fysieke kwaliteiten, waarna er aan het einde van de rit altijd wel enkele goeien bij zitten. Zouden de Chinezen op dezelfde wijze voetballers selecteren, dan zouden ze op basis van bouw in de voorselectie honderd in plaats van honderd duizend gegadigden kunnen kiezen. Dan is het dus over.' Melchiot In de tijd dat Co Adriaanse nog hoofd opleidin gen bij Ajax was, gaf Vriesekoop een lezing voor de B-jeugd. Het leverde een vermakelijke anec dote op, met Mario Melchiot in de hoofdrol. Vriesekoop: 'Ik gaf een lezing en zou na afloop een demonstratie geven. Nadat ik verteld had over mijn eigen trainingsmethoden en wat ik er allemaal voor gedaan en gelaten had, begon mijn praktijkdemonstratie. Enkele jongens wer den uitgekozen om een service van mij op te vangen. Die jochies hadden tijdens mijn lezing alleen maar naar elkaar zitten kijken en gegie cheld. De meeste van hen hadden geen moment hun aandacht erbij gehouden. Daarom was het voor hen zo pijnlijk dat niemand een service van mij kon retourneren. Het was duide lijk dat dat ze tegenviel. De ballen vlogen alle kanten op, behalve in mijn richting. Totdat Mario Melchiot kwam. Hoe hij het deed, dat weet ik nog steeds niet, maar hij raakte hem vol en goed. Vervolgens legde hij zijn batje op tafel en zei heel koel: "Zo, op het hoogtepunt moet je stoppen." Dat was wel een goede reactie.' Een groot verschil tussen tafeltennis en voetbal is de hoeveelheid geld die rondgaat. Vriesekoop heeft wel wat overgehouden aan haar prachtige carrière, maar het staat in geen enkele verhou ding tot wat een voetballer verdient. Steekt dit? Vriesekoop: 'Die hoge inkomens zijn niet de schuld van de voetballers zelf. Voetbal heeft nu eenmaal een enorme pers. De salarissen zijn echter buiten proporties gegroeid, maar ik ver wacht dat dat vanzelf wordt bijgetrokken. Nee, afgunstig ben ik niet. Als zoveel mensen die sport volgen, moet daar wat tegen over staan. Zelf vind ik geld niet zo interessant. En ik heb de indruk dat geld die jonge jongens eerder verarmt dan verrijkt. Ze gaan er in veel gevallen niet goed mee om. Daarin zouden ze beter moeten worden begeleid. Kortom, ik heb eerder medelij den met hun hoge salarissen dan dat het me afgunstig maakt. 'Ik zal niet ontkennen dat voetbal een mondiale sport is. Daarom ook vind ik dat Feyenoord sportploeg van het jaar had moeten worden. Het is voor jonge kinderen heel moeilijk om een goede voetballer te worden, want de concurrentie is zeer groot. Bijna iedereen voetbalt op school. Tegen die achtergrond was de pres tatie van Feyenoord natuurlijk erg knap. Aan de andere kant begrijp ik ook waarom een sporter tijdens die verkiezingen heeft gekozen voor de turnploeg, die met beperkte middelen een wereldprestatie heeft geleverd.' Yoga of aerobics? 'Yoga. Als ik met beweging bezig ben, vind ik het heel vervelend om na te moeten denken over de be wegingen die ik moet doen. Ik vind het bereiken van de gedachteloos heid een groot goed en daarom doe ik liever aan yoga.' Balkenende of Kok? (Lange stilte) 'Balkenende. Ik vind dat hij het niet slecht heeft gedaan. Kok ook niet, maar hij heeft te weinig kracht gevonden in paars.' Trainen of schrijven? 'Schrijven. Het trainen heb ik na al die jaren wel zo'n beetje gezien, terwijl er in het schrijven nog het een en ander voor mij is te doen.' Ochtend- of avondmens? 'Ik ben een avondmens, hoewel ik niet laat naar bed ga. Toen ik nog wedstrijden speelde, was ik 's och tends niet op mijn best. Ik functio neerde 's avonds altijd beter. Ik ben een slow starter.' Verkeerde beslissingen Hoewel de Bettine Vriesekoop van 41 jaar een totaal andere uitstraling heeft dan de 15-jarige Bettine Vriesekoop, staat haar naam nog steeds voor tafeltennis. Twee Europese titels, twee maal winnares van het prestigieuze Top-12- toernooi en dertig nationale titels prijken op haar palmares. Nu ze definitief heeft besloten om te stoppen, zou ze graag 'iets in de begelei ding van spelers' willen doen. Vrieskoop, met lichte stemverheffing: 'Ik heb in Nederland voor een tafeltenniscultuur gezorgd. Na mij zijn ande ren gaan tafeltennissen en heel sterk geworden. Die cultuur is doorbroken omdat ze in de bond totaal verkeerde beslissingen hebben genomen. Daarmee zijn tien jaar geleden dingen kapot gemaakt. Ik heb me daarover al verschrikkelijk kwaad gemaakt en voel de woede onmiddellijk in mij opkomen als ik hierover weer begin. 'Ik zou aanwezig willen zijn bij trainingen en ondersteuning willen geven aan een plan ter sti mulering van het vrouwentafeltennis, met even tueel nog iets anders erbij. Vijftien dagen per jaar stel ik me beschikbaar, om het gevoel te hebben dat er iets met mijn verworven kennis gebeurt. Ik heb gesprekken met de bond gevoerd, maar bespeur vooralsnog te weinig daadkracht.' Vriesekoop maakt momenteel samen met oud tennisser Martin Simek een radioprogramma voor de RVU en schrijft columns voor het AD. 'Daarnaast ben ik moeder van een driejarige zoon,' voegt ze er glimlachend aan toe. 'Om nog wat aan mijn conditie te blijven doen, zit ik op salsadansen en tai chi. Ik kan het niet meer opbrengen om naar de sportschool te gaan en ik heb al in geen tijden een batje aangeraakt. Ach, ik ben ook wel blij dat ik niet meer twee uur per dag naar de sportschool moet. Op een gegeven moment gaat het toch vervelen om als een idioot op een band te lopen met zo'n tele visie boven je hoofd. Nee, dat liever niet meer. 'Schrijven is altijd een kleine passie van me geweest. Ook toen ik nog actief als speelster was, schreef ik. Ik hield dagboeken bij, maar ook logboeken van trainingen.' Zijn jouw bezigheden te combineren met het alleenouderschap 'Moeilijk. Ik heb enkele zware jaren achter de rug, maar op een gegeven ogenblik komt er vanzelf weer energie terug. Nu mijn zoontje wat ouder wordt, gaat het iets gemakkelijker om alles met elkaar te combineren. Opvang blijft een probleem. Vooral het steeds maar weer moeten vragen, ervaar ik als heel moeilijk. Ik merk dat ik weinig tijd voor mezelf heb. Als Tymo thuis is, ben ik constant met hem bezig. Dan kom je verder tot niets. Als je met twee ouders bent, kun je samen dingen op elkaar afstemmen om afwisselend het een en ander voor jezelf te doen. Voor mij is dat onmogelijk, maar dat heb ik geaccepteerd. Over één jaar zal dat waarschijnlijk beter gaan, want dan zit Tymo op school.' 104 AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 104