Stadi on Hardturm i o L- CX> CD -£Z O CO s_ O +-> co AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 Er lijkt geen tijd te verliezen in deze serie over stadions waarin Ajax gedenkwaardige Europa- Cupwedstrijden heeft gespeeld. Het ene complex na het andere wordt afgebroken of grondig verbouwd, zodat er van Ajax' historische grond weinig tot niets meer overblijft. Dat geldt ook voor Stadion Hardturm in Zürich, waar Ajax in 1996 in een alles-of-niets-wedstrijd tot tranen toe geroerd tegen Grasshopper-Club Zürich overeind bleef. Het is anno 2002 moeilijk voor te stellen, maar de bakermat van het voetbal op het Europese vasteland ligt in Zwitserland. Daar beoefenden in 1855 al Engelse studenten in Genève dat nieuwe balspel. Er bestaan docu menten uit 1869 die over de eerste wedstrijd tussen deze studenten in het La Chatelaine Col lege in dezelfde plaats reppen. En al werd Zwit serland ondanks een lange voetbalhistorie nooit een grootmacht, nog immer ven/uit het land een centrale rol: zowel de Europese als de wereldvoetbalbond zetelt in dit traditioneel neutrale land. Grasshopper-Club Zürich, dat in 1886 het levenslicht zag, is altijd de club van de elite geweest en was derhalve nooit immens popu lair. Grasshopper-Club Zürich werd als eerste (in 1898) landskampioen en bleef door de jaren heen de meest succesvolle club in Zwitserland. In 1909 verhuisde de club naar het Hard-gebied in het noordwesten van Zürich. Twintig jaar later was het Hardturm-stadion (genoemd naar de nabijgelegen middeleeuwse toren) een feit. De openingswedstrijd tegen Unione Sportive Allessandra uit Italië verloor Grasshopper met 3-1, maar dat mocht de pret van een geslaagde opening niet drukken. Vooral het ontbreken van een lange openingsspeech werd als bijzonder positief en/aren: 'Keine Rede alsAuftakt. Wir von der Presse hoffen innigstdass dieses Bei- spiel Schule mache/ schreef een krant. De liefde was wederzijds. Het stadion, met vijf entwintigduizend staanplaatsen en een houten zittribune voor nog eens 4.800 toeschouwers, had maar liefst twee rijen van de beperkte zittri bune opgeofferd voor de media. Een vrijwel onbeperkt uitzicht (amper palen) verhoogde de journalistieke feestvreugde. Die werd breed uit gemeten in de kranten: 'Der Initiative und sportlichen Unternehmungslust des Grasshop per-Club ist der neue Sportplatz an der Stadt- grenze zu verdanken, eine grosszügige, monu mental wirkende Anlage, nach modernsten Richtlinien erstellt, mit der Zürich von einem

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 90