Dankzij dit oude logo weten we dat de ansicht kaart van vóór 1911 dateert en dat klopt ook, want het 'Ie elftal' dat erop staat afgebeeld, is het elftal dat op 29 mei 1910 het Gouden Kruis won. Wie goede ogen heeft, herkent in de spe lers (v.l.n.r.) Chris Holst, J. Poolman, Jan Pelser, Karei van der Lee, Gerard Fortgens, Frans Schoevaart, Adriaan Pelser, Albert den Hamer, Chris Kammeijer, W. Leibbrandt en Piet van den Broecke. Ook van het '2e elftal' dat op de kaart staat, kennen we de meeste, maar niet alle, namen. De eerste voetballer is onbekend, maar daarnaast staan v.l.n.r. Louis Seylhouwer, Oud, Ko van Weeren, H. Alofs, Den Hamer, Lambert, en W. Leibbrandt. Zittend: keeper J. van Dode- weerd. Leibbrandt en Den Hamer staan op beide foto's, al is het onwaarschijnlijk dat de naam van de laatste correct is, want volgens de archieven speelde hij zijn laatste wedstrijd in 1907. Overigens is het opvallend dat op de bovenste foto geen keeper staat. In het tweede elftal keepte Van Doodeweerd. Het Gouden Jubileumboek Ajax 1900-1950 schrijft hierover: 'Een keeper die de ballen ving, was toen uit zondering, stompen en trappen waren de geijkte verdedigingsmethoden. Van Zanten van Ajax-Leiden en ook Beeuwkes van DFC en het Nederlands elftal waren er sterk in en van Van Hagen (VOC) ging zelfs het verhaal dat hij alleen zijn handen gebruikte om de bal bij een doelschop neer te leggen'. Populair Het is goed denkbaar dat de ansichtkaart werd uitgebracht ter gelegenheid van het winnen van het Gouden Kruis (mei 1910), of van de pro motie naar de eerste klasse, die kort daarop zou volgen (april 1911). Ansichtkaarten, of prentbriefkaarten, waren toen reuze populair. Volgens velen is de bedenker van deze vorm van beeldcommunicatie ene August Schwartz uit het Duitse stadje Oldenburg. Schwartz had een drukkerij en boekhandel. Toen de Pruisi sche Koning Wilhelm I op 16 juli 1870 de mobilisatie uitriep vanwege wat later de Frans- Duitse oorlog (1870-1871) ging heten, liet Schwartz uit sympathie met het militaire machtsvertoon enkele correspondentiekaarten bedrukken met een afbeelding van een soldaat die een kanon laadt. Dit is natuurlijk geen echt hard bewijs en er worden ook heel andere namen genoemd. Zo staat in een Frans tijd schrift, L'Almanach de la Petite Poste, uit het jaar 1777, een eeuw eerder dus, te lezen: 'Als gelukwens verstuurt men tegenwoordig per post kaarten met (kopergravures, met voor iedereen leesbare teksten.' Enfin, in het alge meen verbindt men toch de naam van August Schwartz aan de eerste prentbriefkaart. Het voorbeeld viel meteen in goede aarde, ook hier in Nederland. Prentbriefkaarten werden ook wel geïllustreerde briefkaarten genoemd en weldra voorzien van een opgedrukte postzegel. Op 1 april 1892 gaven de posterijen hun mono poliepositie op en was het een ieder vrij om de kaarten uit te geven. De triomftocht van de prentbriefkaart was begonnen. Het formaat van de kaart was 140 x 90 mm. Het was niet toege staan mededelingen op de adreszijde van de kaart te vermelden en daarom kom je op oudere kaarten vaak teksten op de beeldzijde tegen. Om een idee te geven: in 1903 werden er in Nederland maar liefst 59 miljoen prent briefkaarten verzonden. In de archieven van Ajax bevinden zich, behalve de hier besproken ansichtkaart uit 1910, ver schillende voorbeelden uit de begintijd. Zo is er een reclamekaart met een Ajax-elftal poserend voor de nieuwe tribune van het Houten Stadion (1911), een kaart ter gelegenheid van de wed strijden om de Meuwsenbeker (1912) en prent briefkaarten die werden uitgebracht na het behalen van Ajax' tweede landskampioenschap (1919). De echt gouden periode van de prentbriefkaart kwam in die periode een beetje tot haar einde, maar ook daarna bleef zij een immens populair communicatiemiddel. Tot op de dag van van daag, want tussen de vele artikelen die bijvoor beeld in de Ajax Fanshops te koop worden aan geboden, vinden we nog altijd prentbriefkaarten, van zowel individuele spelers als van het hele elftal. CareI Berenschot Tot op de dag van vandaag zijn ansicht kaarten van zowel individuele spelers als het hele team populair. Een bezoek aan het Ajax Museum maakt deel uit van de World of Ajax Tour. U krijgt eerst iets te drinken aangeboden en ziet daarna een korte film. Dan volgt een rondlei ding door de Arena en een bezoek aan het museum. Voor kinderen zijn er speciale kinderrondleidingen, met spelletjes, een quiz en een cadeau tje. De prijs van de 2 uur durende World of Ajax Tour bedraagt 9,50 p.p. Kinderen t/m 12 jaar en 65+- pashouders betalen 8,00 p.p. De starter-tour (1 uur, reserveren niet nodig) kost 8,00 p.p. en 7,00 voor kinderen t/m 12 jaar en 65+- pashouders. Voor grote groepen gel den speciale tarieven en NIEUW is er voor groepen een speurtocht door stadion en museum. Voor inlichtin gen en reserveringen: 020-3111336. U kunt ook alleen het museum bezoeken. Toegang en kaartverkoop lopen via de supportersbalie in de Official Ajax Fanshop. De entree bedraagt 3,50. Openingstijden: 1 apr-30 sep ma t/m vr 9.30-18.00, za en zo 10.00-17.00 (niet tijdens wedstrijden op zondag); 1 okt- 31 mrt ma t/m za 10.00-17.00, zo alleen op koopzondagen (niet tij dens wedstrijden op zondag). Openingstijden Arena-tours: dage lijks 10.00-17.00 (op wedstrijddagen geldt een aangepast programma). AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 87