De keuzes van Bettine Vriesekoop blijvende figuren. Van der Vaart ontwikkelt zich tot leider, die heeft het wellicht ook in zich. Van het huidige Ajax maakt ook Chivu een goede indruk op mij. En Ronald Koeman, ook zo'n top per die goed met zijn vak bezig is. Bepaald niet een jongen die wartaal uitslaat. Een zeer goede trainer voor Ajax, en een integere jongen bovendien. Kluivert heeft nog veel goed te maken alvorens als integer bestempeld te wor den. Ik schaar hem niet onder de echte groten. 'Ajax is mijn club, mede doordat ik alweer zo lang in Amsterdam woon. Ik voel een speciale band. Naast persoonlijkheid, spreekt de manier van bewegen mij aan in het voetbal. Wat dat betreft zit ik bij Ajax dus goed. Neem Cruijff. Soms delegerend en soms als een roofdier dat ene moment afwachtend, waarop hij in een fractie van een seconde start met accelereren. Prachtig vond ik dat. Cruijff bewoog niet, hij was beweging. Cruijff is zelf voetbal geworden. Zijn acties hoeven geen doelpunten op te leve ren, iets wat ik ook heb bij Dennis Bergkamp. De actie zelf is voldoende. Je hoeft echt geen verstand van voetbal te hebben om dat te zien.' In het AD schreef je ruim een jaar geleden een licht ironische columnwaarin het erop neer kwam dat Ajax behoefte had aan de Chinese benadering van topsport. Denk je dat Ajax nog steeds behoefte heeft aan alternatieve trai ningsmethoden? 'Het gaat natuurlijk een stuk beter, maar toen ik dat stukje schreef, ging het buitengewoon slecht met Ajax. Adriaanse had de erfenis van een rotperiode gekregen. Onlangs zag ik de film Daar hoorden zij engelen zingen voor de eerste keer. Ik schrok een beetje van de benadering van de jeugd. Er werd alleen aan het voetbal gedacht, ik meende zelfs de methode-Van Gaal in die aanpakte herkennen. Geen schouder klopjes en ook aan de ontwikkeling van het individu werd weinig aandacht geschonken. Terwijl het voor die jongens heel leuk zou zijn om eens een middagje aan tai chi te doen. Als je zo weinig aandacht aan het individu schenkt, loop je volgens mij snel de kans dat een jongen op zijn zestiende denkt: bekijk het. En ik kan het weten, want ik ben precies zo opgevoed. En dat als meisje! Eens houdt het op met die harde benadering. Ga wat speelser om met kinderen, zou ik zeggen, en stop met dat botte taalgebruik. 'Hiddinks succes met Zuid-Korea was gebaseerd op de omge draaide variant. Discipline hoefje de Koreanen echt niet bij te brengen. Hiddink koos dan ook terecht voor een speelse en los sere aanpak. Ik heb zelf ook twee keer in Korea getraind en weet dat ze daar door muren gaan. Fanatisme ten top. In China en Korea heerst de survival of the fittest-cultuur. Toen ik dat bewuste stukje in het AD schreef, moest ik daaraan denken. Omdat het destijds niet liep bij Ajax, "adviseerde" ik ze om op een andere manier krachten te genereren. Dat heeft vaak een frisse uitwerking op het mentale vlak. Of kies een andere trainingsvorm. Nog steeds zie ik ze bij Ajax slalommen tussen die pionnen door, of buikspieroefeningen doen die dertig jaar geleden al uit de mode raakten. Ga 's ochtends eens een uurtje karaten! Heel goed voor alle spieren. Waar blijft de vernieuwing? Nu blijft bij mij toch het beeld hangen dat ze 2 's avonds op de hotelkamer computerspelletjes 1 met elkaar zitten te spelen. Vroeger analyseerde ik tot in den treure video's van mijn tegenstan- 1 ders. Aan de top moet je primair met je vak bezig zijn. Ontspanning moet in dienst staan van de prestatie.' Machocultuur Vind je voetballers wat dat aangaat lui en ver wend? 'Nee, ik zou eerder zeggen leeg. Dat meen ik echt. Maar misschien komt dit wel door onze cultuur. Als een Chinese tafeltennisser het niet in zich heeft om een nieuwe Rijkaard of Van Basten te worden, dan krijgt zo iemand dat op tijd te horen en worden de ambities bijgesteld. In het voetbal heerst de typische machocultuur. Meditatie of karate zul je een voetballer nooit zien doen. Hoewel, karate kunnen ze nog wel verkopen, maar mediteren is voor een voetbal ler natuurlijk uit den boze. Wij tafeltenissers moeten mediteren en yogalessen volgen, dat is belangrijk voor de concentratie. Of we moeten naar de sportpsycholoog, waar we leren om te gaan met de spanning die kan optreden bij een stand van 20-19. Voetballers gaan niet naar de sportpsycholoog. Nou, je ziet de gevolgen: denk maar aan al die gemiste penalty's op het EK. Daar is gebleken dat ze helemaal niet met spanning kunnen omgaan zodra ze niet meer onderdeel van het team zijn.' Heb jij enig idee waarom de Koreanen en de I Chinezen er, met hun gedisciplineerde en uiterst professionele sportbenadering, niet in slagen om hun achterstand op het westerse voetbal in te lopen? 'In Zuid-Korea zijn ze er niet zo mee bezig geweest, maar toen zij eenmaal het WK hadden binnengehaald, hebben ze er zich wel volledig op toegelegd. Dan zie je meteen hoe ver ze kunnen komen. Dat komt deels doordat Koreanen fysiek sterk ontwikkeld zijn. Het zijn sterke en goede atleten. Chinezen hebben als nadeel dat ze wat betreft hun bouw minder sterk zijn. Het is dus zeer de vraag of China ooit een goed voetballand wordt. Net zoals ze minder goed zijn in andere fysieke sporten, zoals tennis, zwemmen en atletiek. Voeding speelt ook een rol. Op het gebied van voedingstechnologie zijn ze inmiddels een stuk verder, waar mee de mogelijkheden tot vorderingen toe zullen nemen. Zij hebben het altijd moeten hebben van kwantiteit. Je selecteert gewoon honderdduizend tafeltennissers op basis van uiterlijke Stoppen of doorgaan? 'Doorgaan, omdat het me meer heeft gebracht in mijn leven.' China of Nederland? 'Nederland. Hier zijn toch meer mogelijkheden om jezelf te ont plooien. Ik zou niet kunnen leven in China.' Koeman of Vlieg? 'Vlieg. Hij is de afgelopen vijftien jaar erg belangrijk voor me ge weest. Ik heb veel aan hem gehad. Het zou een belediging voor hem zijn als ik Koeman zou zeggen.' Televisie of radio? 'Radio. Ik ben misschien een beetje ouderwets, maar tv vind ik in het algemeen wat oppervlakkig. Radio laat iets aan de verbeelding over.' Bob de Bouwer of Teletubbies? 'Mijn zoontje vindt Bob de Bouwer op dit moment leuker.' (lacht) AJAX MAGAZINE FEBRUARI/MAART 2003

Magazine (1987-2007) | 2003 | | pagina 103