De koning is dood leve de koning! Vier dagen later worden de mannen gepresenteerd die de door Adriaanse getrokken lijn moeten doortrekken. In de zoektocht naar een bij voorkeur structurele oplossing (dus liever een trainer van buiten voor langere tijd dan uit de eigen gelederen een tussenpaus recruteren voor de rest van het seizoen) is het de Ajax-directie te doen om een trainer die de (veelal buitenlandse) jonge talenten uit de selectie kan aanspreken. Bovendien telt een Ajax- verleden als een pre. Bij Ronald Koeman en Ruud Krol zit dat wel goed. 'In 1983 had ik als twintigjarig jochie het geluk naar Ajax te mogen. Hetzelfde gevoel heb ik nu weer,' legt Koeman uit. 'Ajax is mijn clubje en zal dat altijd blijven. De historie van de Meer is weg, maar het deed me toch wel wat toen ik hier aan kwam rijden en het grote clubembleem op het stadion zag,' zegt Krol. Met het aanstellen van het trainersduo keert de rust binnen de club terug en heerst er geen wederzijds wantrouwen meer. Koeman wil graag met een schone lei beginnen en verandert de gehele technische staf door ook Tonnie Bruins Slot aan te stellen als assistent-trainer. De trainer zet de deur wagenwijd open voor Marco van Basten, van wie inmiddels bekend is dat hij vanaf augustus stage zal lopen bij de club. Verder benoemt Koeman Chivu tot aanvoerder, hij wil de Roemeen meer verantwoordelijkheid geven. Chivu neemt die verantwoordelijkheid en ontpopt zich als leider, zowel binnen als buiten het veld. De verdediger speelt zijn beste wedstrijden van het seizoen dan ook na de winterstop. De door Adriaanse naar kleedkamer 2 verbannen Jan van Halst krijgt van Koeman een prominente rol binnen het elftal toebedeeld. Hij wordt weer bij de groep gehaald omdat hij over eigenschappen beschikt die Koeman in het elftal mist. De trainer vindt het elftal te lief en te onzeker. 'Ik vind dat er af en toe in een wedstrijd of een training gescholden mag worden.' En schelden doet Van Halst. Aan zijn voetballende kwaliteiten mag dan soms getwijfeld worden, het is de middenvelder die de jonge ploeg op de trainingen en in wedstrijden op sleeptouw neemt. De mentale kracht van Van Halst is aanstekelijk. Ontspannen sfeer Publicaties in de roddelpers rondom zijn persoon beletten Koeman zich aan het begin van zijn taak op zijn nieuwe club te concentreren op de manier die hij voor ogen had. Maar Koeman laat zich niet kisten en gebruikt de publicaties door een waarschuwend vingertje te geven en wijst de spelers op het feit dat bij de status van Ajacied een bepaalde verantwoordelijkheid hoort. Tijdens het trainingskamp in Portugal kan Koeman zich alsnog met zijn ploeg in alle rust voorbereiden op de tweede helft van het seizoen. Er wordt hard getraind maar er heerst een ontspannen sfeer. Tonnie Bruins Slot memoreert het trainingskamp na het behalen van het kampioenschap: 'In Portugal hebben we de aarde vruchtbaar gemaakt, zodat we nu kunnen oogsten.' Koeman trekt na Portugal zijn conclusies: 'Dit elftal heeft een middenveld nodig met "de punt naar voren".' Opvallend is dat in de competitie al gauw gespeeld wordt met een middenveld met 'de punt naar achter'. Koeman: 'De kwetsbaarheid moest eruit. Ik zocht naar balans en vond die door een blok te zetten van vier verdedigers en een verdedigende middenvelder. Die zekerheid is de basis voor dit kampioenschap geweest, want alles begint met het neerzetten van je organisatie.' Een tegenvaller voor het elftal is de knieblessure van Van der Vaart. Het is grotendeels aan de jonge middenvelder, die al niet meer alleen als talent beschouwd mag worden, te danken dat Ajax de winterstop is ingegaan als koploper van de eredivisie. Maar had Adriaanse het geluk dat Van der Vaart elf belangrijke doelpunten maakte, Koeman heeft het geluk dat Mido na het toernooi om de Afrika Cup opstaat als spits. Koeman geeft hem de kans, die de Egyptenaar met beide handen grijpt. En zo wordt de stoelendans om de spitsenpositie, die eerst nog tussen Zlatan en Nikos Machlas ging, beslecht. Ontlading Tot vreugde van Mido moet Koeman noodgedwongen (een schorsing van Wamberto en het gebrek aan vorm van Van der Meyde) het spelsysteem met vleugelspelers veranderen in een 4-4-2- opstelling. In de halve finale van de Amstel Cup wordt PSV in die samenstelling met 3-0 verslagen. Daarmee wordt niet alleen de finale bereikt, maar wordt ook voor het eerste na acht onderlinge duels in de Arena van de Eindhovenaren gewonnen. De Ajacieden zetten de winnende lijn voort. Het spel is niet fantastisch en het team heeft zoals Feyenoord en PSV in de beslissende fase van de competitie geen last van Europese besognes, maar het doet Rechts: Blijdschap na het behalen van de Cup. Linksonder: Spitsen Zlatan en Machlas kunnen hun geluk niet op. Rechtsonder: Andy van der Meyde en Tomas Galasek dansen op de tafels in het restaurant van Bobby Haarms. AJAX MAGAZINE JUNI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 22