Ajax voor het tweede achter eenvolgende sei zoen op bezoek in Zürich, met staand: Edwin van der Sar, Ronald de Boer, Mare Overmars, John Veldman, Arnold Scholten, Patrick Kluivert, en gehurkt: Mar- tijn Reuser, Frank de Boer, Arno Splinter, Tijjani Babangida en Kiki Musampa. eigenaar van een box in de tribune liet ter ver fraaiing een bal in het glas aanbrengen, alsof de bal door een verdediger het veld was uitgeknald. De lichtinstallatie mag ook gezien worden. De lampen zitten in een soort wiel bovenaan een stalen paal. Door de horizontale ligging vangen ze minder wind, zodat de paal slanker, lichter en (dus) esthetischer van vorm kon worden. Boven dien kan het 'lampenwiel' via een elektrische motor naar beneden getransporteerd worden. Dat scheelt tijd, geld en hoogtevrees. Anno 2002 biedt het voor tachtig procent overdekte Hard- turmstadion plaats aan zo'n zeventienduizend toeschouwers. Die kunnen er nog zitten tot 2004. Dan beginnen de werkzaamheden voor een totaal nieuw Stadion Zürich, dat er hoogst waarschijnlijk óók komt, maar dan kleiner, als Zwitserland en Oostenrijk het EK 2008 onver hoopt niet krijgen toegewezen. Vrolijke bui Het Ajax van Louis van Gaal deed midden jaren negentig twee maal in iets meer dan een jaar Hardturm aan. Op 1 november 1995 gebeurde dat in een vrolijke bui: zowel in de competitie als in de Champions League was nog geen punt gemorst. Alleen de bij een dodelijk auto-ongeluk betrokken Patrick Kluivert en Finidi George, wiens broer was doodgeschoten, hadden andere, zwaardere dingen aan hun hoofd. Gras shopper-Club, met de voormalige Ajax-spits Piet Hamberg als assistent-trainer, was zeer bevreesd voor de Champions-Leaguewinnaar. Daags vóór de wedstrijd stuurden ze Ajax nog wel de ver keerde kant op. De buschauffeur die Ajax naar het trainingscomplex moest rijden, was foutief geïnstrueerd; de goede man reed naar de ver keerde accommodatie, waar men verrast, maar niet minder vereerd de poort voor de onver wachte gasten openzette. Een dag later prees Grasshopper-Club zich gelukkig met de verminderde concentratie van de Ajacieden. De debuterende doelman Patrick Foletti had weinig te doen. Aan de andere kant bewees Edwin van der Sar enkele keren zijn klasse. De 0-0 eindstand bracht een vreugde explosie in het uitverkochte Hardturm teweeg, alsof de ploeg zojuist niet pas het eerste punt in de Champions League had bemachtigd. Aan Ajax-zijde was men, naast enigszins beschaamd, ook wel opgelucht. Ronald de Boer: 'Het is een utopie te veronderstellen dat Ajax altijd maar weer even sprankelend voetbal speelt. Net als alle andere mensen hebben wij ook weieens een offday.' En ach, bezien door de ogen van vandaag had Ajax die avond niets minder dan een wereld prestatie geleverd: het bleef voor de vijftiende keer achter elkaar ongeslagen in de Europa Cup en verbrak daarmee het record (veertien wed strijden zonder nederlaag) van het Ajax uit het begin van de jaren zeventig en dat van Liverpool tien jaar nadien. Bovendien had Ajax zich reeds in de vierde groepswedstrijd geplaatst voor de volgende ronde van de Champions League. Cruciaal Ruim een jaar later was Ajax stukken minder ongenaakbaar. Sterker nog: in de competitie was al drie keer verloren en acht keer gelijk gespeeld, met de zesde plaats tot gevolg. En door thuisne derlagen tegen Auxerre en Grasshopper-Club was de laatste wedstrijd in de Champions- Leaguepoule cruciaal voor de Amsterdammers: alleen bij winst in Hardturm zou de volgende ronde bereikt worden. In de basis stonden vier <u o co ai -a c O C£ AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 93

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 93