T INTERNE hij zou moeten spelen, namelijk niet alleen de belangen van zijn speler te dienen, maar ook oog te houden voor de continuïteit van het voetbal. En juist deze continuïteit lijkt op dit moment, overigens in geheel Europa, danig onder druk te staan.' Toege spitst op Ajax betekent dit dat op verantwoorde wijze gereageerd moet worden op de gestelde salariseisen: 'Nu het financieel bij Ajax weer wat beter gaat, zou de verleiding groot kunnen zijn om als club toch maar toe te geven. Maar ook hier geldt dat het niet zo mag zijn dat door het tegen iedere prijs willen behouden van een indivuele speler de continuïteit van Ajax in gevaar komt.' Over de financiële situatie van Ajax merkte de algemeen direc teur op dat de club er door met name de inkomsten van de Champions League dit seizoen beter voorstaat. Voor volgend sei zoen zal dit zelfs zonder deze inkomsten het geval zijn, en als Ajax zich wél plaatst voor deze prestigeuze competitie voor het seizoen 2003-2004 zouden daardoor de verliezen van de afgelo pen jaren weer wat ingelopen kunnen worden. Keurmerk Meer dan ooit dienen clubs en bonden de handen ineen te slaan om gezamenlijk de problemen het hoofd te bieden. De financiële situatie noopt daartoe. Van Eijden ziet dat op nationaal niveau bezuinigingsoperaties schering en inslag zijn. 'Er is de laatste tien jaar te veel gehandeld vanuit een te grote sportieve ambitie; altijd werd geprobeerd net die ene meter verder te springen dan de polsstok lang was en daarmee de illusie te hebben van succes verzekerd te zijn.' Als (bestuurs)lid van de G-14 heeft Ajax een open oog voor het belang van het gehele voetbal. Zo langzamer hand begint het lobbywerk van de G-14 vruchten af te werpen en wordt bereikt dat de nationale en internationale bonden hun oor wat meer te luisteren leggen bij de clubs die uiteindelijk de door hen georganiseerde competities het keurmerk geven en daardoor waardebepalend zijn. Het besef leeft, ook bij de aller grootste internationale clubs, dat voetbal nog steeds local busi ness is. Ajax zal daarom de Nederlandse competitie trouw blij ven, maar dit betekent niet dat getornd kan worden aan de reputatie-coëfficiënt van de top drie. Alleen al het opnieuw bespreekbaar maken van de verdeelsleutel van de centraal gege nereerde middelen ('een oude hobby van een aantal clubs') getuigt van kortzichtigheid. De waarde van de Nederlandse com petitie wordt immers overwegend bepaald door de reputatie van de drie topclubs Ajax, Feyenoord en PSV. Van Eijden wijst er en passant op dat een recente uitspraak van de NMa inzake centrale verkoop van mediarechten tot verschillende ideeën zou kunnen leiden die niet zonder meer in het voordeel van de overige clubs hoeven te zijn. Hij roept de KNVB, de Eredivisie NV en de Coöpe ratie Eerste Divisie op snel met voorstellen te komen tot een organisatiewijziging waarbij het voetbal georganiseerd wordt op basis van de uitgangspunten effectiviteit, efficiency en samen hang. Voetbalwet Michael van Praag hield voor de tweede maal zijn laatste nieuw- jaarsspeech. Zijn beoogde aftreden als voorzitter in oktober van het afgelopen jaar is uitgesteld tot het einde van het huidige ver enigingsjaar in verband met de inwerkingsperiode van zijn beoogde opvolger John Jaakke. Twee zaken hebben Van Praag gedurende zijn veertienjarige voorzitterschap ('Als ik op 1 juli aftreedt heb ik het toch nog net iets langer gedaan dan mijn vader') steeds zeer na aan het hart gelegen: supporterszaken en - Van Praag is zelf scheidsrechter geweest - de arbitrage. In zijn afscheidsrede prees de voorzitter de Ajax-supporters, die 'tanden knarsend een paar moeilijke jaren hebben moeten doorstaan, maar nu de zoete vruchten plukken van hun onvoorwaardelijke steun aan de club'. Hij constateert dat KNVB en clubs inmiddels alle wensenlijstjes van de overheden hebben ingevuld om voet balvandalisme zo goed mogelijk te beheersen (Ajax besteedt hieraan jaarlijks meer dan 1,5 miljoen euro), maar bespeurt een onbegrijpelijke onwil bij de beleidsbepalers in politiek Nederland om het sluitstuk van dit beleid, een meldingsplicht verankerd in een voetbalwet in te voeren. Op het gebied van de arbitrage hadden zowel Van Praag als Van Eijden interessante opmerkingen. Van Praag stelt vast dat vooral door de grensrechters het afgelopen jaar veel arbiters en dus ook clubs de boot zijn ingegaan. Hij noemt het voorbeeld van FC Utrecht, dat door een scheids- of beter grensrechterlijke dwa ling de bekerfinale verloor van Ajax en daardoor van zijn sponsor een enorm bedrag is misgelopen. Hij bepleit de invoering van AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 15