'Het heeft ook wederom te maken met doorselecteren, en met andere jongere voetballers die beter worden. Als een keuze goed uitpakt, houd ik daaraan vast. Wan neer Nikos ergens anders naar toe wil, krijgt hij van mij en de club alle vrijheid om te gaan onderhandelen.' 'De enige overeenkomst die Zlatan en ik hebben, is onze grote neus,' grapte Mido eens. Koeman ziet ook dat er veel verschillen zijn tussen de markante spitsen: 'Mido is de opportunist die totaal gericht is op het balletje voor de goal. Maar hij moet veel balvaster worden. Zijn passes en loopacties kunnen ook beter. Zlatan ontwikkelt zich fantastisch. Zijn enige probleem was dat hij te veel voetbalde voor de actie. Maar als ik Zlatan nu vergelijk met een aantal maanden geleden, zie ik een groot verschil. Hij toont absoluut aan dé nummer negen bij Ajax te kunnen zijn. Hij is balvast, sterk, en heeft een goed inzicht. 'Ik heb het over twee jongens van pas twintig jaar, met enorm veel mogelijkheden. Ik vind het prima om hen allebei als spits te hebben. Voor henzelf is dat moeilijker. Het is vaak zo: de één speelt, de ander niet.' De inbreng van Jari Litmanen is door blessures erg beperkt geweest. Mido met Wesley Sneijder. De Egyptenaar komt samen met Zlatan in aanmerking voor de positie in de spits. Voor de markante aanval ler zal het wei eens moeilijk zijn, want het is vaak zo: de één speelt, de ander niet. Stagiair Marco van Basten kon op geen beter moment komen: 'Ik ben altijd zeer benieuwd »naar Marco's mening over Zlatan of Mido. Wie kan beter vertellen wat die jonge spitsen nodig hebben dan hij? Daar maak ik uiteraard gebruik 1 mmÊÊÉ van_' Te hoge verwachtingen van zijn spitsen vindt Koeman echter niet reëel: 'We moeten niet te snel te veel willen.' Maar aan een derde, door de wol geverfde spits heeft de trainer geen behoefte, want 'drie spitsen maakt het alleen maar moeilijker, dat bleek ook nu met Nikos.' Met hooggespannen verwachtingen had ook Victor Sikora te kampen, bevestigt Koeman. 'Ik denk dat hij abso luut nog niet liet zien wat hij in zijn mars heeft. Het eerste jaar is nodig voor aanpassing en om te wennen aan het niveau. Hij is nog niet de Sikora die hij kan zijn. Zijn kracht is vooral dat hij een verdediging bezighoudt. Het is geen jongen met een fantastische passeerbeweging, maar ook zonder bal gaat hij constant diep. Hij is onvermoeibaar, altijd bezig, en agressief.' Op de flanken is eigenlijk alleen Van der Meyde redelijk zeker van zijn plek. Als hij maar constanter wordt, zegt Koeman. 'Mijn kritiek op hem is dat het de ene wedstrijd een acht is en de vol gende een vijf. Regelmaat, daar gaat het om. Hij is overigens wel een rechtsbuiten voor wie je naar het stadion komt. Verder heeft hij de meeste assists van de selectie, naast zijn vijf doelpunten.' Anders ligt het voor Wamberto. 'Dat is een moeilijk verhaal dat ook weer te maken heeft met het doorselecteren. Ik vind Wam berto een fantastische jongen, altijd positief; hij traint altijd goed. Maar het rendement van zijn spel moet echt omhoog. Hij heeft heel weinig gespeeld, maar krijgt wederom kansen tijdens de AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 26