Strafschopgebieden co 'Ie kunt beter zwanger zijn' CD CD Op 19 september zat de 'Milieuminister' bij Barend en Van Dorp. De Milieuminister bestaat niet, maar een actievoerder van Greenpeace had zich de vorige dag voor hem uitgegeven (net pak aangetrokken) en was de Tweede Kamer binnengewandeld (binnengedrongen, zo u wilt; dat hangt af van de mate van sympathie waar zo'n actie bij u op kan rekenen). Daar wilde hij de volksvertegenwoordiging uitleggen dat de plannen van Greenpeace de samenleving veel geld (hij had het over vier miljard euro!) kunnen opleveren en bovendien het milieu sparen. Hij had zijn speech goed voorbereid, met een mooie, formele aanhef, maar hij werd ontmaskerd, afge voerd, opgesloten, ondervraagd en snel genoeg weer vrijgelaten om de vol gende avond in het populaire praatprogramma aan te kunnen schuiven. Oud sportjournalist Van Dorp dook meteen in het diepe met de hamvraag: Wat ging er door je heen toen je gisterochtend van huis ging?' De Milieuminister gaf zonder omwegen toe dat hij zenuwachtig was geweest. Hij had een 'bon kend harf gehad en 'de adrenaline deed goed zijn werk'. Erg veel dieper werd het gesprek niet. Wel viel op dat Barend en Van Dorp de jongeman voor hun doen steeds pas laat in de rede vielen. Kennelijk konden zij, die als onder zoeksjournalisten ook weieens naar minder orthodoxe methoden grepen, wel enige sympathie opbrengen voor de actie. Helaas verzuimden zij nader te informeren naar de aantrekkelijke plannen die de Milieuminister in de Tweede Kamer niet had kunnen ontvouwen. Toen klonk opeens, luid en theatraal: 'Maar dat is toch ónzin.J' De camera draaide naar Jan Mulder. Jan Mulder is het personage dat in het programma van Barend en Van Dorp fungeert als derde wiel aan de wagen. De camera registreerde in dose-up Mulders opwinding. 'Dat is toch je reinste ónzin... Jaaa, zeg nou zélf.' Inderdaad. Als het mogelijk is om vier miljard euro te bezuinigen en tegelijk het milieu te sparen, dan is het onzinnig om dat niet te doen. Of bedoelde Jan dat iemand met zo'n goed plan niet de mond gesnoerd moet worden? Of dat een werkelijk goed plan dat Milieuminister-gedoe niet nodig heeft om aan de man gebracht te worden? Het was even stil in de uitzending. 'Ik bedoel maar. Zeg nou zelf: daar ben je toch niet ze-nuw-ach-tig over? De Tweede Kamer binnenlopen... Wat is dat nou?' Met de hem karakteriserende uithalen en klemtonen gaf Mulder blijk van zijn verontwaardiging. Met een vliegtuigje op het Rode Plein landen, daar kon hij zich zenuwen bij voorstellen, maar dit...? Onzin! Het was het - wat ongemakke lijke - einde van het onderwep. Jan Mulder, de oud-voetballer en columnist, is geen analyticus. Zijn bijdragen aan het programma van Barend en Van Dorp tonen dat aan, zijn columns en stukjes tonen dat ook aan. Maar er is een belangrijk verschil. Onlangs ver scheen bij Thomas Rap (de te vroeg overleden uitgever met het grote sport- hart) onder de titel 'Strafschopgebieden Reserves' het vierde deel van het Verzameld Sportwerk van Jan Mulder. In dit deel zijn vier bundels opgenomen uit de periode 1978-1984, waaronder het befaamde (en thans antiquarische) 'Opmars der strafschopgebieden'. Oude koek dus, maar koek die volkomen terecht opnieuw geserveerd wordt. Het 387 pagina's dikke trommeltje snoep je in een middagje (pakweg drie uitzendingen van Barend en Van Dorp) moei teloos leeg. Als Mulder schrijft, is hij inderdaad geen analyticus. Mulder obser veert en schetst. Met een scherp oog - voor de verhoudingen in het voetbal en de taal van het voetbal - en een fijne pen, die geen uitroeptekens en klemto nen nodig heeft. Wie drie maal Mulder op televisie liever heeft besteed aan lezing van 'Strafschopgebieden Reserves', kan slechts verzuchten hoe jam mer het is dat Mulder in 1974 niet aan Thomas Raps verzoek kon voldoen om een dagboek bij te houden, en dat te illustreren met zelf gemaakte foto's, van het WK in Duitsland. Jan Mulder viel buiten de selectie. (MS) Ik zou kunnen zeggen dat Ajax - Barcelona een feest van en voor voetballiefhebbers was. Maar mijn vrouw is helemaal geen voetballiefhebber en genoot gewoon mee. (Raoul Heertje, Het Parool, 06-08-2002) Mannen die op tv serieus over voetbal praten, dat is net zoiets als de mannen en vrouwen uit de porno industrie die in die programma's laat op de avond praten over seks. (Han Lips, Het Parool, 20-08- 2002) Bij Studio Sport weten ze wat de kijker wil. Op zon dag om zeven uur 's avonds alleen maar samenvat tingen. Net als vroeger. Die vervelende, analyse rende prietpraters zijn verbannen naar een programma laat op de avond. Chapeau! (Han Lips, Het Parool, 20-08-2002) Ik wil niet dat Co, als-ie ooit terugkomt, valse belof ten doet: lief zijn voor de pers, een beroep doen op de pers, samenwerken met de pers - want in derge lijke metamorfoses van dominante persoonlijkhe den geloof ik niet. Co is Co en het is te lang stil geweest rondom hem. Wie hem belt, kan op mijn steun rekenen. Omdat ik na een wedstrijd wel weer eens een leerzame persconferentie wil bij wonen. (Kees Jansma, VI, 21-08-2002) Dus haalt Zlatan nog altijd bijna dagelijks de pagi na's van de kranten en, vooral, de tabloids. Er is immers altijd wat met Zlatan: een mooi doelpunt, een geslaagde truc, de zoveelste boete voor roeke loos autorijden of zijn nieuwste vlam. (Het Parool, 26-08-2002) Het succes van vorig jaar krijgt vroeg in het nieuwe seizoen zo al een vervolg. Belangrijk, want Koeman weet na al die jaren namelijk ook: met de wind van gisteren, valt vandaag niet meer te zeilen. (Alge meen Dagblad, 26-08-2002) AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 116