VOETBAL IS AJAX mmm Bewaarnummers nummers. Hitchcock-film Midden jaren zestig mag het Europa-Cup-1- toernooi zich in Nederland in een steeds gro tere belangstelling verheugen. Feyenoord, Sparta, PSV en DWS hebben reeds enige furore gemaakt, maar vanaf eind 1966 (Ajax - Liver pool!) neemt de Cupkoorts definitief bezit van de voetbalfans. Tijdschrift Revue (later: Nieuwe Revu) brengt al vanaf 1962 één, later minstens twee keer per seizoen een Europa-Cuptijdschrift op de markt. Die spreken zéér tot de verbeel ding; er is immers nog relatief weinig voetbal op televisie, sterker nog: niet ieder huishouden beschikt over een televisie. 'Dit is Europacup voetbal. Vonkend van het begin- tot het eindsig naal. Sensationeel en adembenemend als de beste Hitchcock-film' lezen we in het eerste Europa-Cupblad, uit 1962. Aanleiding voor deze uitgave is de plaats van de finale, het Olympisch Stadion in Amsterdam. Regelmatig bespeler Ajax komt pas in 1966 in beeld, als het na een lange afwezigheid terug keert in de Europa Cup 1. Journalist Ed van Opzeeland deelt in de euforie na Ajax' uitscha keling van Liverpool. Maar: 'Door de bewonde renswaardige successen van Ajax heb ik mij er echter toch niet toe laten verleiden, van deze zesde Europa-Cupeditie een verkapt Ajax-club- blad te maken.' (De ftevue-specials zijn sowieso nooit volledige Ajax-bladen geweest en zouden derhalve misschien buiten deze bewaarnum- mers-special moeten worden gehouden, maar daar zijn ze te bijzonder en toch té vol Ajax voor.) 'In het zog van Jan van Brakel' luidt de histo risch (over)bewuste kop boven Ajax' Liverpool- verhaal. De auteur vergelijkt het splijten van de verdedigingsgordel van Liverpool met de actie van 'brandercommandeur' Jan van Brakel, die in 1667 met zijn fregat een onbreekbaar gedachte ketting over de Theems doorbreekt. 'Jan van Brakel en zijn mannen hadden 299 jaar later waardige opvolgers gekregen.' Statiegeld 'Ajax gered door statiegeld' luidt elders in het blad een net zo spannende kop. In de repor tage over Besiktas - Ajax meldt de schrijver dat alleen het statiegeld van acht cent op de lege flesjes het publiek ervan heeft weerhouden om de superieure Ajacieden te bekogelen. In het blad een interview met Klaas Nuninga. Wie tegenwoordig de Champions League te com mercieel en het poulesysteem te saai vindt en het oude Europa-Cup-1-toernooi heilig heeft verklaard, leze s.v.p. deze woorden van Sophocles De met prachtige foto's verrijkte Europa-Cupuit gaven verschijnen tot 1974, geregeld met Aja cieden op het omslag. In het blad immer veel ter plekke vergaarde achtergrondinfo en spontane links naar het verleden: "'Geen held", schreef de Griekse dichter Sophocles in het jaar 450 voor Christus, "was groter of krachtiger dan Ajax, de zoon van Telamon, koning van Salamis.'" Ajax' tweede Europese succesperiode, 1986- 1988, levert aanzienlijk minder bombastische Nuninga, uitgesproken in Europa Cup 1966- 1967: 'De hele organisatie van de Europa Cup is fout. Je krijgt met steeds een uit- en thuiswed strijd dat zwaar verdedigende spel. De zakelijke aspecten overheersen. Ik ben voor één wedstrijd per ronde. Zoals het nu met de Cup gaat, komt het nooit uit de verf. En daar heeft het publiek minstens recht op.' Niet alleen interessant maar ook geestig is een verhaal in Europa Cup 1967-1968 over Real Madrid - Ajax en dan specifiek de enorme kans voor Johan Cruijff die hij in de verlenging miste, waarna later uitschakeling volgde. In vijftien ver zonnen commentaren lezen we hoe even zoveel types in hun eigen jargon hierover berichten. Zo komen we onder anderen een moderne tiener, een beursman, een literair criticus, de moeder van Cruijff, een ambtenaar van de Rijksvoorlich tingsdienst ('Geen commentaar') en een waar zegster tegen, plus een officier van justitie: 'Ver dachte Cruijff, Johannes Hendrikus, oud twintig jaar, ongehuwd, wonende te Amsterdam, wordt ten laste gelegd dat hij op woensdag 11 oktober des avonds 22.03 uur heeft verzuimd te scoren, althans het doelvlak te passe ren, toen hem daartoe door Keizer, Petrus, Johannes, de gelegenheid werd geboden. Verdachte Cruijff heeft het hem ten laste gelegde bekend.' Een politicus: 'Ofschoon wij het onderling overleg over deze affaire in Madrid nog niet hebben afge sloten en de leden van de frac tie zich nog intensief met deze naar mijn gevoel zeer moeilijk liggende en tal van aspecten biedende materie bezighou den, wil ik u toch wel als mijn persoonlijke mening te kennen geven, dat ik geneigd ben dit als een gemiste kans te beschouwen.' RKurmmwNamtcMMnaniitwTmuMtMiWataUwMmaaaaMaffiVMtnEUiiakCvrnfMUlMjiimKi EmwaémetJhhat Otóf £te i?(K Osms iteretep. Aki» <n Mm Bum* A1AX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 75

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 75