Nee, voor film, theater en kunst heeft hij geen tijd, zegt hij. Over de Ramblas heeft hij één keer gelopen. 'Daar ligt mijn prioriteit namelijk niet. En trouwens, het kon die keer best. De Span jaard is welopgevoed. Als ik in een restaurant zit, houden ouders of obers kinderen tegen als ze naar me toe willen komen. Als ik zeg dat het goed is, komt de hele berg wel over me heen. Maar dan nog: netjes vragen om een handteke ning. Achteraf keurig bedanken. Die aandacht in het openbare leven vind ik niet erg, die dingen zijn onderdeel van je vak. Je moet ervoor open staan. Ik vroeg destijds als jongen aan Rinus Michels ook om een handtekening. Die kreeg ik.' In Nederland is de permissive society doorge slagen, zo luidt zijn opinie. In de omgang met elkaar, in het respect voor normen en waarden, is veel mis. Grenzen zijn vervaagd. De nieuwe trend, aandacht voor herstel van normen en waarden, spreekt Louis van Gaal dan ook zeer aan. 'We moeten volgens mij terug naar de tijd waarin ik ben opgevoed, naar die waarden, alleen dan verpakt in het moderne jasje. Dat is best mogelijk, denk ik, als de wil er maar is en als die breed wordt gedragen. Het is een herha ling van zetten. In de jaren zeventig propa geerde Dries van Agt het gezin als hoeksteen van de samenleving. De morele herbewape ning, ja. Ik sta erachter. Veel ouders laten veel te veel toe, gaan te gemakkelijk overstag. Een tendens die moeilijk te keren is. Je kunt niet als enige tegen de stroom op roeien.' roeien. Neem de situatie van de trainer en zijn spelers. Als je de grenzen niet aangeeft... Het vlees is zwak en dat geldt zeker voor spelers die op een verhoogd podium staan, waar meer van ze wordt getolereerd omdat ze zo beroemd zijn.' Is het denkbaar dat u, ondanks de gegroeide voorkeur voor het Spaanse levenooit terug komt bij Ajax? 'Ik had in de periode van Adriaanse al eens terug kunnen komen. In een andere functie weliswaar, maar daarvoor vond ik mezelf te jong. Als trainer-coach is er bij Ajax denk ik voor mij niet veel meer te halen. Op het moment dat ik niet meer op het veld wil staan, zou ik terug kunnen komen in een of andere functie. Dat zou ik aantrekkelijk vinden. Alleen... dan moet ik weer in Nederland gaan wonen. En dat weet ik dus nog niet, in het licht van alles wat ik daar net gezegd heb.' U heeft vaak nieuwe stappen in uw loopbaan lang van tevoren aangekondigd. Dat u bonds coach zou worden, zei u al in 1995, vijfjaar voor dato. 'Toen ik nog speler was heb ik ook gezegd dat ik trainer van Ajax zou worden. En later dat ik voor een buitenlandse topclub wou werken. Dat doe ik expres, op die manier leg ik er druk op. Bewust. En ik heb het allemaal bereikt. Zo zeg ik nu dat ik met 55 jaar stop (Van Gaal is 51, EJR).' Zult u, na uw 55ste, die druk en die stress kun nen missen? Ze kunnen verslavend werken. 'Ik ben nergens aan verslaafd. Ik kan goed ana lyseren, en dan weet je wat de oorzaak is. Dan kun je elimineren, in andere banen leiden. Zo is alles te relativeren. Ik heb nog zoveel te doen... Vanaf februari ben ik vrij geweest, zeg maar tot en met april. Wat ik toen wou doen, daar ben ik lang niet mee klaar. Ik heb nog heel veel te wensen in het immateriële. Dat kan na mij 55ste. Vrouw, gezin, familie, maar ook lezen, mezelf ontwikkelen.' Positief gestemd Louis van Gaal groeide op in Amsterdam Oost, Watergraafsmeer. Hij was van jongs af Ajax-fan en later veelbelovend jeugdspeler. 'Een Ajax- hart? Wat dacht je. Ik volg alles, en ik krijg heel wat inside information. Mijn herinneringen lig gen daar. Ik ben niet een man van het verleden en ik heb weinig anekdotes. Wat ik altijd gewel dig vond, als jongen tijdens de eerste bloeipe riode van Ajax, zeg vanaf 1966, maar ook toen ik zelf trainer was, zijn de Europa-Cupwedstrij- Is die trend van verval er ook in de voetballerij? 'In het algemeen wel. Grenzen zijn ook in de voetbalwereld vervaagd. Ik ben een van de wei nigen die dit luid en duidelijk verkondigen. Ik ben een van diegenen die tegen de stroom op AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 32