s Rjflx-sfijl - oo a) <D J- N 3 'I- 0J HD S— CD 4-> T3 CD CD "O N sz 0J "3 E - rn nieuwe successen! Een man met een alpinopet sist de beduusde Nederlander in het Duits toe: 'Van Gaal begrijpt ons. Hij spreekt goed Spaans, goed dat hij is teruggekomen. Heeft veel geleerd.' Hoe ziet Van Gaal dit zelf? Ook een kilometer of zeven verderop, bij Camp Nou, is inmiddels het Spaanse (Catalaanse) leven goed. Een heerlijk zonnetje, geurend gras, rust, en een zekere vol doening, op deze ochtend na de prettige com petitiezege. Naast het imposante stadion van FC Barcelona worden de reserves aan een ste vige training onderworpen. Onder hen aardige namen: Patrik Andersson, Michael Reiziger, Juan Riquelme (voormalige ster bij Boca Juniors in Argentinië), Gerard López Segü, beter bekend als Gerard, in 2000 nog uitblinker bij Valencia... Alleen journalisten mogen kijken. De basisspe lers zijn weg, die hebben al uitgelopen. Louis van Gaal leidt het intensieve positiespel zelf. Af en toe neemt hij een speler apart en praat gedreven op hem in. Dat heeft niets van een afstraffing, hij doet het met overtuiging en ken nelijke warmte. De speler knikt, knikt nogmaals. Agua! roept Van Gaal. Als de speler het even later beter doet, schreeuwt Van Gaal zijn waar dering uit. Zijn kantoortje ligt in het holst van Camp Nou. Zonder ramen, geordend interieur, beetje jaren zeventig. 'Je moet spelers hier niet in groepsver band tot de orde roepen/ licht hij toe. 'Dat nemen ze persoonlijk, of ze vatten het op als gericht tegen hun familie, hun volk, hun cultuur. In Nederland, bij Ajax, het Nederlands elftal, kon dat wel. Dat heb ik in de eerste periode hier aanvankelijk niet helemaal goed gedaan. Ik had me toen ik in 1997 begon, in dat opzicht beter in kunnen werken. Aan de andere kant, ik zou hier toen directeur van de jeugdopleiding worden en me een jaar rustig in de cultuur ver diepen en de taal leren. En plotseling werd ik meteen al hoofdtrainer.' De kunst is, zegt hij, een speler 'op zijn eigen persoonlijkheid' aan te spreken. 'Je moet het zodanig uitleggen dat zo'n jongen het aan neemt. Daarbij moet je dus rekening houden met de cultuur van het land waar hij vandaan komt. De manier waarop ik het tijdens de eer ste periode deed, heb ik aangepast. Ik neem ze er individueel uit, terwijl assistenten een deel van de training overnemen. In mijn filosofie zou het bij voorkeur in de groep moeten gebeuren, want voetbal is nu eenmaal een teamsport. Als je van positie wisselt moet je ook weten wat die ander, voor wie jouw handeling consequenties heeft, voor functie heeft in zijn positie. Maar ja.' Op het Amsterdam Toernooi, begin augustus 2002, was het al te zien, net als in de competi tie- en Champions-Leagueduels van Barcelona tot nu toe dit seizoen: Van Gaal hanteert nog gewoon min of meer dezelfde speelstijl als ooit met Ajax vanaf najaar 1991Hij bevestigt dit. 'Erachter zit dezelfde filosofie. Wel pas ik die nu op een andere manier toe, met een ander sys teem. Ik maak dezelfde keuzes, want ik was en ben een aanvallende trainer. Ik kies niet voor pure verdedigers, maar aanvallend ingestelde verdedigers. Dat zijn details die uiteindelijk grote gevolgen hebben voor de aantrekkelijkheid van het spel, maar ook voor de risico's. Daarin moet een balans komen. Dat is moeilijk. Daar heb ik ooit bij Ajax naar gezocht, daarnaar zoek ik nu weer. Het verleden heeft bewe zen dat dit riskante aanvallende spel overwinningen op kan leveren. En titels.' Van Gaal probeert op de spe lers over te brengen dat er altijd een basispatroon moet zijn, een kapstok, zodat je als het minder loopt iets hebt om op terug te vallen, 'ledereen moet zijn taken uitoefenen. Als iedereen dat doet, is er daar bovenop voor iedereen een groot gebied om het eigen ei kwijt te kunnen. Als je dan samen kunt spelen met in dat idee opgevoede en gestuurde spelers, is het een feest om te voetballen. Dat zag je in het verleden bij Ajax en dat zie je, naar mijn idee, nu geleidelijk terugkomen in het spel van Barcelona.' Fel en streng is hij naar zijn zeggen op dat 'kleine gebied' waarop basistaken moeten worden uitgevoerd; een afge bakend 'groot gebied' van indi viduele vrijheid blijft over. Afge bakend, dat wel. Van Gaal kent natuurlijk de kritiek: 'Ik zou volgens sommige journalisten dogmatiseren, indoctrineren. Ik vind juist dat ik heel veel vrijheid geef aan mijn spelers, natuur lijk binnen grenzen, die ik bewaak. Ik leg niets op. Ik leg uit, ik argumenteer, overtuigd van mijn AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002 29

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 29