erena Bewaarnummers gemakkelijk om achteraf te oordelen, maar had er niet een ietsie-pietsie minder hoog van de toren geblazen kunnen worden? Dan was de ergernis na de opening misschien wat minder geweest. Het meest bont maakt De Telegraaf het op pagina 13 van de Weekeinde-bijlage 'Amsterdam Arena, om uit je dak te gaan'. Onder de kop 'Dit gras verheft sport tot kunst' schrijft Tjerk de Vries een verhaal dat zich met de ervaring en herinnering van zes jaar Arena moeilijk laat lezen: 'Slecht presteren op het nu al heilige gras van de Arena is welhaast onmo gelijk. Dit gras is gelegd om op te dansen, om overheen te zweven. Met respect voor iedere spriet. De bal zal luisteren naar de voet, want geen oneffenheidje zal die twee een strobreed in de weg leggen. In de Arena kan er straks eigenlijk geen sprake zijn van ordinair voetbal len. Het wordt een soort biljarten zonder keu en met een te grote bal. De Kluivertjes en de De Boertjes van weleer worden Ceulemansen en Blomdahls in de Arena. Zij kunnen er met oog strelende acties en effectvolle voltreffers hun serie "caramboles" maken. Op die manier zal het "voetballaken" het cachet krijgen dat het verdient.' Die kale Een dergelijke tekst geplaatst in een historisch perspectief is goud waard. Het honderjarig bestaan van Ajax levert heel wat historische tek sten op, maar van de bewaarnummers is '100 jaar', de PS-bijlage van Het Parool van 13 maart 2000, eigenlijk de enige diepgravende. De voor treffelijke special heeft een gevarieerde inhoud. Van het (foute) oorlogsverleden van Joop Pelser tot een analyse van het trainerschap van Louis van Gaal en van een portret van rebel Jan de Leeftijd blijkt weinig te zeg gen over het geheugen. Cla rence Seedorf weet drie jaar na dato al niet meer tegen wie hij debuteerde in de Meer, terwijl bij stukken oudere Ajacieden als Sjaak Swart en Bobby Haarms bij wijze van spreken maar een knop hoeft te worden inge drukt of ze lopen wéér leeg over hun Ajax-tijd, inclusief hun debuut, zo'n vijftig jaar geleden. Ajacieden voor het leven. 'Adieu De Meer' van Pano rama wordt bij de laatste wedstrijd van Ajax in de Meer, tegen Willem II, uitge deeld aan de toeschouwers (later is het blad te koop in de winkel). 'Gasthoofdredac- teur' Michael van Praag ver zorgt het voorwoord van een van de beste bewaarnummers over Ajax. Historie, een quiz, de F-side, bewoners van Betondorp en memo rabele Meer-momenten, het is een gevarieerd adieu. Het blad bevat een zeldzaam interview met Velibor Vasovic over zijn Ajax-tijd, en zijn herinneringen aan Nederland. Het raarste Nederlandse woord volgens Vasovic: 'Scheve- ningen.' Het oude stadion krijgt een special, en het nieuwe. Een groot verschil: over het oude valt veel te vertellen, over het nieuwe eigenlijk nog niets. We moeten het doen met juichende ver halen over de totstandkoming en hoe mooi en fijn het allemaal gaat worden. Natuurlijk, het is AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 82