■O c 3 cn CU cu O T3 4-> 'cü N CU JZ> instantie iets meer de vrijheid. Bij echt goede voetballers zit het volgens mij toch meer in de genen dan in de opleiding.' Crew Van Basten verontschuldigt zich. Hij moet zich beneden in de kleedkamer vervoegen, als nieuwbakken medewerker van de genoemde opleiding. De middagtraining begint over twintig minuten. Blind, Grim en Van Basten bereiden zich binnen voor. Dirk de Groot, de eeuwige jeugdtrainer, komt het veld op met zijn elftal, terwijl Sonny Silooy daar al is. 'Je ziet het hè, ze komen allemaal weer terug.' De Groot zag ze ooit als speler komen, nu als trainer. Training van Blind, Grim en Van Basten. Het kan slechter. Bij het betreden van het veld wordt een bal schijnbaar gedachteloos hooggehouden, als een neiging die iedere voormalige voetballer herkent, maar die bij niemand zo'n tweede natuur zal lijken als bij Van Basten. Blind loopt langs met de fluorescerende hoedjes, kijkt opzij en zegt: 'Wat een crew, hè? Als het hiermee niet lukt, lukt het nooit meer.' Maar ondanks het uitgelezen gezelschap trainers verloopt de training lang niet vlekkeloos. Blind stuurt een positiespel, met een stem, een mimiek, een uitstraling en een quasi-woede over het relatieve onvermogen die je alleen bij de echt grote trainers zou verwachten. Ook de afrondingsoefening, die wordt geleid door Grim, met Van Basten als secondant, wordt niet geweldig uitgevoerd. Ballen springen van voe ten. De controle is soms ver te zoeken, soms tot ver achter het hek. Van Basten staat er bijna bewegingloos bij en zegt slechts heel af en toe iets tegen een of twee jongens. Op het moment dat er aan buitenspel wordt gedaan, fungeert Van Basten als grensrechter. Af en toe gaat zijn arm omhoog bij gebrek aan vlag. Gezien de aan- cÜ bevelingen die hij in Hard Gras deed om de spelregels aan te passen om het voetbal eerlij- gj ker en aantrekkelijker te maken, is het grappig dat hij het ook een paar keer verzuimt terwijl -o het toch echt meters buitenspel is. q_ <v Een journalist van het AD staat kleumend te hopen op een quootje na afloop. Van Basten staat grotendeels met zijn rug naar de daarover klagende fotograaf. Of staat hij gewoon met zijn gezicht richting Amstelborgh, •>- de golfclub die door de kaalgeblazen bosscha ges zo goed te zien is? Dwalen de gedachten af naar putten en chippen? Is er een heimwee naar zonnige resorts waar de golfcourses zo akelig perfect worden onderhouden? Wat bezielt iemand om in plaats daarvan in een gure najaarswind langs de A2 de Al te willen trainen? Dat moet toch iets met liefde te maken hebben. Silooy komt een kijkje nemen vanaf zijn elftal, dat net op het kunstgras heeft getraind. Er ligt een bal aan de rand van het trainingsveld. Werktuiglijk sloft Silooy ernaartoe. Hij raakt hem vanaf de rechterflank. Van Basten staat voor het doel. Het doet ergens aan denken. 'Wat doe jij hier?' vraagt Silooy aan de journalist van Ajax Magazine. 'Ben jij soms ook al spelersmake laar geworden?' 'Ja, weet je er nog eentje?' 'Nou je het vraagt. Maar hij is nog wel een beetje jong. Twaalf jaar, kan dat?' 'Zal ik zijn achternaam raden?' 'Inderdaad: Silooy.' En weg slentert hij, met nog een half oog gericht op het veld met Blind, Grim en Van Basten. Boven in de warme kantine vraagt de journalist van het AD, die Van Basten er half van heeft weten te overtui gen dat hij correct een kort vraaggesprek heeft aange vraagd, hoe het is om met zijn mond in plaats van met zijn voeten te praten. Dat lijkt een goede vraag. Van Basten: 'Dat is ook las tig, want dat heb ik dus ook nooit geleerd. Dat is iets waar je de nodige aan- dacht en energie in moet I steken. Je moet het leren, 1 waarbij je wel altijd ervoor moet zorgen dat je jezelf blijft.' Het AD wil weten of hij inderdaad, zoals in De Ajacied stond vermeld, best bij een ama teurclub zou willen beginnen als trainer. Maar Van Basten denkt dat hij die quote tussen neus en lippen door heeft gegeven, en weet zeker dat hij niet op de cursus zit om bij een ama teurclub te beginnen. Als hoofd- of als assistent-trainer bij een BVO dan? 'Nog geen idee,' antwoordt Van Basten het AD. 'Ik denk dat ik als assistent zou willen beginnen als ik de cursus heb afgerond, maar dat is hoe ik er nu over denk. Dit jaar wil ik juist gebruiken om een aantal dingen voor mezelf uit te zoe ken, dus misschien denk ik daar over een paar maanden weer heel anders over.' AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 71

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 71