straat, op het strand, op kleine regionale toernooien. Scouts van Cruzeiro ontdekten op een van die regionale toernooien de vijf tienjarige Maxwell en deden hem een aanbieding om bij hen te komen spelen. Maxwell was vereerd en wilde zijn talent wel in 'georganiseerd' verband verder ontwikkelen. Dit hield echter in dat hij moest verhuizen naar een internaat ver weg van huis. 'Mijn vader was het er niet mee eens,' vervolgt Maxwell. 'Maar mijn moeder liet me toch gaan, aangezien ze dacht dat ik toch wel binnen zes maanden terug zou zijn. Ik zou het volgens haar daar zo moeilijk hebben, dat ik wel terug zou komen. Uiteinde lijk vertrok ik, maar onder voorwaarde dat ik bleef studeren.' Zo beloofd, zo gedaan. Maxwell trainde twee keer per dag en ging na het avondeten naar school. Aan het eind van elke dag was hij dan ook 'kapot'. 'De periode op het internaat is de beste leerschool geweest die ik gehad heb. In het begin was het een soort reis, een ontdek kingsreis,' memoreert hij. 'Ik leefde als voetballer met andere voetballers. Daar leerde ik mensen kennen met verschillende sociale achtergronden en uit verschillende standen van de maatschappij. Op het internaat was iedereen gelijk en met het zelfde doel bezig. Toen ik nog thuis woonde had ik betere omstandigheden dan de meeste jongens die voetbalden. Op het internaat had ik die bevoorrechte positie niet meer. Ik ging net als de andere jongens naar een openbare school, niet meer naar een privé-school. Zo leerde ik met mensen omgaan die door hun achtergrond anders over de dingen in het leven dach ten dan ik. Ik ben daar op jonge leeftijd als man volwassen geworden.' lijk heeft toch de klasse van Brazilië gewonnen. Het is natuurlijk wel zo dat Brazilië op zijn machtigst is als ze van al die individu ele klasse een goed collectief kunnen maken.' Hoe ziet Maxwell zijn eigen toekomst in het Braziliaanse elftal? 'Ik ben nog heel jong en ik heb nu de geweldige mogelijkheid om in Europa te spelen. Ik moet nog ontzettend veel leren en vind het moeilijk om in de toekomst te kijken. Ik weet niet of ik mezelf nog verder zal ontwikkelen. Ik weet wel dat ik talent heb en wilskracht, maar om in het nationale elftal te komen heb ik nog zoveel meer ervaring in internationale wedstrijden nodig. Want die ervaring mis ik nog.' Tactiek De ontdekkingsreis van Maxwell en zijn talent ging na de leer zame periode op het internaat van Cruzeiro verder. Amateur Maxwell werd professional bij Ajax, nadat Leo Beenhakker en Tonny Bruins Slot van de Braziliaan gecharmeerd geraakt waren op een internationaal jeugdtoernooi in Duitsland. En ditmaal stonden zijn ouders wel volledig achter de beslissing om nog meer kilometers van huis neer te strijken. 'De overstap naar Ajax en de verhuizing naar Europa waren als een deur die voor me openging naar nieuwe mogelijkheden. Ik kon wederom op reis met mijn talent. En weer was het een moment in mijn leven waarop er een boel voor me zou gaan verande ren.' Individuele klasse Zes jaar maakte Maxwell deel uit van de jeugdopleiding van Cruzeiro. Af en toe mocht hij als 'amateur' meetrainen met 'de professionals', het eerste, en zo nu en dan speelde hij mee in vriendschappelijke wedstrijden. De jeugdopleiding van Cruzeiro is volgens Maxwell qua instelling wel te vergelijken met de Toe komst, waar hij regelmatig een kijkje neemt. 'Maar ik vind het grappig om te zien dat bij Ajax de allerklein sten al in hetzelfde systeem als het eerste spelen. In Brazilië passen ze tactiek aan de leeftijd aan, het hangt van de leeftijd af welk systeem gespeeld wordt. Daarin ligt het verschil tussen Ajax en Cruzeiro. En ook het ver schil tussen het voetbal in Nederland en het voetbal in Brazilië. In Nederland is een spelertje van jongs af aan een cen trale verdediger, of een 'nummer 10'. In Brazilië speel je waar je nodig bent. Het hangt in Brazilië veel meer af van het moment of van welke positie in het elf tal vacant is, waar je speelt. 'In algemene zin is het Braziliaanse voetbal meer gericht op individueel talent dan op teamvoetbal. Veel mensen vinden dat het collectief van het team heel belangrijk is geworden. Ze zeg gen dit ook naar aanleiding van het WK, gezien de goede pres taties van bijvoorbeeld Zuid-Korea en de VS. Maar het heeft geen zin om een geweldig collectief te hebben als je op het moment dat het ertoe doet geen individuele klasse hebt. Het collectief is op het WK wel belangrijk gebleken, maar uiteinde Je vertelt net over hoe men in Brazilië over voetbal denktover hoe de oplei ding daar met die in Nederland verschilt In het persbericht werd je door Ajax gepresenteerd als linksback, die ook uit de voeten kan als linkshalf. Spreekt zo'n omschrijving dan tot je verbeelding 'Ik wist dat ik gehaald werd voor de linksbackpositie, aangezien Ajax daar iemand nodig had. Bij Cruzeiro heb ik veel op die plek gespeeld, dus ik was daar wel rustig over. Ik wist alleen niet wat die positie bij Ajax inhoudt, hoe een linksback speelt en wat van hem verwacht wordt.' Heb je het als Braziliaans voetballiefhebber dan niet moeilijk in de Nederlandse voetbalcultuur waarin veel over de tactiek gepraat wordt? 'Ik probeer wel na te denken over de tactiek. Ik probeer de opdracht die ik van de trainer krijg, goed uit te voeren en mijn rol in de tactische opstelling goed te vervullen. Maar ik ben daar tijdens de wedstrijd niet voortdurend voor honderd procent mee bezig. Er zijn momenten dat je een bepaalde vrijheid hebt en die moet je dan ook benutten. Dat zijn de momenten wan neer ik mee naar voren ga. 'Ik respecteer de tactiek dus wel, maar ik ben vooral een speler AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 9

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 9