Bewaarnummers ren we dus ook). Belangrijk is: staat de inhoud op zichzelf, dus zonder een duidelijke of fre quente relatie met de rest, dan wel de aard van het blad? Lange artikelen of reportages over Ajax zijn er in duizendvoud, die tellen we niet mee. Meteen voegen we eraan toe, dat er 'grensgebieden' zijn, dat de keuzes hier subjectief zijn en er op de selectie dus vast wel wat aan te merken zal zijn. De tijdschriftenseries Hard Gras (met enkele Ajax-specials) en Ajax, De complete wer ken deelden we twee jaar geleden bij de boe ken in (zie Ajax Magazine, januari 2001). Ze hadden net zo goed hier kunnen staan... Voorts ontbreken hier bewaarnummers en spe cials uit Ajax-bladen (Ajax-Nieuws, De Ajacied, De Ajax Ster, Ajax Life, Ajax Magazine, eigen uitgaven, programmabladen). T.z.t. zal een Katern+ over Ajax-media geschreven worden. De laatste 'grote' vraag die we ons vooraf stel len is deze: is dit Katern+ over bewaarnummers zelf een bewaarnummer? Aparte nietjes ontbre ken (hint, hoofdredacteur?), maar het onder werp staat ver genoeg van de rest van het blad om het in ieder geval tot special te schoppen. En ach, misschien is de lezer(es) aan het eind van deze special zo tevreden dat deze spontaan 'bewaarnummmer!' roept en zélf de nietma chine ter hand neemt. Genoeg van deze lichtelijk naar het hysterische neigende voorbeschouwingen. Tijd om to the point te komen: een historisch en subjectief overzicht van Ajax-bewaar- Na specials over boeken, voetbalplaatjes en grammofoonpla ten zijn deze keer andere collectors' items, de bewaarnum mers, aan de beurt. Specials over Ajax, uitgegeven naar aan leiding van een kampioenschap, bekerwinst, afscheid, jubileum, verjaardag en, ook dat, relschoppende supporters. Bewaarnummers hebben één duidelijk thema, zitten als een apart katern bij een tijdschrift en zijn soms los verkrijgbaar. Marcelle van Hoof heeft nog steeds een bedlampje, waaron der zij, na de boeken, opnieuw een stoot Ajax-leesvoer ondergaat. Anders dan bij de boeken, kent Ajax, of welke Nederlandse club dan ook, geen lange historie wat betreft bewaarnummers. Pas vanaf de jaren zestig verschijnen er bijzondere uitgaven waarin een aspect van de club wordt belicht. De successen in de Europa Cup bren gen scribenten en tijdschriftenmakers op een idee: een speciaal nummer! Niet zo doortim merd als een boek, maar wel bijzonder genoeg om er een apart nietje doorheen te jassen. Wel of geen nietjes is een criterium bij het selecte ren voor dit Katern+, want een bewaarnummer is pas een bewaarnummer als het apart bewaard kan worden (specials die los uit het tijd schrift te halen zijn accepte- AIAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 74