Hot! het grote werk. Maar dit is al het grote werk. Die andere jongens van Ajax zijn al een paar maan den bezig, dus die kennen elkaar. Ik moet nog aan mijn ploeggenoten wennen en zij aan mij.' Zlatan Een van de spelers die al aan Litmanen gewend lijken te zijn, is Zlatan. De wisselwerking tussen de Zweedse spits en de Finse middenvelder ver loopt opvallend goed. 'Spelen met Zlatan is me goed bevallen,' zegt Litmanen. 'Maar ook dat moet - en gaat - nog groeien.' Tijdens de trainingen is Litmanen zijn teamgeno ten veel aan het coachen. 'We moeten het met z'n allen doen. Het doel is om succes te hebben. En als ervaren speler geef je wat gemakkelijker aanwijzingen, dat is altijd zo.' Ajax' topscorer in de Champions League dicht zijn ploeg wel kansen toe op het hoogste Euro pese platform. 'Tegen Lyon haalden we in de eerste helft een hoog niveau. De tweede helft was een goede les voor ons. We hebben nog een lange weg te gaan. Zaken als schorsingen en blessures gaan ook een rol spelen. Maar nie mand steekt er in onze poule echt bovenuit. Alles is moeilijk, maar alles is ook mogelijk. Ik denk niet dat je al te ver vooruit moet kijken. De eerstvol gende wedstrijd is belang rijk, daar moet je je op con centreren.' Litmanen zal zijn onervaren medespelers proberen met raad en vooral daad bij te staan. 'In het veld kan ik het beste helpen. Ik kan verder wel dingen aange ven, maar iedereen moet zelf problemen oplossen. Als de jongens wat van mij willen weten zal ik probe ren een goed antwoord te geven. Ik kan echter niet iets magisch' zeggen waar door alles goed komt.' Als Litmanen fit is, doet trainer Ronald Koeman altijd een beroep op hem. Terwijl Litmanen vindt dat hij, door de omstandigheden, 'een beetje van alles tekortkomt'. 'Ik heb nog niet echt goed kunnen trainen en vrijuit kunnen spelen. De automatismen en het wedstrijdritme moeten terugkeren.' Al is het wel prettig dat hij weer eens ergens een vaste waarde is. 'Ik ga geen ver velende dingen zeggen over andere clubs, maar het is wel leuk dat de trainer vertrouwen in me heeft.' Joris Zandberqen E (1) O) O E O o <u to r— CU Het weerzien met Ajax was voor Litmanen ook een weer zien met Ronald Koeman, die hij als assistent-trai ner van Louis van Gaal mee maakte bij Bar celona. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar mij smaakt het naar meer. De prachtige eerste helft tegen Olympique Lyonnais, het standvastig optre den in Milaan: Ajax is terug in de Champions League en heeft aange toond de strijd met Europese topmachten aan te kunnen. En dat ondanks de blessuregolf die het werken voor Ronald Koeman er niet gemakkelijker op maakt. Het meest recente voorbeeld is Johnny Heitinga, exponent van de Ajax- opleiding. Vorig seizoen langdurig revaliderend van een blessure aan de rech terknie. Eindelijk terug. Mee naar Milaan, maar niet op de bank. In de selectie tegen NAC en na veertig minuten dat fatale duel. Kruisband gescheurd. Wéér zes maanden aan de kant. Johnny, oprecht sterkte gewenst bij je herstel. Terug in de Champions League is mij vooral in Milaan iets opgevallen. Vaak hoor ik kritiek op de Amsterdam Arena of de wedstrijdorganisatie van Ajax. Milaan was voor mij andermaal het bewijs dat Ajax het in zijn gedegen organi satie op alle fronten juist heel goed doet en dat de Amsterdam Arena met zijn perfecte faciliteiten heel wat meer te bieden heeft dan het San Siro (of beter: Giuseppe Meazza), dat met recht een 'betonnen bak' genoemd mag worden. Niet voor niks kreeg Ajax voor zijn eerste Champions-League-optreden compli menten. Niet alleen complimenten vanwege de sportieve prestatie tegen de regerend kampioen van Frankrijk. Ook complimenten voor de voortreffelijke organisatie. Was u erbij in Milaan? Is het u gelukt zoiets eenvoudigs als een programma blad op de kop te tikken? Of een opstelling te bemachtigen? Nee, omdat het er eenvoudigweg niet was. Kon u op de grote schermen in het stadion nog eens de herhaling van de mooie momenten en die treffer van Crespo bekijken? Nee. Inter had vergeten een licentie voor het gebruik van de schermen aan te vragen. Niet bij stilge staan, dat je het voor je supporters zo goed mogelijk probeert te regelen. Zoals Ajax dat wél week in week uit doet. Het is mij daarom persoonlijk niet een doorn, maar een spoorbiels in het oog, dat sommige zaken op nationaal niveau maar niet willen lukken. Twee keer is Ajax in dit nog prille seizoen al de dupe geworden van onduidelijk beleid van de KNVB richting de clubs. Naast de vooral voor de spelers in kwestie ver schrikkelijke blessures is vooral het spelen zonder publiek tegen FC Groningen voor mij het dieptepunt van het seizoen geweest. Ik hecht eraan nogmaals aan de supporters van Ajax duidelijk te maken, dat Ajax zich maximaal inspant om de afgesproken aantallen supporters mee te kunnen nemen naar onze uitwedstrijden. Veelvuldig heb ik de suggestie gehoord dat Ajax een daad moet stellen door niet te spelen, wanneer suppor ters in kleinere aantallen dan afgesproken of zelfs helemaal niet welkom zijn. Laat ik op deze plaats nog één keer uitleggen waarom Ajax niet voor die 'daad' wil en kan kiezen. Voor Ajax is het sportieve belang een groot belang. Bijvoor beeld omdat u zich liever bij een club aansluit die wint, dan bij een club die verliest. Maar belangrijker is nog dat derden - of dat nou personen of instan ties zijn - geen invloed mogen krijgen op het verloop van een eerlijke compe titie. Wees van één ding overtuigd: Ajax is trots op iedere supporter die de club steunt. Persoonlijk ben ik bovenal trots op die supporters die begrip hebben getoond voor de maatregelen die Ajax dit seizoen heeft ingevoerd om uw vei ligheid en de veiligheid van uw buurman te kunnen garanderen. Gelukkig komen er steeds meer supporters om trots op te zijn. Ajax verkocht dit seizoen meer dan 40.000 seizoenkaarten. Ook de passe-partouts voor de Champions League vonden moeiteloos hun weg. Het geeft eens te meer aan dat Ajax weer is wat Ajax moet zijn: hot! Arie van Eiiden AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 16