Geen bewaarnummer, wel bewaren! ii EUROPEAN CUPf Bewaarnummers BEJAARDEN KLAGEN AAN SCHANDAAL OM EEN SPIONAGESCHfP sprakenverzameling (toen al!) 'Cruijff tegen Cruijff' samenstelt. Een hausse aan Cruijff-spe- cials verschijnt rond zijn 50ste verjaardag in 1997. Marco van Basten krijgt al voor het einde van zijn loopbaan een bewaarnummer, 'Zijn leven, zijn werk' van Voetbal International in 1990. In 1995 produceert hetzelfde blad een dunne special over de met voetbal gestopte Frank Rijk aard. Twee vrienden van Rijkaard komen aan het woord, David Endt en Wim Kieft. Maar hoe goed kennen vrienden elkaar? Op de vraag of we ooit nog iets van Rijkaard gaan horen, geven beiden, ieder op hun manier, een totaal ver keerde inschatting. Endt: 'Nee. Dat denk ik niet.' Kieft: 'Volgens mij wel. Frank is een creatief denker en je moet niet uitsluiten dat hij op een ander vlak dan voetbal ook heel succesvol zal worden' (een paar jaar later is Rijkaard bonds coach van het Nederlands elftal). AJAX (of Amsterdam) V PMMTSiHAJKÖS De fanatieke, echte Ajax- fan heeft in de boeken kast tussen de bewaarnum mers vast nog heel wat meer bewaarseltjes staan dan de bewaarnummers die in dit Katern-i- als zodanig worden vermeld. Na een tripje naar een Europese uitwedstrijd zal de plaatselijke krant met de voorbeschouwing of het wedstrijdverslag zorgvuldig bewaard worden. Ook in Nederland zijn er tientallen kranten en tijdschriften ver schenen die de moeite waard zijn om te bewaren. Neem alleen al de vele pagina's die na een Europa-Cupwinst aan Ajax gewijd worden, de extra edities van kran ten. Te veel en te onuitputtelijk om hier op te noemen, maar wel leuk genoeg om uit eentje te citeren, de Wembley-special van de Evening News van 2 juni 1971We leren bij het lezen van een buitenlandse krant dat onze eigen ster ren elders niet op zichzelf staan, maar getoetst worden aan de plaatselijke helden: 'Cruijff, 24, parades the same length of hair as George Best and parades many of his skills.' Televisiebladen ruimen vanaf de jaren zeventig steeds meer ruimte in voor voetbal. In de Tele- vizier van de AVRO staat in de editie van 26 juli 1975 een uitgebreid, historisch portret van Ajax, naar aanleiding van "n Juichtoon da'vre langs Evening News «fee fela final at Waertfcie? j Rsn? Radio Rentals big screen TV for just se.udown de velden', een documen taire over het 75-jarige Ajax van sportverslaggever Ruud ter Weijden. Ter Weijden, de laatste jaren actief als gastheer van sporttalk- shows op televisie, zegt daar nog: 'Televisie is een kijkmedium. Er moet wat te zien zijn, te veel gepraat is dodelijk.' 'Hip' en kleurrijk zijn de tijdschriften uit (vooral) de jaren zestig en zeventig, met uitgebreide Ajax-artike- len. Een foto van een voet baller op het omslag verkoopt blijkbaar nog niet genoeg, vandaar dat geregeld een dame, bij voorbeeld in Ajax-shirt en rode maillot Nieuwe Revu, 12 april 1969), gebruikt wordt om het Ajax-artikel aan de man te brengen. Pas bin nenin zien we dat het om een grote reportage over Ajax - Benfica gaat. Ook leuk om te bewaren zijn de grote missers in de media. Het Parool van 15 februari 1993 heeft een opmerkelijke primeur op de voorpa gina: Dennis Bergkamp en Wim Jonk naar Juventus. Nog diezelfde dag wordt bekend dat het Ajax-duo naar Inter zal vertrekken. Alleen maar door de misser van de Parool-journalist werd dit exemplaar van Het Parool een collec tors' item. Soms heeft één artikel verstrekkende gevolgen. Dit geldt bijvoorbeeld voor het cover- 78 AlAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 78