Ole Tobiasen, hier in actie tegen NAC, maakte op 23 april zijn langverwachte rentree. Kiran Bechan in actie in de kampioenswedstrijd tegen PSV. Nog geen kampioen De opdracht was dus simpel: winnen van Excelsior. En omdat de ploeg uit Rotterdam onderaan de ranglijst stond, had menigeen hier wel vertrouwen in en reisden geblesseerde spelers, vrienden en familieleden mee naar de Maasstad om AJAX MAGAZINE JUNI 2002 slecht, slordig en ongeconcentreerd speelden. De ploeg van Olde Riekerink had het geluk dat de Arhnemmers de drie gecreëerde kansen in die periode niet omzetten in een doelpunt. Gewaarschuwd paste de trainer zijn opstelling enigszins aan. Kwame Quansah ging achter Nando Rafael spelen, Gabriel Mofokeng ging wat dieper staan, waadoor Ruud Kras als rechtsback fungeerde en meer aan opbouwen toekwam. De omzettingen wierpen hun vruchten af, want in de twintigste minuut rondde Quansah een voorzet van Jason Culina zorgvuldig af, 0-1. Ajax speelde vanaf dat moment wel verzorgder, maar het opportunistische Vitesse bleef gevaarlijk en kwam op slag van rust dan ook op gelijke hoogte, 1-1. In de tweede helft leken de Amsterdammers mogelijkheden te krijgen deze halve finale wel winnend af te sluiten, aangezien twee Arhnemmers - beiden na een overtreding op Kiran Bechan - met rood het veld uitgestuurd werden. Maar van rustig positiespel was geen sprake en mooie combinaties waren niet mogelijk op het zeer slechte veld. De kansen die gecreëerd werden, werden niet benut. Ook in de verlenging scoorde geen van beide ploegen meer, zodat de beslissing opnieuw moest vallen na het nemen van penalty's. De eerste twee strafschoppen van Amsterdamse kant werden gemist. Vitesse Foto: Louis van de Vuurst liet er slechts één onbenut, zodat de ploeg uit Gelderland de finale bereikte. 'Ik kan de jongens niets verwijten,' zei Jan Olde Riekerink na afloop. 'Zo'n wedstrijd als tegen FC Utrecht hakt er toch in en de beleving was vandaag toch anders. Ik kan met deze uitschakeling leven. Na een kwartier hadden we al met 3-0 achter kunnen staan en op basis daarvan verdiende Vitesse de winst. Nu kunnen we ons weer richten op wat aan het begin van dit seizoen al de prioriteit had, het kampioenschap.' Beste wedstrijd En de volgende tegenstander op weg naar dat kampioenschap was datzelfde Vitesse. Maar vrees dat het ook deze keer mis zou Foto: Louis van de Vuurst gaan had het team van Olde Riekerink niet. 'We hebben ons gerealiseerd dat we in het vorige duel door de impact van de wedstrijd tegen FC Utrecht alleen van onszelf verloren hadden,' legde de trainer uit. De invulling van de ploeg was ook anders deze keer. Speelden de Amsterdammers in de halve finale alleen met Rafael en Quansah voorin, nu begon de Al-spits op de bank en stonden er drie aanvallers met Pius Ikedia als pure rechtsbuiten. Verder stond Walker voor de verdediging, die de opdracht had om één- op-één te spelen. Vitesse kwam totaaal niet in het spel voor en volgens Olde Riekerink speelde Ajax 'kwalitatief gezien en qua homogeniteit de beste wedstrijd van het seizoen'. Daarom had niemand twijfels over de goede afloop van het duel, hoewel slechts Quansah voor rust tot scoren kwam. In de tweede helft duurde het tot tien minuten voor tijd voordat de score verdubbeld was. Kwame Quansah speelde drie man uit, gaf voor en invaller Nando Rafael schoot hard in, 0-2. Door de winst had Ajax nog drie punten nodig om concurrent Feyenoord definitief van zich af te schudden.

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 73