Jelle van Lokeren ook een beetje voor Jan. Maar nu gaat het tus sen Jan en mij. Na de wedstrijd geef ik Jan een hand en zeg dan "Jammer, Jan. Volgende keer beter.'" Schepje bovenop Quansah heeft een vooruitziende blik. Het lijkt of de Ajacieden onder de GBA-spelers er tegen hun oude coach nog een schepje bovenop doen. Juist zij zijn het die Olde Riekerink de vijfde nederlaag op rij bezorgen. Na ruim een half uur spelen schiet Walker van grote afstand de bal in het doel. Op de tribunes wordt gejuicht, niet alleen door GBA-fans maar ook door het Amsterdamse legioen, aangevoerd door de Ajacieden José Valencia, Daniel Cruz en Stefano Seedorf, dat speciaal voor deze wed strijd naar Antwerpen is gekomen. Terwijl in het stadion liedjes worden aangeheven die ook in de Arena te horen zijn, maakt Quansah er 2-0 van. Gent komt in de tweede helft nog op 2-1, maar een engeltje op de lat van Bram Verbist voorkomt tot twee keer toe dat het gelijk wordt. In de laatste minuut haalt Verbist nog een 'onmoge lijke' bal uit het doel. Walker wordt op de persconferentie uitgebreid gecomplimenteerd door Franky Van der Eist. 'Hij was een van de beste mannen van het veld,' aldus de trainer. 'Het is een jongen die heel goed kan voetballen en een geweldige pass heeft. Hij lijkt zich steeds meer aan te passen aan het Belgische voetbal.' Na de wedstrijd dalen de Amsterdamse jongens van Ajax af naar de hal waar alle spelers en trai ners langskomen. Het wordt een klein feestje in de kale, hel verlichte gang. Olde Riekerink is blij verrast als hij Seedorf, Valencia en Cruz ziet. Er wordt geknuffeld alsof er iets te vieren valt. Als de rood-witte GBA'ers vervolgens ook verschij nen, is het feest compleet. Quansah maakt een rondedansje met zijn vertrouwde Ajax-toilettasje in de hand. De GBA'ers zijn blij, erg blij met de komst van hun vrienden uit Amsterdam. In een businessruimte (het spelershome wordt nog gebouwd) worden flessen champagne aange rukt om het weerzien te vieren. Jan Olde Riekerink kan niet mee. Hij moet weg, de bus wacht. Op zijn weg naar buiten zegt hij nog lachend tegen Verbist: 'Had je die laatste bal nou niet door kunnen laten, Bram?' Verbist haalt zijn schouders op: 'Sorry, trainer.' Simone Tacx Aaron Mokoena, hier voor de wedstrijd tegen AA Gent, voelt zich in zijn tweede seizoen bij GBA meer op zijn gemak. Hij was tot voor kort bij ieder van ons een volslagen onbekend perso nage, maar druppeltje per druppeltje begint het in ons land door te drin gen dat er een échte Belg voetbalt bij Ajax: Jelle van Damme. 'Jelle van Wie?' hoorde ik vaak, wanneer ik zijn naam ergens liet vallen. 'Van Damme,' moest ik vervolgens meer dan één keer herhalen. 'Bij Ajax nog wel?' reageerde men verbaasd. 'Jawel,' knikte ik overtuigend. En dan volgde er meestal die onnavolg bare uitroep: 'Allez!', wat jullie het best kunnen vertalen als 'As je me nou!' Groot nieuws is het stilaan wel geworden, al lijkt het erop of de media hem nu pas ontdekt hebben. Thomas Buffel bij Feyenoord, ja, die hadden we al een tijd in de gaten. Die mag al meespelen met het nationale elftal. Maar die ene Jelle... hoe zit dat weer? Bij satellietclub Germinal Beerschot Antwerpen, waar hij korte tijd verbleef, werd hij weggeplukt. Hij is afkomstig van Lokeren, een stadje halfweg Gent en Antwerpen, met een groot voetbalverleden. Jelle werd opgeleid bij Sporting. Bob Hoogenboom stond daar ooit nog in doel. Een ras-Amsterdammer, die in eigen stad nergens aan de bak kwam, maar bij Lokeren in de jaren tachtig gouden tijden mee maakte, tot in de Europabeker toe. Niemand in België sprak zo mooi en conse quent Amsterdams als hij. Hij baat er nu een kroeg uit. Ajacied Hans Galjé trok later ook naar België, naar Club Brugge. Een betere keeper weliswaar, maar helaas zonder dat mooie accent. Momenteel beleeft Sporting Lokeren weer een hoogconjunctuur. Het team prijkt op de tweede plaats in de topklasse. Bovendien is de huidige bondscoach Aimé Antheunis een echte Lokeraar. Je mag dus gewagen van goede plaatse lijke voetbalklei, waaruit Jelle is ontsproten. 'Als ik soms in Lokeren ben,' vertelde Jelle in een interview, 'en ik trek naar de videotheek, dan hoor ik ze achter mijn rug vertellen: "Die daar speelt bij Ajax!"' We beginnen het dus te beseffen. Ik ben blij omwille van twee redenen. Eerst omdat Jelle wellicht degelijk en streng werd voorbereid voor zijn taak. In Lokeren waren enige jaren geleden problemen met groepjes jongeren, die voor overlast zorgden. Daarop besloot het gemeentebestuur om tijdens de zomer op straat de zero-tolerance toe te passen. Niets mocht nog en wat er mocht, werd verplicht, u kent dat. Nationaal nieuws was het, nooit eerder vertoond. Uitgerekend Jelles vader blijkt daar nu bij de lokale politie te werken. Dus kan de vraag gesteld worden of hij zijn taak ook thuis even gedecideerd ter harte nam. In dat geval heeft Ajax er een onverbiddelijke, goed opgeleide verdediger bij. Klaar voor nultolerantie in het strafschopgebied. Ten tweede voel ik me tevreden omdat wij Belgen aan jullie het beste van wat we bezitten gegeven hebben, 't Is te zeggen: een defensieve speler. Ons voetbal loopt niet over van getalenteerde aanvallers. Wij hebben nooit een Marco van Basten gekend. Maar anderzijds hadden jullie nooit een Eric Gerets. Ajax heeft ooit al eens een Belg gekocht. Het was Walter Meeuws, uiteraard een verdediger. Hij was de vaste libero van de Rode Duivels. Hij speelde amper één jaar bij Ajax in de defensie, naast... Ronald Koeman. En het is net de huidige Ajax-coach die ons met de ogen doet knipperen. Jullie durven in het basisteam soms jongens opstellen, die nog te jong zijn voor een rijbewijs. 'John O'Brien was geblesseerd,' vertelde Van Damme aan de Belgi sche pers. 'En trainer Koeman stapte op me af en zei op een heel gewone toon dat ik tegen Inter zou spelen.' Daar staan wij van te kijken. Onze meester-strateeg, de eenentachtigjarige Ray mond Goethals, bijna even competent als Johan Cruijff en bijna met eenzelfde palmares, maar wél veel grappiger, stelde het opstellen van jonge spelers laatst nog in vraag. 'Attention mannekens,' zei hij op tv in zijn kleurrijk Brussels taal tje (een unieke mix van slecht Vlaams en slecht Frans), 'de jonkheid te rap opstellen is dangereus.' 'En Van Damme dan? En Buffel in Nederland?' werd hem gevraagd. 'Luistert,' zei hij. 'Geen discussie. De Ollanders werken als echte proffen, ik weet het. Maar een garcon van nog geen twintig jaar in de équipe zetten, awel merci. Dat is om problemen vragen. Die maakt nog te veel jeugdzondes.' Welke zoal?' 'Hoe kan ik dat weten?' lachte hij. 'Een mens van 81 weet niet meer wat dat is.' Armand Schreurs AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 67