Vleeshaken CD CD CD CO 'Over een jaar of zes wil ik i~~ in het bestuur zitten' CD Daags na Ajax - Inter ontvangt Theodor Hol man in het AT5-programma 'De vooravond' de Ajax-supporters Benno van de Meer en Joark. Aanleiding is de verschijning van het boek 'F-Side is niet makkelijk!'. Holman vraagt aan Joark hoe er op de F-Side gere ageerd werd op de afgekeurde goal. Fana tiek, natuurlijk, hier en daar sneuvelde een stoeltje, zegt Joark. Maar dat is thuis ook, als je fanatiek bent, dan sneuvelt de bank. De toon is gezet. Nog zo'n verontschuldi ging: de F-Side wordt altijd door een ver grootglas bekeken. Doordeweeks in de dis cotheken wordt ook geknokt, maar daar hoor je nooit iets over. Holman stelt de vraag die wij allen nu wel eens beantwoord zouden willen krijgen, wij fat soensrakkers tegen wie in het voorwoord geroepen wordt: 'Wij zijn Amster dam. Wij zijn Ajax. Wij zijn de F-Side! En wie ben jij nou helemaal? Poeplap!': wat is er lekker aan geweld? Van der Meer, co-auteur van het boek, benadrukt dat geweld niet het enige is waar het om gaat; je gaat voor Ajax. Maar geweld is voor veel mensen toch het toetje op zo'n hele voetbaldag, het geeft een adrenaline-kick. Joark vult aan: 'Je geeft je leven voor de club.' Holman wil tot besluit weten of er gisteren nog gevochten is. Joark beaamt dat hier en daar wel een klap uitgedeeld is. 'Maar dat was onderling.' Onderling...?! 'Onderling ja. Dat is al jaren zo. Het hoort erbij.' Er is geen woord te veel of te weinig gezegd in deze onberispelijke introductie van een boek dat terugblikt op 25 jaar F-Side. Al meteen op pagina 7 is het: 'Na vijf minuten toekijken wordt het mij te machtig. Ik smijt de jassen weg en werp mij vol overgave in de strijd.' En daarover gaat dit boek, pagina na pagina. Leest u even mee? 9: maar knokten niet voor de lol 10: als er geknokt moet worden, gebeurt dat met blote handen 11: ineens had ik een vleeshaak in mijn wang hangen 12: en hebben een zooitje kettingen gekocht 13: ik sprong die bus uit met mijn revolver 16: de strijdt golft op en neer 17: tot de uitrusting behoorden fietskettingen en ijzeren pijpen 18: zijn wel in voor een flinke matpartij 19: met een behoorlijk aan de maat zijnde fietsketting in zijn handen 20: bedreigend 21: met een vleeshaak op hem afkomt 22: banken werden opengesneden 23: uit de op volle snelheid rijdende tram gooien 24: op de terugweg nog een treinstel sloopt 25: een enorme hondenketting bij zich heeft 26: de ramen worden ingegooid 27: komen de stiletto's te voorschijn 28: wachten op een geschikt doelwit 29: begint wc-potten los te slopen 30: een trein slopen 31: wordt de bekleding aan flarden gescheurd 32: de wc-pot van de vloer proberen los te trekken 33: een handig sloopgereedschap 34: deelt een pak beuken uit 35: die gewapend is met een goedendag De gemiddelde poeplap zegt hier: goedendag en (vlees)haakt af. Mede-samen steller M. Bakker schrijft in zijn voorwoord: 'Voor mij is dit boek een stille ode aan de tribune die een prachtige periode van m'n jeugd heeft bepaald.' Het boek is echter bovenal een schaamteloze ode aan de gewelddadige uitwassen die het voetbal de afgelopen 25 jaar zoveel schade hebben berokkend. (MS) Overigens wordt het voor de beide popidolen in de spits de hoogste tijd voor een cursus buiten spel. Regel één: buitenspel is balverlies. Als je in de wedstrijd een keer of twaalf buitenspel loopt, ben je twaalf keer de bal kwijt. Loop je twaalf keer extra de kans dat er een Noor tegen Chivu opknotst. Daar valt dus met geen twaalf pillen tegenop te slikken. Dus twaalf keer twaalf strafregels: 'als ik vijftig centimeter over de middenlijn ben, kan ik bui tenspel staan.' Ik ken vrouwen genoeg die dat beter door hebben dan Hossam en Zlatan. Die snappen daar geen bal van. (Henk Spaan, Het Parool, 05-10-2002) En zo bleek de winstwaarschuwing die Ajax vrij dag aan de aandeelhouders verstuurde, plotse ling voor tweeërlei uitleg vatbaar te zijn. Tegen over de omvangrijke financiële malaise staat een hongerige ploeg die nergens op wenst te bezuinigen, en zeker niet in Rotterdam. Feye- noord had het kunnen weten. (Paul Onkenhout, de Volkskrant, 07-10-2002) Hij had zijn zeventiende klassieker achter de rug, waarvan hij er slechts twee verloor. Dat gebeurde nog nooit in De Kuip, zo blijkt uit de statistieken. Maar Witschge haalde zijn schou ders op, zoals alleen hij zijn schouders kan ophalen. "Geen idee." (Rim Vóórhaar, Het Parool, 07-10-2002) Of die Zlatan een goede spits is, daarover hoe ven ze zich in de AarEEnAA geen zorgen meer over te maken. (Gerard Cox, Feyenoord Krant, 08-10-2002) RA Pieloor, B. van de Meer, M. Bakker: F-Side is niet makkelijk! Uitgeverij Het Sprectrum, €35.- 108 AJAX MAGAZINE DECEMBER 2002/JANUARI 2005

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 108