weer anders is. Petri speelde weinig, omdat ik Petri Pasanen centraal Bergdolmo-Chivu wil hebben. André toonde zijn startte dit seizoen matig, waardoor Yakubu en waarde vlak voor de winterstop en Pasanen minuten kregen. Maar dat vond ik niet is weer wat honderd procent goed gaan. Dus greep ik terug gelukkiger dan op Bergdolmo-Chivu. Dat ging uiteindelijk goed. aan het be8|n van Petri deed het de laatste duels, in het veld wegens schorsingen en blessures van Chivu, Revelaties Wesley echter wel weer naar behoren. Dat is voor mij sneijder en Nigel als trainer prima; ik heb daardoor meerdere de Jong op het opties voor één positie.' strand in Portu_ Met de rechtspoten zit het dus wel goed, achter g.al'De '.°1nJk,1es zijn inmiddels in het centrum. Links staat aanvoerder Cristian toegevoegd aan Chivu niet ter discussie. Jelle van Damme ver- de A-selectie, diende een contract en is op lange termijn mogelijk vervanger van de Roemeen. De revela tie van dit jaar, Nigel de Jong, kan ook centraal uit de voeten. Maar op hem moet niet te veel gerekend worden, vindt Koeman: 'De Jong kwam van de ene op de andere dag in het elftal en deed het prima. Maar jongens van zijn leeftijd krijgen na zo'n periode nog weieens een dipje. Daarmee probeer ik rekening te houden.' De vleugels zijn verdedigend op het eerste gezicht mager bezet. Ferdi Vierklau haakte af. Hatem Trabelsi is een zekerheidje, John O'Brien was dat ook. 'John kreeg al snel een kwetsuur aan zijn achillespees. Zijn verleden bij Ajax is wat blessures betreft vervelend. Daar moeten we maar mee zien te leven,' zegt Koeman. De trai ner beweert stellig geen spelers te willen halen tijdens de winteronderbreking. Is er in verdedi gend opzicht geen noodzaak? 'Nee, vooralsnog gj niet. Of we moeten een speler met enorme extra waarde en kwaliteiten kunnen kopen, dan is het II een ander verhaal. Zo niet, dan werk ik met het 5 beschikbare materiaal. Als deze jongens fit zijn en hun niveau halen, hebben we een prima achterhoede. Jon gens uit het centrum kunnen ook op links of rechts spelen. In deze financieel moeilijke tijd in de voetbalwereld is dat best een zegen.' De geldzorgen binnen het voetbal maken dat ook Ajax creatief zoekt naar oplossingen. Een aantal stagiaires mochten zich bewij zen, en al eerder kwam David Mendes da Silva van Sparta. Koe man: 'Ajax heeft de kans Da Silva een halfjaar binnen de gelede ren te hebben en hem te bekijken, in trainingen en in wedstrijden. Zo kunnen we rustig bepalen of we hem zullen con tracteren. Je moet het zien als een stage vergelijkbaar met die van Jelle van Damme. De komende periode zal het uitwijzen, maar ik zie Da Silva vooral als middenvelder en niet als centrale verdediger.' Aftocht Dat brengt ons bij de middenvelders. Twee geroutineerde spelers verlieten rond de jaarwisseling de selectie: Aron Winter en Jan van Halst. Waarom liet Koeman Winter niet meteen bij de sei zoenstart vertrekken? 'Toen Aron bij Sparta zat, gaf hij aan daar niet verder te willen. Hij wenste het liefst naar Ajax terug te gaan. Op dat moment wilde ik niet de deur voor zijn neus dicht gooien. Ik gaf hem de kans maar vertelde hem direct: "Aron, het zal heel moeilijk worden". Tomas Galasek func tioneerde erg goed. Bij het samenstellen van de achttien namen komt toch de overwe ging: neem ik Winter mee, of bijvoorbeeld Seedorf of De Jong? Dan geef ik de voorkeur aan een jonge voetballer. De vraag rees toen, ook bij Aron zelf: ben ik nog van nut voor deze groep? Onbewust werkte die vraag door in zijn hoofd, dat zag je terug, ook op trai ningen. Aron trainde nooit bewust minder dan een ander. Maar toch merkte ik het. Toen adviseerde ik hem er een punt achter te zetten. Zijn carrière mocht niet als een nachtkaars uit gaan. Een speler met zijn staat van dienst verdient een prachtig afscheid.' Jan van Halst, door Koeman geroemd om zijn mentaliteit en motivatie, kreeg een eervolle aftocht: 'Ten koste van alles Van Halst erbij houden, vond ik geen goed idee. Ik denk op zo'n moment meer aan de speler dan aan mijn eigen belang, of aan dat van het elftal. Gezien Jans inbreng vorig jaar gunde ik hem de kans om naar Vitesse te gaan.' Overschot Twee vrije stoeltjes in de kleedkamer, dat betekent kansen voor de jeugd. Maar Koeman ziet Wesley Sneijder en Stefano Seedorf niet als vervangers van Winter en Van Halst: 'Ze trainen met ons, maar spelen in Ajax 2. Als ze zich ontwikkelen als Pienaar, ram melen ze vanzelf aan de poort en krijgen ze minuten in Ajax 1 Raakt nu de balans niet een beetje verstoord op het middenveld? Een overschot aan creatieve jongens en een gebrek aan controle rende spelers dreigt. 'Zo zie ik dat niet. Yakubu kan controlerend spelen, Nigel de Jong ook. Ik heb genoeg mogelijkheden. Dat overschot aan "nummers 10" is wel een probleem van Ajax. In AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 25