Vertrouwen in de toekomst, maar ook waarschuwingen 'De buitenwacht oordeelt weer s positief over Ajax.' Ni euwjaarsspeeches Op zondag 12 januari hield Ajax op de Toekomst de traditionele nieuwjaarsreceptie. Na een wedstrijd tussen Lucky Ajax en de technische staf, door de laatste met 5-0 gewonnen, maakten Michael van Praag en Arie van Eijden van de gelegenheid gebruik het wel en wee van de club te bespreken. Veel meer dan vorig jaar konden de voorzitter en de algemeen directeur van Ajax de nadruk op het 'wel' leggen, zonder echter het 'wee' van de hele, nationale en internationale, voetbalsport uit het oog te verliezen. Zowel Van Praag als Van Eijden onderstreepte nog maar eens dat het Ajax sportief voor de wind gaat. Een jaar geleden was het toch vooral het afscheid van Co Adriaanse dat nog vers in het geheugen lag. Van Eijden refereerde daar toen aan door te zeg gen dat niet de belangen van individuele personen bij het nemen van beslissingen binnen Ajax leidend dienen te zijn, maar de belangen van de club. Hij herhaalde die woorden aan het begin van zijn rede, en hoewel Ajax in het kalenderjaar 2002 sportieve prestaties geleverd heeft om trots op te zijn, riep hij op tot alert heid binnen alle geledingen van de vereniging: 'Juist nu zullen wij ons niet door de waan van de dag moeten laten verleiden tot het nemen van ad-hocbeslissingen.' Ook Van Praag liet zich in die zin uit. Het sportieve succes heeft ertoe geleid dat alle perikelen die hij vorig jaar in zijn speech aanhaalde, als sneeuw voor de zon verdwenen zijn: 'De media en de buitenwacht oordelen weer positief over onze club, zelfs over haar functionarissen, onze jeugdopleiding is niet meer aan kritiek onderhevig en ook onze supporters roepen niet meer dat de Arena een rotstadion is. Het kan verkeren, zei Bredero.' Ook hij liet hierop echter een waarschuwing volgen, en die heeft vooral betrekking op de financiële situatie waarin het voetbal in het algemeen verkeert: 'Toch dienen we alert te blijven, want het bedrijven van een voetbalclub wordt steeds moeilijker, niet alleen hier, maar ook in het buitenland. Bij de meeste clubs heb ben de kosten geen gelijke tred met de inkomsten gehouden en daardoor raken ze nu in de problemen. Met name ook doordat de inkomsten uit sponsoring en media sterk teruglopen. Een te groot contingent aan (vaak dure) spelers breekt vele clubs bovendien op en het is niet voor niets dat de clubs in de G-14 besloten hebben met ingang van het seizoen 2005-2006 vrijwil lig aan kostenmatiging te gaan doen.' Druk van buitenaf De buitenwacht oordeelt dus weer positief over Ajax, maar Arie van Eijden plaatste wel een kritische kanttekening bij die buiten wacht. Ajax, waarschuwde hij, mag niet zwichten 'als de druk van buitenaf geregisseerd c.q. opgevoerd wordt'. Hij doelt hiermee op de berichtgeving in de media en, vooral, op de houding van de zakelijke vertegenwoordigers van de spelers. Gezien de enorme verliezen die in Europa in het clubvoetbal worden geleden, zou den de hoogste spelerssalarissen omlaag moeten gaan. Dat is een tendens die volgens Van Eijden 'op dit moment zeker met de mond door een aantal clubs is ingezet'. In veel gevallen echter speelt de namens een speler optredende agent niet 'de rol die Links: Marco van Basten en Sonny Silooy. Rechts: In de nieuwjaars wedstrijd ging Lucky Ajax, met in de gelederen John Bosman (links), met 5-0 ten onder tegen de technische staf onder leiding van Ronald Koeman. 14 AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 14