Verloren zoon, rnddnr in nnnd Als een verloren zoon werd hij binnengehaald. Maar ook als de redder in nood. Jari Litmanen keerde op 9 september na een afwezigheid van drie jaar terug bij zijn eerste liefde Ajax. Door de blessure van Rafael van der Vaart en met de Champions League voor de deur was alle hoop direct gevestigd op Jari Litmanen, die in Amsterdam nauwelijks de tijd kreeg om zijn koffers uit te pakken. De ontvangst was hartverwarmend en indrukwekkend. Meer dan duizend suppor ters stonden Litmanen op te wachten bij het trainingsveld van Ajax toen hij zich voor het eerst meldde. Toen de middenvelder na de oefensessie aan de pers gepresenteerd werd, kon teammanager en goede vriend van Litma nen David Endt zijn blijdschap nauwelijks ver bergen. 'Het is gelukt,' lachte Endt, terwijl de fotografen en cameramensen zich verdrongen om een opname te maken van de Fin, die het shirt met nummer 20 kreeg uitgereikt. Met voornamelijk het rugnummer 10 boekte Jari Litmanen van 1992 tot 1999 grote succes sen bij Ajax. In die periode scoorde de centrale middenvelder in 224 duels 126 doelpunten voor de Amsterdamse club. Litmanen passeerde Johan Cruijff als Ajax' topscorer aller tijden in Europees verband. De man uit Lahti maakte, voor dit seizoen, 24 goals voor Ajax in de Europa Cup, waarvan 18 in de Champions League. Voor Liverpool, de club die hij verliet om weer naar Ajax te gaan, was hij ook nog drie maal trefzeker in het kampioenentoernooi van de UEFA. Bij Barcelona, waar hij in 1999 naar vertrok om met zijn leermeester Louis van Gaal herenigd te worden, kwam Litmanen niet tot scoren in Europa. Zijn verblijf in de Cata laanse hoofdstad betekende de eerste kennis making met Ronald Koeman als trainer, die toen een van de assistenten van Van Gaal was. Vertrouwd 'Jari is een fantastische speler en een fantas tisch mens,' zei Ronald Koeman toen Litmanen aan de pers werd gepresenteerd. 'Ik ben blij dat hij terug is,' vond David Endt. De teammanager van Ajax hoefde de Fin niet meer te introduce ren binnen de club. 'Voor Ajax is het heel goed dat Jari weer terug is. De manier waarop hij zich manifesteert maakt veel indruk, dat gaat ook verder dan alleen op het veld. Dat is volgens mij ook heel belangrijk voor de meningsvorming rondom Ajax/ aldus Endt. 'Jari is nu pas een paar weken terug, maar het voelt heel ver trouwd.' Toen Litmanen zijn rentree bij Ajax aan kondigde, moest er van alles geregeld worden. 'Alles ging zo snel dat we nog geen woning voor Jari hebben gevonden/ liet David Endt weten. 'Hij verblijft nu nog in een hotel. We hopen snel wat te vinden, want het is niet ideaal. Al is Jari natuurlijk wel het een en ander gewend.' 'De eerste tijd bij Ajax was heel hectisch/ zegt Litmanen zelf. 'Ik had getekend en toen moest ik een interland spelen met Finland. Toen ik daarna in Amsterdam kwam, werd ik ziek. Ik heb twee wedstrijden meegedaan en toen moest ik wegens vervelende privé-omstandigheden weer terug naar Finland.' De Finse middenvelder is blij dat hij weer terug bij Ajax is. 'Ik wil de club helpen en zelf ook nog lekker voetballen.' Litmanen vindt wel dat het allemaal nog beter kan. 'Er moest zoveel gere geld worden. En ik voel me nog niet helemaal lekker. Er is al een hoop gebeurd in die korte tijd.' Het liefste had Litmanen even de tijd gekregen om zich in vorm te trainen. 'Ik wilde dat gevoel weer terugkrijgen.' Tijd was er echter niet. Na de blessure van Rafael van der Vaart moest Litma nen meteen vol aan de bak. 'Mijn eerste wed strijd, tegen Zwolle, was ik na een uur moe. Een paar dagen later, in het Champions League-duel tegen Lyon, speelde ik de hele wedstrijd en kreeg ik ook nog eens een knietje in mijn been. <+- c Daar had ik tegen RBC nog last van. Op die manier kom je dus niet aan voldoende training.' jjj Jari Litmanen speelde voordat hij terugkeerde naar Ajax maar twee hele wedstrijden in de -r- afgelopen maanden, beide met het Finse elftal. Door kleine blessures en zijn onzekere status bij Liverpool kwam hij weinig aan trainen en spelen toe. Eigenlijk zijn de eerste weken bij Ajax voor hem als een voorbereiding op het seizoen. 'Maar er is een belangrijk verschil; in de voorbereiding speel je in het begin eens een helft en bouw je het langzaam op. Zo bereid je je dan voor op CL) Cl CO +J tO E 4-> fö C <+- Onder overweldi gende publieke belangstelling maakte Jari Lit manen op maan dag 9 september zijn opwachting bij de training van Ajax. AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 15