die van voetbal houdt. Ik wil met de tactiek in mijn achterhoofd doen waar ik gelukkig van word en dat is het ontplooien van mijn talent. Ik probeer een goede combinatie te vinden tussen gewoon vrijuit voetballen op instinct en het nadenken over tac tiek. Het is moeilijk om dat te combineren. Maar als die combina tie lukt, is het een sleutel tot succes. Zo voel ik me het prettigst als ik op een plek sta waar ik veel deelneem aan het spel, en dat is op het middenveld. Dan kan ik vrijuit voetbalen en hoef ik me minder bezig te houden met andere dingen, zoals je dat hebt als je linksback staat. Dan moet je je voortdurend concentreren op je tegenstander, kan je niets weggeven en kom je dus minder tot vrijuit voetballen. Je ziet het ook bij Wamberto. Het is moeilijk voor hem om met zijn capaci teiten "gevangen" te zitten op de linkervleugel. Als hij achter de spitsen staat, kan hij zijn kunsten beter vertonen.' Genieten Halverwege het gesprek roept Maxwell de ober bij zich en bestelt hij wat in het Portugees. Heeft hij na de uitgebreide mixed-grill nog meer trek? 'Nee, ik heb een aantal porties feijao met picanha besteld, een typisch Braziliaans gerecht van zwarte bonen met rijst en een mix van rund- en varkensvlees. Voor de komende dagen thuis, dan hoef ik niet te koken.' Wat vindt hij van het leven in Nederland? 'Ik heb me moeten aanpassen, maar ik heb het erg naar mijn zin. Als ik al mijn vrienden en familie hier zou hebben, zou het hele maal een land zijn waarin ik me thuis zou voelen. Veel dingen Een Braziliaan geniet van wat hij doet, hij geniet van het gezel schap waarin hij verkeert, hij geniet van wat hij eet, zonder dat hij zich druk maakt over wat anderen van hem denken.' Van wie en van wat geniet jij op dit moment? 'Ik geniet van mijn familie, van mijn vrienden, van mijn werk, van God. Op mijn werk, bij Ajax, kan ik het met iedereen wel goed vinden, maar met Wamberto heb ik een bijzondere band. Hij is tegelijkertijd een vriend, broer en vader voor me. In het begin trok ik naar hem toe en klikte het natuurlijk vooral omdat hij iemand met dezelfde achtergrond is en omdat hij mijn taal spreekt. Maar het hebben van dezelfde nationaliteit is niet de basis voor een blijvende vriendschap. Nu zijn we vrienden door onze persoonlijkheden. Ook Walker is een goede vriend. Hem mis ik nu hij in Antwerpen woont. De vriend schap met Walker is iets anders dan de vriendschap met Wamberto. Walker is van mijn leeftijd. Wamberto heeft zijn verant woordelijkheden als echtgenoot en als vader. Walker en ik hebben die zorgen nog niet.' Houvast Je zegt dat je geniet van God. Wat voor een rol speelt God in je leven? 'Ik dank God voor alle mooie dingen van het leven. Ik heb het gevoel dat ik veel aan zijn hier goed geregeld. Het is als voetballer prettig om hier te leven. De mensen respecteren je vrijheid. In Brazilië heb je bui ten het veld als speler bijna geen privacy. Verder is Amsterdam multicultureel. Als je uit eten wilt, kun je tussen restaurants kie zen uit alle winstreken. En het weer is natuurlijk fantastisch,' zegt hij lachend, 'heerlijk koud en nat.' De foto's van Pele, de muziek op de achtergrond, de Maria die veilig waakt; de gasten van Do Carioca wanen zich in Brazilië. Bestaat er zoiets als een typische Braziliaan? 'Mijn bloed maakt mij tot Braziliaan. En mijn hart. Het is moeilijk om de typische Braziliaan te omschrijven, want Brazilië is een land met zoveel verschillende mensen uit verschillende klassen en sociale standen, uit grote steden en van het platteland. Veel mensen kennen de clichés van Brazilië. Maar Brazilië is niet alleen het voetbal, het carnaval en de samba.' Maxwell refereert dan aan Central do Brasil, waarvan de poster aan de muur hangt. Een film over een vrouw, Dora, die op het station van Rio de Janeiro brieven schrijft voor analfabeten. Als een van haar trouw ste klanten, de moeder van de negenjarige Josue, overlijdt, gaat Dora met Josue op reis door Brazilië op zoek naar de vader van het jongetje. 'Die film laat het echte Brazilië zien. Het geeft een realistisch beeld van mijn geboorteland. Het landschap, de kleu ren, de muziek, het leven van de mensen in de grote steden en het leven op het platteland. Maar als ik dan toch iets typerends moet aanduiden, dan is het typisch Braziliaans om van alles te genieten. Of je nou arm of rijk bent, uit welke klasse je ook komt. AJAX MAGAZINE

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 10