Elftalfoto vooraf gaand aan de eer ste oefenwedstrijd van het seizoen, tegen Borussia Neunkirchen (9 augustus 1964, 3-0). Boven vanaf links: Jaap Hor dijk, Ton Pronk, Ron Boomgaard, Henk Tijm, Frits Soetekouw, Ben nie Muller, Wer ner Schaaphok, Co de Groote, Toon den Boer. Onder: Sjaak Swart, Karei Vesters, Klaas Nuninga, Siem Tijm, Kees de Rui ter, Theo van Dui- venbode. in het tweede en kreeg dus geen schoenen. Ik stapte op Michels af en herinnerde hem aan zijn belofte dat iedereen voor hem het zelfde was. Van die dingen deed ik.' Trudy den Boer roept op de achtergrond dat dit zijn doodklap bij Ajax was. 'Ik houd er niet van om anderen de schuld te geven van het feit dat ik mislukt ben bij Ajax,' zegt Den Boer, maar hij kijkt er niet helemaal niet overtuigd bij. 'Er had meer ingezeten. Ik was een technische, spelbepalende middenvelder die geregeld scoorde.' Achterhaald systeem Als ervaringsdeskundige weet Den Boer misschien waarom Ajax zo'n vreselijk slecht seizoen draaide. Ruim vijfendertig jaar na dato is het antwoord voor Den Boer echter ook nog onduidelijk. 'We hadden een aantal onervaren spelers, zoals Cruijff. Die kon de boel nog niet dragen. Keizer was de helft van het seizoen geblesseerd. Maar we hadden toch ook spelers als Sjaak Swart en Bennie Muller. Klaas Nuninga van GVAV was een grote aankoop, maar hij kon moeilijk aarden. Ik heb zelfs nog met hem in het tweede gespeeld. Vooral verdedigend was het heel moeilijk. Mis schien waren de spelers niet meedogenloos genoeg. Dat kwam eigenlijk pas na de komst van Rinus Michels.' Een blik in de clubbladen van dat seizoen leert dat de gehan teerde tactiek een mogelijke oorzaak was van de misère. Volgens ingewijden was het door Buckingham gepropageerde, verdedi gende stopperspilsysteem achterhaald. Brazilië was in 1958 reeds wereldkampioen geworden met het moderne 4-2-4-systeem, maar anno 1964 was Buckingham een van de weinige coaches die zich nog niet aan de moderne tijd hadden aangepast. De meeste tegenstanders, wél overgestapt op 4-2-4, hadden weinig moeite met het ongeorganiseerde spel van de Amsterdammers, die door Buckingham met niet veel meer dan een 'enjoy it' de wei in werden gestuurd. Buckinghams zelf afgedwongen vertrek bij Ajax (in januari 1965 wilde hij graag naar het Engelse Fulham) kwam de club goed uit. Zijn opvolger, de 36-jarige Rinus Michels, coachte Ajax geleidelijk aan richting 4-2-4-systeem, waarmee het het volgende seizoen meteen landskampioen werd. Den Boer zag dat kampioenschap vooral vanaf de tribune. In 1966 vertrok hij met Piet Hoeben, Arnold van Haren en Piet Pater- notte naar Haarlem. Een bestuurslid van Haarlem werkte in de elektriciteitszaak van Ajax-voorzitter Jaap van Praag, vandaar. Johan Cruijff Nadien zou Den Boer nog bij Blauw Wit en De Volewijckers spe len. Ooit kon hij met Co Prins naar Amerika om daar te spelen. In de snackbar van Prins' zus in de Wibautstraat sprak Den Boer met zijn Ajax-makker over de overgang, maar hij zag ervan af. 'Ik was niet zo'n avontuurlijke jongen.' Dat bleek twintig jaar later ook. Den Boer, inmiddels een succes volle jeugdtrainer bij Herenmarkt, kon bij het Ajax van technisch directeur Johan Cruijff jeugdtrainer worden. 'Cruijff is bij Heren- markt geweest. Ton Bruins Slot heeft me twee keer gebeld. Maar ik had weinig trek, wilde Herenmarkt niet loslaten.' Trudy den Boer vult aan: 'Bruins Slot zei tegen me: "Weet hij wel wat hij weggooit? Zijn hele toekomst." Faalangst speelde ook mee, denk ik.' Lachend: 'We hadden nu in een villa kunnen zitten.' Beter op zijn gemak voelde Den Boer zich bij zowel Ajax als Blauw Wit als De Volewijckers met Jany van der Veen. 'Een fantastische man, heel menselijk en bovendien een goede trainer.' Op zijn 29ste stopte Den Boer met betaald voetbal, na een conflict met De Volewijckers-trainer Ger Blok. 'Na een in mijn ogen fou tieve wissel zei ik na afloop van een verloren wedstrijd tegen Her acles dat hij met het geld van de jongens speelde. Ik had ook de pest erover in dat hij mij niet had laten invallen. Ik moest mijn excuses maken, maar dat weigerde ik.' Den Boer is 59 jaar en voetbalt nog steeds, bij Durgerdam. Een baan heeft hij niet meer, 'dat is mooi geweest'. Vanaf zijn veer tiende heeft hij gewerkt, bij zijn komst naar Ajax voor een elektrici teitszaak in de Jordaan. Later had hij een niet zo succesvolle siga renzaak (Trudy den Boer: 'Hij gaf aan bekenden gratis een doosje sigaren mee.'). Hierna was Den Boer 23 jaar in dienst bij reisorga nisatie Arke. Hij geniet nog volop van het sporten, dat voor hem ook een therapeutische waarde heeft: zo kan Den Boer even het intense verdriet vergeten om de plotselinge dood van oudste zoon Tony, dertien jaar geleden. 'Maar je komt er nooit overheen.' Marcelle van Hoof AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002 107

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 107