spelers (Martijn Reuser, Kiki Musampa en vooral John Veldman en Arno Splinter) die al snel van de Europese toppodia zouden verdwij nen. Van de wereldkampioen van 1995 ston den slechts Edwin van der Sar, Frank en Ronald de Boer, Patrick Kluivert en Mare Overmars in de basis. Danny Blind zat geblesseerd aan de kant en Jari Litmanen zou na een uur invallen. De vooraf zo bejubelde aankopen Dani en Mar- cio Santos waren door Louis van Gaal niet goed genoeg bevonden. Kortom, het water stond Ajax tot aan de lippen. Wat volgde in een zinderende Hardturm was zo'n ouderwetse spannende Europese uitwed strijd van Ajax (Olympique Lyon!) waarvoor de puntjes van de bank zijn uitgevonden (om op te zitten). Aanvankelijk leek er nog niets aan de hand, Ajax had het initiatief maar was tegelijker tijd beducht voor de counters van de Zwitsers, die aan een gelijkspel genoeg hadden. Een prachtige volley van Patrick Kluivert schampte paal en lat en een kopbal van Martijn Reuser was niet hard genoeg. Na ruim een half uur kwam Ajax verdiend op voorsprong, met een aanval waarvoor boekjes zijn uitgevonden (om een aanval uit te halen). John Veldman passte uitstekend op Tijjani Babangida en uit diens voorzet schoot Kluivert onberispelijk hard en laag in: prachtige aanval, prachtig doelpunt. Na rust verzuimde Ajax de voorsprong te ver dubbelen, met als gevolg dat de ploeg steeds nerveuzer, het stadion nog luidruchtiger en Grasshopper alleen maar enthousiaster werd. Immers, één enkel doelpunt zou uitschakeling van Ajax en plaatsing van Grasshopper beteke nen. In de laatste tien minuten bleek waarom kunst was uitgevonden: vanwege het vliegwerk. Beide hielden Ajax, met hulp van Mare Over mars die een inzet van de doellijn haalde, in de Europa Cup. Dansende en huilende Ajacieden vielen elkaar op het veld in de armen en Grass hopper, zo dicht bij een sensatie, droop teleur gesteld af. Voor de camera van Studio Sport barstte Ronald de Boer in tranen uit. Even later verklaarde hij zijn voor een voetballer zeldzame losheid: 'Ik dacht aan de trainer, die na vijf prachtige jaren alleen maar tegenslagen moest verwerken, ter wijl hij zijn stinkende best doet. Wij regeerden Europa en bleken plotseling in Nederland niet meer dan een middenmoter te zijn. Na de nederlaag tegen NAC dacht ik: dit is Ajax toch niet? Is dan alles in één klap verdwenen? Tellen we niet meer mee? Maar deze overwinning doet me ongelooflijk goed. Ik heb zoveel emo ties moeten opkroppen dat die zich nu in alle hevigheid hebben ontladen.' Marcelle van Hoof Dankzij een doel punt van Patrick Kluivert, hier in duel met Mas simo Lombardo, bereikte Ajax op 4 december 1996 in de laatste groepswedstrijd van de Cham pions League de kwartfinale. AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/1ANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 94