Boven: Van der Vaart MiHr>. Van Hakt pn Knopper maken plaats voor Fred Grim. Links: Aanvoerder Chivu toont als eerste de schaal aan de fans. Linksonder: De spelersbus komt aan bij de huldiging. Rechtsonder: Er wordt gezongen, gehost. gesprongen en Beenhakker en Van Eijden volkomen logisch overigens, bij elke topclub wordt geëvalueerd als de resultaten niet naar behoren zijn. Speculaties van de pers dat zij ook de persoon Adriaanse niet zien zitten worden door hen tegengesproken. Herstel Ajax herstelt zich van de deceptie. De jonge ploeg toont aan wel degelijk over kwaliteit, branie en lef te beschikken. In de 'Berlijnse' 5-3-2-formatie wordt met 0-1 van Celtic gewonnen. De overwinning is niet genoeg voor een plaats in het lucratieve Champions-Leaguetoernooi, maar de Ajacieden kunnen met opgeheven hoofd het veld van het sfeervolle Celtic Park verlaten. De rust keert terug als in de Kuip op overtuigende wijze van Feyenoord wordt gewonnen. De wedstrijd blijkt de laatste in Ajax-shirt te zijn voor Shota Arveladze. Langdurig werd onderhandeld over contractverlenging, maar uiteindelijk lagen vraag en aanbod te ver uit elkaar, zodat Ajax na vier seizoenen afscheid neemt van de sympathieke Georgiër. Het spel in de wedstrijden daarna is niet goed, maar wel effectief, Ajax voert de ranglijst van de eredivisie aan. De teleurstelling keert pas weer terug na de uitschakeling tegen het zwakke FC Kopenhagen in de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi. De ploeg speelt verkrampt en zonder enige bezieling. Zo ook de daarop volgende competitieduels. Van NAC en PSV wordt op ontluisterende wijze thuis verloren. Overwinning geen redding Spelers, toeschouwers en technische staf vieren het winnende doelpunt van Wamberto in de wedstrijd tegen FC Twente uitzinnig. Bij een 2-0 achterstand en nadat Mido met rood uit het veld gestuurd is, gaan tien Ajacieden vurig, gepassioneerd en strijdlustig op jacht naar een doelpunt, een gelijkspel en zelfs een overwinning. Voor Co Adriaanse blijkt de overwinning echter niet zijn redding. Na uren van nachtelijk vergaderen zijn de heren van de directie, na ruggespraak met de Raad van Commissarissen, tot de conclusie gekomen dat de trainer met onmiddellijke ingang dient te vertrekken. De beslissing is 's ochtends gevallen, maar hing bewust of onbewust al enkele weken in de lucht. De spelers geven aan dat zij niet het gevoel hadden een bijzondere wedstrijd te hebben gespeeld, in die zin dat zij het idee hadden de trainer te moeten redden. En Co Adriaanse lijkt zich geen kat in het nauw te voelen. Na afloop van het naar later blijkt laatste duel van de oefenmeester zegt hij op de persconferentie: 'Of ik me gered voel door deze overwinning? Hoezo? Ik ben toch geen drenkeling die zonder zwemdiploma in het water ligt?' Maar de tegenvallende resultaten (de uitschakeling tegen het zwakke FC Kopenhagen is naast een sportieve teleurstelling ook een financiële domper) en zijn slechte externe en interne communicatie zijn hem fataal geworden. Adriaanse heeft wel gelijk als hij bedoelt dat een topvoetbalier nog geen goede coach hoeft te zijn, maar het is niet handig om een uitspraak als 'een goed springpaard is nog geen goede ruiter' te doen over een van de meest gekoesterde Ajacieden uit de geschiedenis van de club, Marco van Basten. En zo kan de oud-directeur jeugdopleidingen zijn drie-jarenplan niet afmaken en wordt zijn ultieme droom, met Ajax het kampioenschap behalen, niet verwezenlijkt. AJAX MAGAZINE JUNI 2002 21

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 21