David Ziekenbezoek Schoef CD co CO ru Cl Erelid Wim Schoevaart op de nieuwjaarsreceptie. De archivaris van Ajax hoopt op 24 maart 85 jaar te worden. Ruim anderhalf jaar geleden besteedden we als MADIWODOVPRO - het radioprogramma waar ik voor werk - een week lang aandacht aan het jeugdvoetbal. Voor die week maakte ik een documentaire met en over David Mendes da Silva, toen een jeugdig talent van Sparta. Van Hane- gem was z'n trainer toen. En zei over hem tegen mij: 'Hij kan wel aardig voetballen.' Uit de mond van de Kromme betekende dat een groot compliment, waar je trots op kon zijn. En David kón voetballen, dat zag je zo. Hij was zo'n speler van wie je denkt: die wil ik er wei bij hebben. Nu waren er toen ook geruchten dat Ajax interesse had. David wilde of kon er niks over zeggen, toen ik hem ernaar vroeg. Later werd duidelijk dat Ajax inderdaad interesse had, maar Sparta veel te veel voor hem vroeg. Newcastle United was ook in beeld als nieuwe werkge ver. Maar ook dat ging niet door. David bleef op Spangen. Behalve dat hij 'aardig' voetbalde, was David ook een aardige jongen. Voorko mend, beschaafd, bescheiden, geestig. Ik kwam bij hem thuis en kreeg een inkijkje in zijn achtergrond. Kaapverdiaan is hij. In Rotterdam wonen veel Kaapverdianen. Zij kennen eigen onderlinge straatvoetbalcompetities. Bekende Kaapverdiaanse voetballers zijn Nascimento, Henrik Larsson en Patrick Viera. Zoals veel Kaapverdianen voer ook Davids vader op de grote vaart. In huis de sfeer van een warm katholiek geloof. Jordanees op z'n rooms. David sliep in een kamer met zijn minder talentrijke broer. Wat trofeeën, shirts, foto's. Een niet al te grote, echte jongenskamer. In alles hoopte ik dat deze aar dige jongen, die zo aardig ballen kon, het rood-wit van Sparta zou verruilen voor ons rood-wit. Maar helaas, David bleef bij Sparta. Gelukkig voor hem werd Frank Rijkaard trainer, dacht ik. Maar David ging toch niet echt beter voetballen. Degradatievoet bal deed hem geen goed. David verpieterde, vond ik. In die tijd ontmoette ik ook Boukhari. Hij had nog geen rijbe wijs en reed met David mee naar en van het trainingscomplex van Sparta, ver van Spangen ergens in de Alexanderpolder, aan de rand van Rotterdam gelegen. Boukhari was ook een speler die mijn hart gestolen had. Die wilde ik er ook wel bij hebben. Bij een flipperkast in de kantine van Spartanello hadden we het een keer over David (hij moest zelf even bij Van Hanegem zijn). 'Die zal wel naar Ajax gaan,' zei Boukhari. Troostend en wishfull thinking zei ik: 'Wie weet kom jij daar ook wel, ik hoop het in elk geval.' U kent de afloop. Boukhari kwam, Ajax redde Sparta, financieel dan. David bleef en verpieterde nog meer. Maar eind vorig jaar grote opluchting, niet alleen in huize Mendes, maar ook bij mij: de winter een nieuwe lente voor David. Weliswaar gehuurd, maar toch. Als ik het iemand gun bij ons te slagen, dan hem wel. Nog steeds een aardige jongen en ballen kan hij ook wel, geloof me. Klaas Vos Jaarlijks brengt de Ajax-selectie een bezoek aan de kinderafdeling van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam. Dit jaar werd eerst de polikliniek bezocht, waar tientallen kinderen al klaar stonden om hun helden te ontmoeten. Daarna volgde een rond gang langs de verschillende afdelingen. De aanwezigheid van de Ajacieden, die shirtjes uitdeelden en signeerden en spelletjes speelden met de kin deren, verlichtte voor even het niet altijd gemakkelijke verblijf in het ziekenhuis van de patiëntjes. Aan het eind van de middag waren niet alleen de kinderen tevreden. Zoals Jan van Halst zei: 'Als ik door mijn status van voetballer een lach op het gezicht van een ziek kind kan laten verschijnen, vind ik dat heel mooi. Daar doe ik het voor.' AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003 21

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 21