Van Val Monte naar P2 Hotel Val Monte... het klinkt als een kuuroord in de Vogezen, of in Franstalig Zwitserland. Als in een kuuroord is het er ook sereen, zelfs de regenvitrage rond het hotel voegt kalmte toe. Maar Hotel Val Monte ligt niet in de Vogezen noch in Franstalig Zwitserland. De locatie is Berg en Dal, een dorpje, nee, een vlekje bij Nijmegen. Van die grote Keizer Karei-stad is hier niets te merken. Het is, inderdaad, berg en dal. Hotel Val Monte koestert zich in het natte lentegroene lover en aan de achterzijde is er een majestueus uitzicht over een diepe, weide vallei. Het is een uur of zes in de avond van zaterdag 4 mei wanneer de zilvergrijze Ajax-bus de parkeerplaats opknort. Drieëntwintig Foto: Louis van de Vuurst mannen stappen uit, slepen hun tassen uit het vooronder en melden zich aan de receptie: Ajax zal zich hier voorbereiden op de kampioenswedstrijd. Om klokslag zeven zit het gezelschap aan tafel voor het diner en tweeëneenhalf uur later staat er voor de grote hongerigen nog een lichte maaltijd. Tijdens het intermezzo zoeken de voetballers de masserende handen van Pirn van Dord op, of eikaars gezelschap op de kamer. De gedachten zijn bij morgen, al gaan de gesprekken over andere zaken. Zondag half tien reveil. Wie waren er al wakker? Wie hebben er als een os geslapen en wie hebben de slaap amper kunnen vatten? Tien uur. In de eetzaal staat de flip-over met daarop in het stevige, heldere handschrift van Ronald Koeman de vermoedelijke opstelling van tegenstander NEC. Drie tafels in de eetzaal ontvangen de voetballers en de stafleden. Is het stiller dan gewoonlijk? Het lijkt er toch op. Het gevecht tegen de resterende uren is begonnen. Op dagen als deze, waarop het er echt om gaat, willen de betrokkenen liefst zo snel mogelijk in een kleedkamer staan, hun spullen aantrekken, het veld op. Maar de klok kruipt traag. Ach, dat wachten. Tijd om te peinzen over het merkwaardige seizoen dat bijna achter ons ligt. De gespannen start, de overspannen breuk met de vorige trainer en de weg naar serieuze ontspanning die vooral tijdens het trainingskamp in Portugal werd uitgezet. En nu staan we in het voorportaal van het kampioenschap. Kwart over elf en de eetzaal is bespreekkamer geworden. Kort en krachtig vertelt de trainer zijn mannen hoe NEC bestreden zal gaan worden. Een woord van aanmoediging is niet nodig, de gezichten zeggen genoeg over de instelling en de beleving. De bus ronkt aan, de koppen zijn geteld, er komt beweging in de zaak en daar gaan we, naar De Goffert. Mooi Nijmegen. Brede lanen, buigend lover, fraaie villa's. Maar wie in de bus kijkt en ziet dat moois? De stilte heeft de kwaliteit van de aanloop naar een Champions- Leaguewedstrijd. With A Little Help From My Friends' zingt schor Joe Cocker. Als dat zou kunnen. Maar we voelen dat er van door David Endt NEC geen cadeaus mogen worden verwacht. Dat is Neeskens' eer te na. COLUMN De motorrijder loodst ons langs de barricades en daar doemt, helder wit, de gevel van het stadion op. Geklap, geschreeuw. Aanmoedigingen en schimpen: er staat al vrij veel volk op de stoep van het stadion. Gelijk met scheidsrechter Bossen wordt een kijkje genomen op het veld en daar wacht een verrassing: de zoden zijn doorweekt, aan de eretribunekant liggen plassen. Mannen in dikke jassen prikken en priemen en wroeten met hooivorken in het zompige gras. Ach, de omstandigheden doen er in een kampioenswedstrijd allang niet meer toe. Naast het bloed, het zweet en de tranen kan het Ajax-shirt ook nog wel wat modder aan. Drukte rond het veld tijdens de warming-up. Ook bij NEC is een extra spanningsveld te ontwaren. En dan wordt de wedstrijd aangestoken en komt Ajax via supportersgejuich te weten dat er in Doetichem een winnend De Graafschap tegen een verliezend PSV staat. Ho! Ha! Hé! Wat een meevaller. En dan scoort Mido zijn kampioensgoal. En later maakt ook Andy er één! De shirts kleuren blubbergrauw maar op de borst twinkelt, steeds helderder, een kampioensster. Ja, ja, het gebeurt, het is werkelijkheid. Kampioen! Kampioen! Dolle vreugde. Echt, dólle vreugde want de spelers weten amper waarop zij hun spattende blijdschap moeten richten. Oerkreten, gekrijs, geloei en dan... De Schaal. Vier jaar wachten op De Schaal. Het is maar vier jaar, maar het leek zo lang en de jongens en de trainers en iedereen van Ajax dompelt onder in de gekte van blijdschap. Het davert door tot in de kleedkamer, tot in de bus. Juichend, zingend, gillend en genietend blijken de kilometers naar Amsterdam geen straf maar een feest. Daar ligt de Arena, kampioenentempel. En daar, kijk, die menigte, P2. Op het podium neemt de vreugdewaanzin weer ontembaar bezit van die hongerige Ajax-jongens die met hun supporters zo gesmacht hebben naar de titel. Niet te stuiten springen en tuimelen ze over de bühne, schorre kelen geven de toon aan. Zie de trots in de ogen van Ronald Koeman. Daaromheen de wilde vreugde, knetterende triomfkreten, hossen en dansen, kabaal en tumult. Het is nu, het is echt, het is tastbaar waar. Kampioenen, kampioenen! Een pandemonium op P2. AJAX MAGAZINE JUNI 2002 37

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 37