i J1 jax was opnieuw zwak', 'Beide ploegen meesters in het ■missen van kansen', 'Ontstemd publiek gooide met flesjes naar spelers': zomaar wat krantenkoppen van een wedstrijd van Ajax in het seizoen 1964-1965. Om het nog dramatischer te maken: deze negatieve koppen slaan nota bene op een overwin ning (2-1), behaald op 27 september 1964 bij NAC. Het tweede Amsterdamse doelpunt kwam van 'de attente Den Boer, die zich door de Bredase verdediging heenwrong en scoorde (0-2)', aldus de Volkskrant Toon den Boer, voorheen van De Spartaan en De Zwarte Scha pen, kwam op zijn twintigste naar Ajax. 'Het was altijd mijn ambi tie om zo hoog mogelijk te voetballen.' Een logische en veelge hoorde uitspraak van een voetballer die naar Ajax gaat, maar in 1964-1965 bleek deze stelling niet op te gaan. Ajax won slechts negen keer en eindigde de competitie als vierde van onderen, slechts drie punten boven de degradanten Sittardia en NAC. Heracles won in deze competitie zowel uit als thuis van Ajax. Aanvankelijk kwam Ajax' misère Den Boer nog goed uit. 'Het draaide niet en na drie wedstrijden kreeg ik al een kans in het eerste.' Dat gebeurde in een gedenkwaardig duel tegen MW in Maastricht. Niet vanwege het debuut van Den Boer, maar door de thuisclub, die maar liefst drie strafschoppen miste. Ajax-doel- man Ron Boomgaard was de held van de dag. Den Boer: 'We werden helemaal weggespeeld.' Een week later was in de Meer Sparta te sterk voor Ajax (3-1), maar Den Boer kijkt nog altijd tevreden terug op dat duel. 'Ik speelde heel goed, kreeg mooie verslagen in de krant met een foto erbij.' In zijn fraaie woning in Amsterdam Nieuw-Sloten kijken Den Boer en zijn vrouw Trudy hoopvol naar de door de journaliste meegebrachte stapel Ajax-knipsels. Helaas, Ajax - Sparta zit er niet bij. Tegen zijn vrouw: 'Moeten we toch eens snel naar op zoek.' Dan zullen ze zeker ook de naam van Vic Buckingham tegenko men, de Ajax-trainer aan wie Den Boer goede herinneringen bewaart. 'Dat was een heel lieve man. Echt menselijk. Een voor beeld: ik voetbalde met een bril op. Niemand zei daar wat van, maar toch leek het Buckingham veiliger dat ik contactlenzen zou krijgen. Twee weken later had hij ze voor me geregeld. Daar lette Buckingham op. Zijn opvolger Rinus Michels was meer een man van rechttoe rechtaan. Zo'n benadering had ik liever niet. Ik prefe reerde een menselijke benadering.' Rustige knaap Den Boer droeg zijn contactlenzen voor het eerst in de debuut wedstrijd van Johan Cruijff, op 15 november tegen GVAV in Gro ningen (3-1 verlies, doelpunt Cruijff). Den Boer: 'Het was een hele toer om ze in te doen. Tegenwoordig heb je zachte lenzen, maar toen waren ze klein en hard. Bij het minste stofje begonnen je ogen te tranen. Ik was vrij zenuwachtig en had niet in de gaten dat ik mijn shirt in de kleedkamer verkeerd om aantrok, met het rugnummer aan de voorkant. Bennie Muller attendeerde me erop, zelf had ik niets in de gaten. Dat zijn leuke herinneringen.' Met de komst van Michels was het voor Den Boer afgelopen. De 1-0 nederlaag bij Heracles op 21 februari 1965 was zijn laatste duel in Ajax 1Hij zat het seizoen erop nog een aantal keren reserve, maar invallen was moeilijker dan tegenwoordig. Er mocht alleen bij een blessure gewisseld worden. Den Boer, in het clubblad omschreven als 'een rustige knaap' bleek dat in de praktijk niet altijd te zijn. 'Ik was best wel eigen wijs en ik was beslist geen meeloper. Ik durfde tegen Michels in te gaan. "ledereen is hetzelfde," had Michels gezegd bij zijn komst in januari. Voor de vorst bestonden er schoenen met speciale zolen voor een betere grip. Op het moment dat het begon te vrie zen kregen alléén de eerste-elftalspelers die schoenen. Ik speelde Elftalfoto van Ajax 2. Boven vanaf links: Ron Boomgaard, Cees de Wolf, Toon den Boer, Arie van Eijden, Barry Hulshoff, Co Meijer. Onder: Salo Muller, Han Meijer, Ruud Suurendonk, Werner Schaap hok, Johan Cruijff, Arnold van Haren. AJAX MAGAZINE OKTOBER/NOVEMBER 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 105