Goeroe <D CD CD CD CO Uit de wreef van een r— tiener wordt Amsterdam weer een diamantstad Als je Johan Cruijff op televisie ziet, zie je een gewoon mannetje. Zelfs zijn stropdas valt niet op, want die draagt hij niet. Hij draagt een beige polo en een grijs jasje, waarvan de mouwen iets te lang zijn. Niets bijzonders. Geen oorbelletje, geen ring om zijn pink, geen veel te bruin want geverfd haar. Een gewone man, met een beetje smal kop- pie, ogen die wat diep liggen maar guitig kunnen kijken, en groeven rond zijn mond waar voortdu rend het begin van een glimlach op staat. Deze jongensachtige man van wie je maar moeilijk de leeftijd kunt schatten, zou een stadsdeelraadslid kunnen zijn, waarschijnlijk van gematigd links sig natuur, of de interim-voorzitter van een vakbond. Je zet het geluid van de tele visie aan, terwijl door je heenschiet dat hij natuurlijk ook coördinator van de zeehondenopvangcentra in het Waddengebied kan zijn. Zo'n type lijkt hij wel. De kans dat dit je overkomt, is klein, ledereen weet immers wie Johan Cruijff is en wat hij was. Johan Cruijff was de beste voetballer ooit (volgens degenen die niet vinden dat Pele of Maradona dat was), en daarna was hij de beste trai ner die nooit bondscoach van Nederland geweest is. Als het geluid aanspringt, begint net de reclame. Het gaat over creditcards en computerspelletjes. Daarna begint de wedstrijd en na afloop komt Johan Cruijff weer in beeld. Het is l-l geworden en Cruijff, die stadsdeelraadslid, interim-voorzitter noch coördinator is, zegt dat de ene ploeg gewonnen heeft en het publiek verloren. Johan Cruijff is voetbalanalyticus. Johan Cruijff is voetbalanalyticus, maar het is beter om te zeggen dat hij als zodanig wordt uitgenodigd - om, met de creditcards en de computerspelletjes, de wedstrijden te omlijsten. In feite is Johan Cruijff heel wat meer, en heel wat minder tegelijk. Cruijff is heel wat meer dan een voetbalanalyticus a la Hans Kraay sr of Wim Jonk, al was het maar omdat je de beste voetballer ooit (vol gens degenen die niet vinden dat Pele of Maradona dat was) en de beste trai ner die nooit bondscoach van Nederland geweest is, natuurlijk nooit in het zelfde rijtje schaart als Kraay sr en Jonk. Cruijff is ook heel wat minder dan voetbalanalyticus. Johan Cruijff is namelijk voetbalgoeroe. Dus als je de televisie aanzet en je ziet Johan Cruijff, kun je denken: hé, daar heb je een sympathieke vakbondsbestuurder of zeehondencoördinator of voet balanalyticus, maar dan vergis je je. Bettine Vriesekoop zegt elders in dit blad dat je als je Cruijff, toen hij nog voetbalde, over het veld zag lopen, niet Cruijff zag die over het veld liep, maar de sublimatie, of: de essentie, van een over het veld lopende voetballer. In haar woorden: 'Cruijff bewoog niet, hij was beweging.' Zo is het ook als je Cruijff over voetbal hoort praten. Je hoort niet Cruijff over voetbal praten, je hoort voetbal. Althans, je hoort hoe voetbal hoort te zijn, en als je goed luistert hoor je voetbal. Hoor je de mensen zich verheugen op de wedstrijd, hoor je ze genieten van de wedstrijd, hoor je ze erover napraten. Dit zijn enigszins gezwollen woorden, en dat zou nou net niet moeten als het over Cruijff gaat. Als het aan Cruijff ligt, is het simpel, ledereen kent zijn oneli ners. Toen in een roerige periode bij Barcelona een journalist hem vroeg wat hij zou doen als hij voorzitter van de club zou zijn, antwoordde hij: 'Naar me luisteren.' Johan Cruijff is geen voetbalanalyticus. Johan Cruijff is minder, trek dat analy ticus er maar van af. Johan Cruijff is voetbal. Johan Cruijff is voetbal. Luister maar naar hem. Hij heeft het opgeschreven in een boekje met de even simpele als veelzeggende titel 'Ik houd van voetbal'. Het is een boekje dat vol staat met oneliners, de ene nog logischer dan de andere ('Balbezit alleen is niet vol doende. Je moet ook nog iets met de bal kunnen doen.' - een twoliner, maar goed). Het is een dun boekje. JC, de Verlosser, over wie maar al te vaak in gezwollen taal en bijbelse bewoordingen gesproken wordt, heeft niet zo heel veel woorden nodig om - zoals het een goeroe betaamt - te komen tot zijn tien geboden. De laatste luidt: 'Voetbal kan je helpen bij je persoonlijke ontwikke ling. Het helpt je als mens groeien.' Als je het boekje uit hebt, duizelt het je en vraag je je af: waarom is het niet zoals Hij het ziet? (MS) NEC-voorzitter Hans van Delft liet vóór dit sei zoen weten dat hij nooit meer mee wilde maken dat zijn ploeg met 5-0 bij Ajax zou ver liezen. Zijn ploeg liet hem niet in de steek: dit maal werd het 6-0. ('t Wereldje, VI, 20-11-2002) In een jaar tijd heeft de technische staf van een weifelend vreemdelingenlegioen een selectie gemaakt die voor niemand meer bang is. Ook niet voor Valencia, AS Roma en Arsenal. (Stephan Wageman, VI, 20-11-2002) Nog maar een jaar geleden haalde SC Heeren veen Ajax ongenadig langs het fileermes. Het werd 5-1, de vliegende Friezen waren op weg naar de tweede plaats en Co Adriaanse ging op weg naar zijn ontslag. Inmiddels is die wereld drastisch gekanteld. (Peter Wekking, VI, 27-11-2002) Een jaar geleden knutselde Heerenveen tegen Ajax vijf goals in elkaar, zaterdag niet eens vijf kansen. Het zijn andere tijden. (Peter Wekking, VI, 27-11-2002) Valencia is als de wind vanaf de Middellandse Zee die soms even gaat liggen, maar kan aan wakkeren tot stormkracht. (Willem Vissers, de Volkskrant, 28-11-2002) Johan Cruijff: Ik houd van voetbal, Uitgeverij BZZTóH, ^in- 108 AJAXMAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 108