Twee stukjes een kwetsend karakter hadden. De Bond tegen het Vloeken zou in Waalwijk ontsteld hebben gereageerd, maar vaste bezoekers van voetbal stadions haalden hun schouders erover op. (Paul Onkenhout, de Volkskrant, 28-10-2002) Maar wellicht dat een aloude - niet door Van Basten aangekaarte - straatwet nog de meeste vooruitgang zou inluiden. Gold zaterdag de regel 'drie corners penalty' dan was Ajax onge twijfeld verder gekomen dan 1-1. (Maarten Wijffels, Algemeen Dagblad, 28-10-2002) Het moet bij AZ, waar de afgelopen jaren meer trainers sneuvelden dan conform de mogelijk heden prestaties werden neergezet, weer over voetbal gaan en daarom moet Co vooral Co blij ven. Als hij er dan zelf voor kiest om een pretti ger uithangbord te zijn dan hij bij Ajax was, is dat niet meer dan mooi meegenomen. (Thijs Siegers, Voetbal International, 06-11-2002) In Peter Boeve had ik eerlijk gezegd totaal geen vertrouwen toen hij bij FC Zwolle begon. Ik kan hem maar niet serieus nemen met zijn ultra positieve prietpraat, clichés en semi-intellectu- ele lulkoek. Maar de resultaten van FC Zwolle zijn geweldig. Bravo Peter. (Johan Derksen, Voetbal International, 06-11-2002) Vooral de voorzet van Vieri met zijn linkervoet was subliem, de daaropvolgende kopbal van Crespo onovertroffen. Twee staaltjes van perfec tie, uitgevoerd door twee van de beste spitsen ter wereld. Dat Koeman het door De Jong verlo ren kopduel zag als 'een fout', wijten we maar aan de onervarenheid van de Ajax-coach. (Henk Spaan, Het Parool, 16-11-2002) Wie niet sterk is moet dus slim zijn. Daarom vond ik het gepuzzel op technisch en tactisch gebied altijd prachtig. Kijken hoe je jouw maxi male kwaliteit tegen hun minimale kwaliteit kan zetten, waardoor je spelers de tegenstander met andere ogen gaan bekijken. Uiteindelijk krijgen ze in de gaten, dat ze tot minimaal het zelfde in staat zijn. (Johan Cruijff, De Telegraaf, 18-11-2002) •r*4— C\j O) O) O x: O O) +-> C\j •r- O N <D »-1 CD CL i 3 oo c s- CC CD Cs CO CL <D CD O -M V) 4-> =3 co QJ 3 Q. O "O +J CD CD CD "O c CD CD C 00 CO s_ CD 4-> O +-> -C T» (O U Q 3 QJ 4-> CD O N O O +-> +-> CD Twee columnisten besluiten om samen naar de wedstrijd Ajax - Interna- zionale te gaan kijken, als inspiratie voor hun stukjes. Jasper, jong en ambitieus, wil bij een eventuele uitschakeling van de club een venijnig stukje schrijven over het financiële beleid, hoewel hij nog geen idee over de opzet heeft. Jaap, oud en enigszins verzuurd (type 'vroeger was alles beter'), wil bij een eventuele uitschakeling van Ajax iets schrijven over de successen in de periode 1971-1973, en aan de lezers uitleggen waarom zulke prestaties nu niet meer mogelijk zijn. Als Ajax de vol gende ronde haalt, besluiten ze elkaar te zullen helpen bij het zoeken naar een andere invalshoek. Zo zitten de twee om half negen samen voor de buis, want Jaap is lichamelijk te verzwakt om de wedstrijd in de Arena bij te wonen. Bovendien, zo vindt hij, was het in het Olympisch Stadion veel gezelliger en leuker. Jasper heeft dat weieens van zijn vader gehoord, maar kan zich niets bij een koud stadion met wind en regen voorstellen. Hij is nog nooit met een paraplu naar een voetbal stadion geweest, en de gedachte alleen al vindt hij erg bizar. Jasper drinkt afwisselend water en jus d'orange, hij moet die nacht zijn stukje schrijven. Zijn twee mobieltjes liggen op grijpafstand. Jaap drinkt bier en oude jenever, ook hij moet die nacht zijn stukje schrijven. Beiden maken tijdens de wedstrijd aantekeningen. Jasper doet dat heel driftig, in een mooi vormgege ven lederen blocnote. Jaap noteert zijn ingevingen op de achterkant van een sigarendoos. In de rust luisteren de twee ademloos naar Johan Cruijff. Cruijff, die bij zijn inleiding vertelde dat iedere crosspass vanavond een halve goal moet zijn, blijkt zeer boos. Zomaar een greep uit zijn uitspraken in de rust: 'Het was een honderdprocentgoal, meer kan namelijk niet.' 'Dit is geen fout van die grensrechter, hij is gewoon erg slecht.' 'Je kunt die goal nog vanuit vijf andere camerastanden laten zien, maar hij zit heus hoor.' Jaap zal het in zijn stukje alleen nog maar over Johan en Jack hebben. Hij zegt tegen Jasper: 'Ik vind het aardig om te zien dat Jack helemaal niets bij Johan heeft in te brengen. Alleen Mart kan hem een beetje aan. Jack is te licht voor deze taak. Hij heeft het alleen maar over zichzelf en dat straft Johan af door hem geen moment die kans te geven.' Jasper zegt dat hij zijn stukje over het systeem-Koeman, de jeugdopleiding en de financiën wil schrijven. Het ergert hem dat er aan de linkerkant te weinig diepte in het spel van Ajax zit. Over zijn stokpaardje, de financiën, wil hij tegen Jaap nog wel iets kwijt: 'Als dat beleid de laatste jaren beter was gevoerd, hadden ze voor die positie een echte linksbuiten kunnen kopen.' De gesprekken tussen de columnisten verstommen als het in twee minuten tijd ineens 0-2 wordt. De schrik slaat toe bij Jasper. Hij verscheurt zijn papiertje met positieve aantekeningen over de vruchten uit de Ajax-opleiding. De 1-1 in Noorwegen wordt even later door de twee in de woonkamer van Jaap als een overwinning gevierd, evenals de bijna vijftigduizend dat in de Arena doen. Jaap glimt helemaal als blijkt dat Jack in het nagesprek met Johan verbaal wordt gedeklasseerd. Olijke Jack houdt hardnekkig vast aan het draaiboek en wil na afloop per se de twee Inter-doelpunten laten zien, maar Johan doet die goals af als 'details' en heeft andere beelden in zijn hoofd. Terwijl Jack het eerste doelpunt inleidt, praat Johan over een andere actie in de wedstrijd. Het eerste Inter-doelpunt interesseert hem niet. Bij het tweede doelpunt praat Jack opzichtig naar de maestro toe. Jack: 'Nigel de Jong kan hier beter zijn lichaam inzetten.' Johan: 'Nee, dat kan niet. Het is gewoon een heel goede goal van die spits.' Jaap maakt een aantekening op zijn sigarendoos en loopt vervolgens door naar de telefoon. Hij vraagt naar de steno-afdeling van zijn krant. Twee minu ten later dreunt hij uit zijn hoofd, met slechts de sigarendoos als hulpmiddel, zijn stukje over Jack en Johan door. Onmiddellijk nadat hij heeft opgehangen, bestelt Jaap een taxi. Hij wil in zijn stamcafé napraten met enkele vrienden. Onderweg zet hij Jasper thuis af. Jasper zit die nacht tot vier uur achter zijn laptop. Zijn stukje gaat over de successen van Ajax' financiële beleid en de vruchten van de jeugdopleiding, die Ajax binnen drie jaar tijd volledig uit de rode cijfers zullen halen. Jasper doet diezelfde nacht geen oog dicht. Jaap wel. Jeroen van den Berg AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2003 111

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 111