CO CO OQ O O ra CD CO Hel hraahbeen blijf! uieg. li- Het beste paard van stal is terug. Net toen iedereen zich had verzoend met zijn grote verdwijntruc, en Acda en De Munnik hun eigen jeugd bezongen met de zin toen Van Basten nog op aarde was', meldde het fenomeen in kwestie zich doodgemoedereerd aan bij de trainerscursus in Zeist en liep hij niet veel later stage bij Ajax. Weer iedereen op het ver keerde been. Omdat het niet was gelukt het kraakbeen, via god weet welke futuristische apparaten, terug te toveren, werd de rechterenkel vastge zet. En daarmee werd ook de mythe gefixeerd. Na zijn sudden death werd Marco van Basten een herinnering waaruit immer een ziedend heimwee voortkwam. Hij trok zich, naar het scheen definitief, terug uit de voetbalwereld die hij zelf had geschapen. Niet alleen Fabio Capello was in tranen toen Van Basten een laatste maal zwaaide naar de supporters van zijn club Milan. De nationale, en zelfs internatio nale, rouw om een te vroege voetbaldood greep wild om zich heen. Niemand zag hem ooit weer, behalve op een golfcourse. Van Basten, zelfs stoppen met voetbal kon hij als beste. Ondanks die vastgezette enkel en een gescheurde kruisband, zijn voorlopig laatste voetbalblessure, loopt Marco van Basten eigen lijk zonder mankeren naar de trainerstafel van de kantine op de Toekomst. Alsof Koeman hem zo kan oproepen. En als men Fred Grim in tij den van keepersnood nog gek genoeg kan krij gen om zich weer beschikbaar te stellen, waarom dan niet... Onzin natuurlijk, maar wel verleidelijke onzin. Nog geen veertig en al twee levens achter de rug: dat van voetballer, en dat van ex-voetballer. Nu lijkt het derde leven te zijn begonnen: dat van de trainer Van Basten. ledereen is nu bijna hysterisch van geluk dat je terug bent. Velen hielden dat voor onmogelijk. Heb je ooit een moment de aanvechting gevoeld om helemaal nooit meer terug te keren in het voetbal Van Basten: 'Ja, zeker in het begin. Ik had er even genoeg van. Vooral ook doordat ik op zo'n nare manier uit die voetballerij gevallen ben. Dat deed pijn. Ik kon niet meer voetballen, had een probleem met mijn enkel. Toen ben ik er eerst voor gaan zorgen dat ik weer fit raakte. Ik wilde heel graag een paar jaar invullen zoals ik het zelf wilde. Maar naar verloop van tijd wil je toch weer iets gaan doen, en omdat ik van voetbal verreweg het meeste afweet, lag het voor de hand om daarin terug te keren.' Je loopt stage bij Ajax. Hoe en door wie word je beoordeeld? Van Basten: 'Ik loop stage bij Danny Blind bij de Al, Johnny (van 't Schip, RB) bij het tweede, en in de loop van het seizoen ga ik naar het eerste, naar Ronald. Ik moet alleen maar mijn ogen en mijn oren openhouden en kijken hoe het gaat. Je moet erachter komen wat het trainersvak allemaal inhoudt. Aan het eind van je stage doe je praktijkexamen. Dan moet je een training geven of een wedstrijd analyseren en beoorde len onafhankelijke mensen vanuit Zeist of je het goed of niet goed hebt gedaan.' Wat valt je mee en tegen tot nu toe? Van Basten: 'Ik heb het enthousiasme weer terug. Ik ben er een tijd uit geweest, dus dat was een vraag die ik voor mezelf beantwoord wilde krijgen. Het heeft me wel weer aange naam gepakt. Maar daarnaast hebben we op Zeist veel huiswerk. Je moet veel wedstrijden bekijken, analyses maken. Daar gaat een hoop schrijfwerk in zitten. Dus dat is te vergelijken met school. En in hoeverre is school leuk? Er zit ten leuke dingen bij, maar onder tijdsdruk din gen opschrijven vind ik niet bepaald leuk. Maar analytisch kijken naar wedstrijden is wel leuk. Ik denk dat ik hiervoor keek zoals iedereen keek. Gewoon de bal volgen en kijken of iemand iets leuks doet. Je keek naar spektakel, vermaak. En nu ga je het analytisch bekijken. Hoe spelen ze? Welk systeem? Waar liggen de ruimtes? En wat is effectief? Want als trainer ben jij natuurlijk wel de bewaker van resultaat. Het liefst met spectaculair voetbal, maar je moet toch ook in eerste instantie om jezelf en de spelers denken. Zonder resultaat heeft een groep geen toe komst. Spelers, trainer, de club, ook financieel kan je niet zonder winst, 't Is heel nobel om het AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 68