De optimistische geluiden die voorafgaand aan het seizoen 1964- 1965 opklonken uit het clubblad, verstomden snel. Ajax reeg de dieptepunten aaneen, waarvan de meest smade lijke de 9-4 nederlaag tegen Feyenoord was. De seizoenstarts Ingewijden wezen vooral naar de Ajax-trainer in de eerste seizoenhelft, Vic Buckingham. De Engelsman was in 1960 weliswaar de laatste trainer geweest die met Ajax landskampioen was geworden, maar na zijn terugkeer in 1964 bleek hij niet te zijn meegegroeid met de tacti sche ontwikkelingen. Buckingham hield star vast aan het stopperspilsysteem, terwijl de meeste tegenstanders inmiddels waren overge stapt op 4-2-4. Ajax speelde, vooral in verdedi gend opzicht, te onsamenhangend en ouder wets. Skivriend In 1988 herhaalde deze geschiedenis zich, al bleef het dit keer bij een slechte start. Maar ook nu keerde een ooit succesvolle Ajax-trainer terug naar de Meer, om te bemerken dat de tijd niet had stilgestaan: de Duitser Kurt Under, in 1982 kampioen van Nederland met Ajax. In de tussenliggende periode was vooral bij Un der wel het een en ander veranderd: de Duitser was niet meer in het topvoetbal werkzaam. Hij bestierde temidden van de Zwitserse bergen een kliniek voor fysiotherapie. Alleen voor zijn skivriend Ton Harmsen maakte hij zijn come back in het voetbal. Vanaf het begin wist Kurt Under niet te overtui- De overwinning op RKC was vorig seizoen de zevende in acht wedstrijden. Rafael van der Vaart scoorde zijn zevende doel punt. Blijdschap derhalve bij spe ler en coach, maar na afloop verbaasde Co Adriaanse zich: 'Oh, zijn we ineens titelkandi daat? Dat was een aantal weken geleden wel anders. In geen enkel lijstje van de journalisten werden wij bij aanvang van de competitie op de eerste plaats gezet.' AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002 79

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 79