De seizoenstarts <s> '->* Dramatische duels gedurende de seizoenstart qua uitslag - "O 3 en spelpeil 3 24-08-1958 Ajax - DWS/A 0-1 (1ste wedstrijd) 28-08-1960 Feyenoord - Ajax 9-5 (2de) 3 30-08-1980 Ajax - Wageningen 2-4 (3de) 17-08-1986 Ajax - FC Den H Oaag 2-3 (2de) 21-08-1988 Fortuna Sittard - Ajax 2-1 (lste) 08-09-1996 NEC - Ajax 2-0 (5de) 27-08-2000 Sparta - Ajax 3-0 (2de) Maar toch. Mare Overmars, een van Ajax' uit blinkers, had het al gezegd na Feyenoord - Ajax: 'Het kan niet zo goed blijven gaan met ons.' Twee weken later snoepte PSV Ajax op de der tiende speeldag als eerste een punt af (1-1). Tot aan de winterstop dartelde de ploeg weer door, met en passant zeges bij Real Madrid en het binnenhalen van de wereldbeker in Tokio. Wel waren Mare Overmars en Martijn Reuser zwaar geblesseerd geraakt. Op 14 januari kwam na 52 wedstrijden een einde aan Ajax' ongesla gen status. In Tilburg won Willem II met 1-0. Tien nationaliteiten Twee jaar en een nieuw, tegenvallend stadion later waren er nog maar vijf spelers over van de wereldkampioen: Edwin van der Sar, Danny Blind, Frank en Ronald de Boer en Jari Litma- nen. Met tien verschillende nationaliteiten in de selectie was Ajax, ooit Amsterdamser dan Amsterdams, veranderd in een vreemdelingen legioen. Sceptici vreesden het ergste voor de ploeg van de nieuwe trainer Morten Olsen, maar dat 'samenraapsel' stond er vanaf het begin. Alsof men al jaren samenspeelde, zo swingend startte Ajax de competitie. De eerste elf duels werden gewonnen; totale doelcijfers: 42-3. Meteen al in de eerste competitiewed strijd was het raak tegen Vitesse (5-0). Ex-Aja- cied Michel Kreek trapte in eigen doel. De F-side zong dat Michel Kreek een echte Ajacied was. Ajax bleef winnen met enorm machtsver toon en attractief spel (FC Utrecht - Ajax 1-7). Ajax had dolle pret: Richard Witschge demon streerde de spelvreugde door tegen Feyenoord in volle ren de bal negen keer hoog te houden. De ploeg leek op weg om het record van 1995 te verbeteren. Op de twaalfde speeldag ging het net mis. Ondanks een rode kaart voor Roda JC- doelman Nikola Damjanac kwam Ajax in Kerk- rade niet verder dan 1-1. Het record van het hoogste aantal punten werd weer wél verbro ken, want na negentien wedstrijden had Ajax nog altijd pas één keer gelijk gespeeld (37 pun ten). PSV maakte vlak voor kerst een einde aan de reeks (3-4). Het was mooi geweest. Marcelle van Hoof Ferdi Vierklau verdedigt Elkha- tabbi, die in de slotfase van Sparta - Ajax op de tweede speel dag van het sei zoen 2000-2001 een aandeel had in alle drie de Sparta-doelpun- ten. het illustere verleden van de club te breken, maar hoe zwaar die nieuwe mijlpalen voor de buitenwacht ook tellen, de spelers blijven het als hun eerste verantwoordelijkheid beschou wen voor aantrekkelijk voetbal te zorgen. Nog geen tegenstander heeft Ajax tot dusver kunnen verontrusten. Ajax weigert zijn natuur geweld aan te doen en blijft - in die per fecte combinatie van kunst en doelmatigheid - voortrazen op de weg van het succes. Voor de winnaar van de Champions League leek het op voorhand een prestatie van formaat het niveau van vorig jaar te evenaren. Maar alles wijst erop dat Ajax zijn combinaties nu met nog meer souplesse tentoonspreidt, zijn individuele acties met nog meer overtuiging uitvoert en in zijn gestroomlijnde aanvalsvarianten nog meer afwisseling en scherpte aanbrengt dan in zijn succesjaar.' AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 88