Goede tijding, slechte tijding Gouden Schoen voor Cristian Chivu De hoofdprijs van de 21ste Telesport/Staatsloterijverkiezing van de Voetballer van het Jaar is gewonnen door Cristian Chivu. De Ajax-aanvoerder kreeg de Gouden Schoen uitge reikt tijdens het jaarlijkse voetbalgala in Hilversum Op verzoek van Chivu was Gheorghe Hagi, de 'Maradona van de Karpaten', zoals de bijnaam van de Roemeense oud international ooit luidde, speciaal voor de gelegenheid naar Nederland gekomen om zijn getalenteerde landgenoot de prijs te overhandigen. Chivu - na de Pool Dudek en de Zwit ser Vogel de derde buitenlander op rij die de prijs won - was ontroerd toen hij zijn dankwoord uitsprak: 'Het is voor mij een bijzondere avond. Een gelukkige avond ook. Want het is bijzonder om in een vreemd land gekozen te worden tot de beste voetballer. Het is een persoonlijke prijs, maar eigen lijk klopt dat niet. Want zonder mijn medespelers en trai ners zou ik die prijs nooit kunnen winnen. Ik ben blij dat zij er vanavond zijn. Dat maakt mij gelukkig. Want daarom kan ik die prijs met hen en met mijn overleden vader delen.' Ook Chivu's ploeggenoot Rafael van der Vaart viel in de prij zen. De negentienjarige Ajacied werd gehuldigd als Talent van het Jaar. Zijn prijs werd hem overhandigd door zijn voormalige jeugdtrainer John van 't Schip, die daarbij de veelbetekenende woorden sprak: 'Je bent veel meer dan al leen een talent.' 'Ik heb een goed en een slecht bericht voor u/ zegt de helderziende tegen de man die hem consulteert. 'Het goede bericht is dat u vast en zeker in de hemel komt, maar het slechte bericht luidt dat dat morgen al het geval is.' Aan dat mopje moest ik denken toen ik op een zelfde dag een slecht en een goed bericht aangaande onze club hoorde. Nando Rafael verkocht aan Hertha BC, Jari Litmanen terug naar Amster dam. Een dag van verscheurde gevoelens. Gevoelens die tot op de dag van vandaag verscheurd gebleven zijn. Een gevoel van groot geluk omdat een van de grootsten uit onze geschiedenis, een van de pijlers onder het succes van de jaren negentig, terugkomt, weer te bewonderen valt. 'Jari terug.' Het gonst ervan in de stad, in de club, onder mijn vrienden, in mijn hoofd. Toen Rijkaard terugkeerde, had ik hetzelfde: een bonkend hart, een staat van opwinding, niet te weerstane dromen van nieuwe glorie die doemt. Wederom wordt duidelijk dat Koeman begrijpt voor welke club hij werkt. Hij wilde Krol, hij wilde Bruins Slot, hij gaf ruimte aan Van Basten om zich juist bij ons te ontwikkelen als coach. En natuurlijk. Beenhakker wilde dat ook en Van Eijden ook, maar als de kapitein van het vlaggenschip dwarsligt, dan heb je toch een probleem. Koeman wilde Litmanen al veel langer, maar Ajax deed hem een beledigend aanbod, zo las ik. Zo behandel je een man met zo'n status en verdienste niet, denk je dan. Maar ja, Ajax heeft het niet echt breed, de bomen groeien niet meer tot in de hemel, men moet de tering naar de nering zetten, zelfs een kampioensfeest voor de eigen leden zat er niet in. Je zou kunnen zeggen dat Ajax en Litmanen elkaar verlost hebben. Litmanen heeft Ajax financieel gered en Ajax heeft een grote speler uit het lijden van een troosteloze plaats op de bank of de tribune verlost. Litmanen niet in het veld bij Liverpool, of bij Gala- tasaray. Of God betere het bij Feyenoord (die geruchten waren er). Je moet er niet aan denken. En nu dat slechte bericht. Nando Rafael krijgt geen werkvergunning omdat hij niet voldaan heeft aan voorwaarden waar hij nooit aan kon voldoen. Gevlucht voor geweld dat hem diep getroffen had: ouders, broers vermoord. Erger kan een mens niet overkomen. Al acht jaar in Nederland. Totaal ingeburgerd. Per fect Nederlands. Zich bewezen als een van de grootste talenten van ons land. Had je hem Nederlander gemaakt, zou je later wellicht weer een grote spits voor Oranje hebben gehad. Maar nee, bedacht een dienstklopper, muggezifter, kommaneuker zonder hart: hij heeft niet voor Angola gespeeld. Wat die jon gen ook nooit kon. En trouwens, sinds wanneer is het voetbal in Angola de maatstaf van iemands kwaliteiten?! Het is een godgeklaagd schandaal. In Duitsland begrijpen ze het beter (binnen de Europese Unie!). Volgens mij heeft het alles te maken met het nieuwe kabinet, dat van alle kanten opeens flink gaat zitten doen. In de geest van Pim! Minister Nawijn wilde een daad stellen. De man gaat naar de kerk. Nooit gehoord dat in de Bijbel opgeroepen wordt recht te doen aan 'de vreemdeling die in uw poorten is'. Het nieuwe kabinet tettert van de daken dat het weer om normen en waarden moet gaan, maar in de praktijk - en the proof of the pudding is in the eating - weet het niet wat waarden zijn en treedt het normen met dreunend voetgestamp. Zeker waar het om Nando Rafael gaat. Dat nog geen kamerlid vragen heeft gesteld?! Om onbenulliger zaken zeuren ze ministers de oren van de kop, nu geven ze niet thuis. Hopelijk kan Nando ooit nog eens terugkomen. Mede dankzij Jari. Omdat zijn inbreng zo groot is, dat successen zoveel geld opleveren, dat Beenhakker niet hoeft te zuchten, maar royaal de portemonnee kan trekken. Met de terugkeer van Rijkaard had ik een droom die dubbel en dwars uitkwam. Wie weet nu weer. Het liefst zo snel mogelijk met de jongen wiens voornaam Rafael is. Mijn hoop is in elk geval helder, nu mijn zien nog. Klaas Vos AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 25