a> o tlMNRO co 'Ne moeten niet te Ronald Koeman wil met Ajax een volgende stap zetten. Hij kent de route naar de echte voetbaltop en weet dat ervaring, bereidwil ligheid en details de komende tijd cruciaal zullen zijn. Rustig laat Ronald Koeman vlak voor het ver trek naar Portugal nog eens de film van de eerste competitiehelft aan zich voorbij trekken. Er is nog niets verloren; alles valt nog te beha len. Het Europese podium bracht meer mooie momenten dan verwacht, de goede resultaten in de Nederlandse competitie kregen alleen O vlak voor de winterstop een smetje. Koeman: 'Ik eis geen kampioenschap, maar wil zolang mogelijk strijden om de titel. We doen nog steeds mee. Alleen, de nederlaag tegen PSV was erg teleurstellend. We staan nu twee punten achter. Ik ben echter gerust op een goede afloop. Aan het eind van de rit wordt alles pas beslist.' Verantwoordelijkheid, durf, communicatie en teamgeest, dat alles bracht Koeman in ruim een jaar over op de spelersgroep. Hij was positief verrast dat de jongens de door hem gekozen route bijna zonder morren volgden. 'Dat is niet zo gemakkelijk voor voetballers. In het voetbal zijn we allemaal toch behoorlijke egoïstjes. We willen allemaal spelen, denken allemaal dat we de beste zijn.' De beste, dat is dit Ajax nog zeker niet, vind ook realist Koeman. Maar juist daar is nog enorme terreinwinst te boeken voor dit elf tal. 'Met de technische staf onderling hebben we het er weieens over, op of na de trainingen bijvoorbeeld. Het niveau van deze groep stijgt nog steeds. Op zo'n moment is dat af te leiden uit de positiespelletjes en de grote partijen onderling. Door die ontwikkeling van spelers vallen anderen weer af. Alle maal stappen in een groeiproces, vooral van jonge voetballers.' Details Koeman weet wat er aan de top wordt verwacht, hij maakte het als speler van Barcelona zelf mee. Eerste voorwaarde is dat de selectie redelijk intact blijft. 'Stel dat we Rafael van der Vaart en Cristian Chivu behouden en er blijven goede ervaren spelers binnen de groep, dan zal het goed gaan. Jeugd is leuk en ze krijgen van mij de kans, kijk maar naar Stefano Seedorf en Wesley Sneijder. Maar die jongens zijn nog niet zover dat ze zich alleen staande kunnen houden.' Groei naar de top is moeilijk. Het duurt langer dan de eerste fase, het smeden van een hechte groep. Details bepalen straks het verschil. Koe man: 'Dan heb je het over verschil in kwaliteit met de absolute top. Daar zitten we nog best ver vanaf. Veel van onze jonge spelers kunnen die doorgroei echter maken. Nigel de Jong zal in ver dedigend opzicht over twee jaar niet meer de foutjes in de mandekking maken die hij tegen Inter wél maakte. En dat is slechts één voor beeld.' Het langere verblijf in de Champions League is dus een meevaller, vindt ook Koeman. 'Het is vooral een kwestie van ervaring. Dat is een pro ces waar we doorheen moeten. De Champions League is voor §1 de meesten een nieuw verhaal. 1 if Goed omgaan met de Cham- pions League en drie dagen later weer een competitiewedstrijd spelen is over een paar jaar gemakkelijker. Het sloopt, het zijn enorme krachten die spelers in zo'n week verslinden.' Daarbij komt: zien is geloven. Zo bleek in het uitduel tegen Valencia. Confrontatie met de eigen tekortkomingen is vervelend én leerzaam. 'Dat levert inderdaad veel op,' stelt de trainer. 'We wonnen daar één punt, maar tegelijkertijd werden we met de neus op de feiten gedrukt. Dat is goed. Wat voor inhoud heeft een team als Valencia? En kijkend naar onszelf: welke spelers konden het niveau echt aan? Allemaal prima ervaringen.' Maar, het resultaat heeft net zoveel prioriteit als de zojuist genoemde groei, dat wil Koeman graag benadrukken. Winnen geeft zelfvertrouwen en dat is essentieel om de weg omhoog vol te houden. Nummer één Wat heeft de beoogde groei voor gevolgen voor de selectie? Koe man is bereid per linie aan te geven wat zijn opvallendste bevin dingen zijn. Met het voorbehoud dat het een continu proces is, waarbij iedere minuut training of wedstrijd iets nieuws kan ople veren waarmee de technische staf verder gaat. De doelmannen, daarmee had Ajax dit seizoen weinig geluk. AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 22