De keuzes van Jan Siemerink zo is gebleken, maar dat was altijd heel belang rijk voor me. Het verbergen van die emoties heeft met wedstrijdspanning te maken. Heftige emoties zijn dat, waarbij je soms over de grens gaat. Wat ik het minste zal missen, is het rand- gebeuren: het reizen, het hotelleven, de ver plichte praatjes met de media, al die gezichten van mensen die er maar bij hangen en van wie je je afvraagt wat ze er in godsnaam doen. Kijk, ik wil geen mensen beschadigen, dat ligt niet in mijn aard, maar van binnen heeft het weieens gekookt. Ik ben altijd aardig gebleven. Maar dat was soms wel moeilijk als mensen die ik hele maal niet kende, mij ineens gingen vertellen hoe het allemaal moest.' Klopt het verhaal dat je ooit hebt moeten kie zen tussen tennis en voetbal? 'Het klopt enigszins, maar het moet niet wor den overdreven. Ik heb altijd bij Rijnsburgse Boys gespeeld, in de hoogste jeugdelftallen. Twee keer in de week trainen en op zaterdag voetballen. Maar ik tenniste ook en zat op het VWO. Op een gegeven moment zat ik bij tennis in een selectieteam, en dan word je weieens uitgezonden voor cupwedstrijden voor de leef tijdscategorie tot en met 16 jaar of tot en met 18 jaar. Die wedstrijden zijn meestal in het bui tenland. Hartstikke leuk natuurlijk, maar je moet daarna wel je school weer inhalen. Het werd eigenlijk allemaal te veel en toen zeiden mijn ouders: dit kan niet meer, wij vinden school het belangrijkste. Het was een kwestie van tijdge brek. Met pijn in het hart heb ik toen op 17-jarige leeftijd gekozen voor tennis, omdat ik eerder met voetballen begonnen was dan met tennis.' Lekker eten of lekker drinken? 'Lekker eten. Dat vind ik gezellig. Eten vind ik leuk en als je veel op reis bent is het belangrijk om een restaurant te vinden waar je in ieder geval goed kunt eten voor de wedstrijden. We moeten ons ook vaak een avond vermaken, je blijft niet de hele tijd op je kamer, dat is vreselijk. In Neder land vind ik het lekker om thuis te eten.' Feyenoord of PSV? 'Feyenoord. Ik heb helemaal niets met PSV. Ik weet niet waarom.' Bogstra of Franker? 'Bogstra. De dingen die ik met hem meegemaakt heb, zijn heel intens geweest. Hij was echt verantwoor delijk voor mij. Franker is voor het gehele Nederlands tennis belang rijk geweest, niet zozeer voor mij.' Balgevoel Er is al veel gezegd en geschreven over de ver wantschappen tussen tennis en voetbal. Veel voetballers kunnen aardig tennissen en omge keerd geldt hetzelfde. Heeft dat met creativiteit te maken? Siemerink: 'Bij voetbal moet je net als bij tennis een bepaald veldoverzicht hebben. Je moet weten waar de bal heen moet, de gaat jes vinden. Veel tennissers voetballen graag omdat het een team sport is. Dat is een leuke afleiding voor sporters die iedere dag alleen maar met zichzelf bezig zijn. Hetzelfde geldt ongetwijfeld voor een team. Als je altijd met elkaar bent, is het leuk om eens voor jezelf te spelen. 'Het is ook zo gemakkelijk, hè. Je hebt een stuk ruimte, je legt een paar T-shirts neer, je pakt een bal en je kunt beginnen. Veel tennissers vinden het heerlijk om anderhalf uur voluit te voetbal len. Het is een prettige vorm van conditietraining. We zijn alle maal tennissers, dus we houden rekening met elkaar. Maar het gaat er wel fanatiek aan toe hoor, je wilt immers niet verliezen. Er worden regelmatig tikkies uitgedeeld. En je weet hoe som- Van der Vaart of Litmanen? 'Van der Vaart. Ik heb al zoveel genoten van Litmanen, dat ik nu graag wil gaan genieten van Van der Vaart.' mige tennissers op de baan kunnen reageren. Nou, zo reageren ze ook op het voetbalveld. Je hebt de stoïcijnse tennissers, die blijken ook stoïcijns te voetballen. En je hebt de spelers die voortdurend door het lint gaan.' Wenen 1995 Siemerink is van plan om weer te gaan voetbal len, nu hij meer tijd heeft. Hij ziet er alleen tegenop dat hij in een elftal terechtkomt waarin iedereen iets van hem verwacht 'omdat hij nu eenmaal die tennisser is'. Toch zal het er op den duur wel een keer van komen. Ondertus sen blijft hij een passieve voetbalrecreant. Samen met zijn vader heeft hij een seizoenkaart bij Ajax. De band met zijn 'duppie' dateert van 1980. Siemerink: 'Mijn vader nam me toen mee naar de Meer, het was de wedstrijd Ajax - Sparta en het werd 1-0 door een vroeg doel punt van Simon Tahamata. Mijn vader was sowieso een Ajax-supporter, hij ging naar de Europa-Cupwedstrijden en hij is bij Ajax - Liver pool geweest, de beroemde wedstrijd in de mist. Mijn mooiste Ajax-herinnering is de finale in 1995 in Wenen. Daar ben ik bij geweest. Dat was zo spannend, ik heb genoten. 'Ik heb weliswaar die seizoenkaart, maar ik ga veel te weinig. Dit jaar zal ik wel weer vaker gaan, want ik heb nu natuurlijk meer tijd. Ik moet zeggen dat ik het in de Arena wel aardig vind dat je altijd met dezelfde mensen in het vak zit. Zo leer je elkaar een beetje kennen. In 1997 speelde ik voor de Davis Cup met Neder land in Amerika. Ik speelde singles tegen Agassi en Courier. In deze wedstrijden stond ik 2-0 in sets voor, maar toch verloor ik twee maal. Terug in Nederland ging ik een week later naar het stadion. Bij de rust stond Ajax met 2-0 voor. Iemand in ons vak riep toen richting mij: "Zeg Jan, 2-0 voorstaan zegt niets hè?", ledereen lachte natuurlijk en ik vond het zelf ook wel gei nig. Dat zijn leuke dingen, dan heb je ineens een beetje contact.' Heb je je de laatste vijfjaar weieens zorgen gemaakt over Ajax? 'Ja, natuurlijk. Het is heel belangrijk om rustig te blijven als het slecht gaat. Sommige mensen raken gauw in paniek. Je wordt negatief. Daar moet je mee omgaan, dat is inherent aan topsport. Voor mij was het altijd het gemakkelijkst als ik een wedstrijd won en ver kwam in een toernooi. Dan werd ik vanzelf rustiger. Last van vermoeidheid had ik nooit, want ik heb altijd een goede con ditie gehad, wat trouwens mede komt doordat ik in mijn jeugd zo lang heb gevoetbald. Op het moment dat je gaat verliezen, kun je gaan twijfelen. Dan is het zaak om niet in paniek te raken. En bij Ajax is er zeker sprake geweest van paniek, dat is allemaal begonnen bij het ontslag van Olsen. 'Ik heb het idee dat sinds de komst van Ronald Koeman verbete- AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002 111

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 111