In de wed strijd Inter- nazionale - Ajax maakt Timmer zijn debuut voor Ajax 1, nadat Stekelenburg geblesseerd is geraakt. groot en vol stadion en debuteerde tegen Sparta Praag, in de Champions League. De Kuip-bewoners wilden hem kopen, voor drie jaar. Ze hadden al een hoge huursom betaald voor één jaar. AZ wenste echter niet mee te werken. Waarom niet? Timmer heeft geen idee. 'Ik gedroeg me altijd keurig bij de club, ook tegenover de pers. Gun mij dan die transfer, laat me gaan, dacht ik. Niemand begreep het. Zelfs Barry van Galen, een echte AZ'er, vond het raar.' Een terugkeer naar Alkmaar zag Timmer niet zitten. De redding kwam wederom vanuit een onverwachte hoek. Ajax kampte met het inmiddels overbekende keepersprobleem en Timmer werd huurling. Om met materiaalman Sjakie Wolfs te spreken, een krijgsgevangene uit het Rotterdamse kamp. Timmer ziet dat anders. 'Ik hoor weieens: "Voor Feyenoord én voor Ajax spelen, dat kan eigenlijk niet." Hoewel Johan Cruijff dat ook heeft gedaan. En mijn situatie is heel anders. Ik ben niet van Feyenoord, ik ben niet van Ajax. Maar als een topclub voor mij belangstelling toont, vind ik dat een groot compliment. Ik heb vroeger gedroomd van Ajax, net als ieder jochie. En ineens stond ik onder de lat in de Champions League, tegen Interna- zionale! Natuurlijk dacht ik voor de eerste training bij Ajax even: hoe zou ik ontvangen worden? Als verrader? Maar vanaf dag één heb ik goede reacties gehad. Mijn houding is dan ook: ik wil met alles wat ik in me heb bijdragen aan het succes van Ajax. Dat meen ik oprecht. 'Sommige mensen zeggen: "Jij hebt ook altijd geluk. Feyenoord en nu Ajax." Dat is misschien wel zo, maar ik had liever vijf jaar bij AZ vast in het doel gestaan. Bij alle clubs in de eredivisie heb ik het gevoel dat ik eerste man kan zijn. Maar bij Ajax ben ik een huurling. Ik ben gekomen omdat de club problemen had. Van Ajax word ik echter nooit slechter. Ik werk onder een toptrainer, met prima spelers en een goede keeperstrainer. Het zou mooi zijn als ik nog een paar extra wedstrijden meepak.' Relativeren Over zijn rol is Timmer duidelijk. Als huurling kent hij zijn plek, ook al strookt dat niet altijd met zijn ambities. Vanaf het begin deed hij zijn best met Maarten Stekelenburg en trainer Wil Coort. Joey Didulica en Bogdan Lobont waren geblesseerd. 'Ik pro beerde Maarten zo goed mogelijk te helpen. Echt een goede keeper, volgens mij op termijn de nummer 1 van het Nederlands elftal. Vanaf het begin klikte het met hem. We praten veel met elkaar over het keepersvak. Hoe je positie moet kiezen bij bepaalde ballen. Hij neemt dingen aan, luistert echt. "Ome Henk" noemt hij me altijd. Maarten deed het, hoe jong hij ook is, fan tastisch. Bij Ajax is dat de cultuur, anders dan bij Feyenoord. Nigel de Jong werd gewoon vanuit het tweede elftal een Cham- pions-Leaguewedstrijd ingegooid. Als Maarten het niet zo goed gedaan zou hebben, dan zou ik spelen. Maar zo'n jongen moet je er niet uit halen. 'Het was voor mij best wennen. Ik wist nooit hoe het voelde om echt op de bank zitten. Bij Feyenoord was alles nog nieuw en mooi. Maar nu, bij Ajax, maak ik alles bewuster mee. Volgend jaar wil ik gewoon weer keepen. Dat gaat ook gebeuren. Aan de andere kant is deze periode goed voor me. Ik leer te relativeren. Bij Zwolle en AZ was ik toch best populair en stond ik vaak in de spotlights.' In zijn gedrag is Timmer eigenlijk een ideale tweede keeper voor een topclub. Altijd een luisterend oor, altijd bereid tot het geven van een bemoedigende klop op de schouder. 'Dat is wel zo, maar iedereen wil keepen.' Timmer heeft bewondering voor Fred Grim. 'Het kampioensjaar bij Ajax is voor een groot deel aan hem te danken. Dat heb ik nooit ergens gelezen. Bijna niemand zegt dat, terwijl hij het wel verdiende. Gelukkig was hij nog eerzuchtig.' Van concurrentiestrijd is in Timmers geval geen sprake. En x dat weet hij: 'Zoals ik al zei: ik ben niet van Ajax. Mijn collega- fO keepers wel. De technische staf heeft ideeën over hoe ze ver- c der willen met Joey, Bogdan en Maarten. Koeman heeft mij gecomplimenteerd met die twee wedstrijden. En dat is het. oo Natuurlijk hoopte ik ook op meer speelminuten, bijvoorbeeld CU tegen NAC. Maar als de technische staf een andere keuze maakt, is dat hun goed recht. Ik wil positief blijven en er alles ±3 aan doen om kampioen te worden. Én met Ajax verder te komen in Europa.' c Voor Henk Timmer blijft het dus bij af en toe een invalbeurt, fO of een wedstrijd met Ajax 2. Maar hij wordt totaal niet som- ber van dat perspectief. Hij leert nog iedere dag. Handig, ro want hij wil later trainer worden. En Timmer heeft plezier in -o Amsterdam. 'De groep vond ik meteen fantastisch, dat meen •r—j ik. Aron heeft me bijvoorbeeld prima opgevangen. Richard Witschge is mijn kaartmaatje met klaverjassen. Jan van Halst en Victor Sikora worden door ons volledig van tafel gespeeld, os De groep is heel hecht en dat hebben wij voor op de andere twee topclubs. Echt, bij Ajax is alles beter. Trainingen van dit niveau heb je nergens in Nederland, neem dat nou maar van mij aan. En dat zeg ik niet om een wit voetje te halen bij de supporters.' Terug naar Hierden, de as waar Timmers wereld om draait. Het weidse en rustieke polderlandschap helpt het juiste perspectief te vinden: 'Ik kwam een keer thuis uit Amsterdam, na een wed strijd toen er een boer met zijn koeien liep. "Hé, Henk, ik heb je nog gezien op tv. Hartstikke mooi, jongen!" Het gros van de men sen hier gunt het mij van harte. Waarom zou ik meer zijn dan de man die naast me woont en twintig koeien in de wei heeft staan? Ik wil hem nog wel een keer helpen melken. Dat lijkt me leuk. De arrogantie van het voetbal is aan mij niet zo besteed. Waar ik ook kom, ik blijf dezelfde Henk.' Erol Erdogan AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 24