SM AAN DRANK EN Bewaarnummers Voetbalhumor De meest verrassende speler met een eigen bewaarnummer is Ruud Geels. Op 26 mei 1984 ruimt Vrij Nederland maar liefst 34 pagina's in voor de voormalige Ajax-topscorer, die het voet bal voor gezien houdt. Frits Barend en Henk van Dorp praten met Geels over zijn loopbaan. 'Ik heb altijd gescoord, ik heb overal voldaan, iedere club die in me heeft geïnvesteerd heeft zijn geld terugverdiend en toch beschouw ik me zelf als een speler van de tweede rij.' Een bescheiden voetballer en mens, die tijdens het WK 1974 volgens eigen zeggen de ergste weken van zijn carrière beleefde, slachtoffer als hij was van de vreselijke voetbalhumor van Ruud Krol, Wim Suurbier en Rinus Israel. 'Als Michels binnenkwam, dan riep Rinus, daar kon je vergif op innemen, hé Geels, wat zei je nou net over de trainer? Altijd dat soort geintjes, en ook nooit Ruud zeggen, nee altijd Geels. Alles CU +-> verhaal van Deze Week, nummer 11, d.d. 17 april 1973, dat rechtstreeks tot het ontslag van een Ajax-trainer, George Knobel, zou leiden. Gefrustreerd over het afbrokkelen van zijn elftal spuwt Knobel in het blad tegenover Ard Horvers zijn gal. 'Ajax gaat stuk aan drank en vrouwen' luidt de sensationele kop, en ook in het artikel houdt Knobel zich niet in. Dit artikel is een zeer zeldzaam 'hebbedingetje', daarom hier wat lan gere citaten uit het interview: 'Ajax is al meer dan twee jaar geen team meer.(...) Toen ik in december 1972 werd aangenomen, was Kovacs allang uitgerangeerd. Mij werd verteld: dit Ajax kan kwalitatief nog 'n tijd vooruit, maar 't is helemaal verziekt; iedereen doet maar wat-ie wil; d'r is geen discipline meer. Dat is de reden dat Kovacs ontslagen is. De spelers verdie nen een redelijk goed salaris, 't Enige beetje zelfdiscipline, dat ze moeten opbrengen, is: ga toch op tijd naar bed en ga niet achter de wij ven aan en loop je niet te bezatten. Het is onmogelijk om een sluitend controlesysteem te maken. Het Ajax-team woont verspreid over heel Noord-Holland. Als je dat wilt controleren, kun je de FBI wel afhuren. Die mensen zijn in zo'n grote welstand komen te leven. Ik heb van 't begin af aan gewaarschuwd: mensen pas toch op; je hebt 't met hard werken verdiend, maar als je met hard werken stopt, verlies je de greep en dan kom je voor onaangename verras singen te staan. Er was geen sprake meer van, dat Cruijff dé vedette was, maar ieder van de spelers van Ajax. "Ik ben Ajax. Er is niemand beter dan ik", werd er gedacht. Nou, 't is in de teamsport 'n onmogelijke zaak om te werken met mensen die lopen te spelen alleen maar Geen bewaarnummer in (onze eigen) strikte zin, maar wel leuk om bewaard te hebben: de Elsevier uit februari 1967 met op het omslag de beroemde foto van Paul Huf van de Ajax-voorhoede. 'Ajax vuurt met vijf zou het oorspronke lijk geweest zijn, maar Henk Groot ('een der trouwsten van Ajax en in de vuur linie produktief als stuwende factor') kon niet naar de studio komen omdat hij aan een blessure behandeld werd. op basis dat zij - ieder afzonderlijk - zich voelen als vedette. Je zult waterdragers moeten blijven houden. Die zijn er bij Ajax niet meer.' Knobel loopt al vooruit op de consequenties van zijn ontboezemingen: 'Als Ajax denkt: deze slechte prestaties zijn te wijten aan Knobel dan moet Ajax Knobel op straat zetten.' Dat gebeurt meteen, en daardoor wordt dit nummer van Deze Week, een volslagen onbelangrijke krant, toch iets om te bewaren. En gaan artikelen over een open riool in Giethoorn, zwerfstenen die te koop zijn en een 85 dagen onder de grond levende Belg ongevraagd mee het Ajax-archief in. En, om eerlijk te zijn: juist dat soort onge vraagde onzin maakt het extra leuk om oud papier in mapjes in een kast te bewaren... AJAX vuurt met vier AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 79

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 79