'IK 13EN ER TROTS GM MNVGERPER TE2WN VAN EEN VAN'S WERELDS mOEMPSTï CUtèS' toegenomen, ik denk dat Koeman mij daarom captain heeft gemaakt. Ik voel me extra verantwoordelijk voor de ploeg en neem mijn taak heel serieus. Ik ben er trots op om aanvoerder te zijn van een van 's werelds beroemdste clubs. Maar ik denk dat het krijgen van de band voor iedere jonge voetballer een stimulans is. Belangrijk is wel dat je met de druk moet kunnen omgaan. Ik voel dat dat goed gaat. De groep accepteert me als aanvoerder en geeft mij een gevoel van respect. Ook de oudere spelers in de groep zijn positief.' Praatje ook veel met de spelers, bijvoorbeeld als je ziet dat iemand aan een mindere periode bezig is? 'ja, hoewel ik soms denk dat ik dit gedeelte wat overdrijf. Ik vond dat sommige spelers de trainingen wat te gemakkelijk opvatten in de slotfase van de competitie. Daar heb ik een keer iets van gezegd. Ik vond dat er scherper moest worden getraind. Sommige oudere spelers stonden raar te kijken toen ik ze hierop aansprak, maar toch geloof ik dat ze het van mij pikten. Hoewel ik moet toegeven dat ze me wel aan mijn leeftijd herinnerden: "Hé, je bent pas 21. Houd je daar wel rekening mee?" Ik heb veel met Krol en Koeman gesproken over tactiek. Ik maak tussen Koeman, Krol en Bruins Slot overigens geen onderscheid. Zij zijn de drie trainers van Ajax.' Heeft Ajax voor het volgende seizoen versterkingen nodig? 'Dat is niet aan mij om te beoordelen, maar natuurlijk zijn versterkingen altijd welkom. Het maakt niet uit in welke linie. Ik heb alle vertrouwen in Koeman en zijn technische staf. Hij weet heus wat hij wil. Volgend seizoen zal zwaar worden en het zal me niets verbazen als Koeman alle posities dubbel gaat bezetten.' Heeft dit Ajax uitzichten op de tweede ronde van de Champions League? 'Dit team kan zeker nog sterker worden, de meesten spelen al een jaar of drie samen. We beginnen elkaar behoorlijk aan te voelen. Maar met de competitie en de Amstel Cup erbij speel je soms drie wedstrijden in de week. Een grote selectie lijkt me dan noodzakelijk. Maar al met al denk ik dat we de eerste ronde door kunnen komen, zelfs als er niemand bij komt. We zijn kampioen van Nederland en hebben de dubbel gehaald. Dat betekent iets.' Vertrek Door de stormachtige ontwikkeling van Chivu ontstonden aan het einde van het seizoen opnieuw geruchten dat de Roemeen Ajax zou verlaten. Volgens enkele Nederlandse kranten zou hij zelfs gezegd hebben dat hij uitgeleerd is bij Ajax. Chivu, geïrriteerd: 'Dat heb ik nooit gezegd en ik weet in welke kranten het heeft gestaan. Ze hebben mijn woorden verdraaid, dat is duidelijk. Hoe kan iemand van 21 zeggen dat je uitgeleerd bent bij een club als Ajax? Zelfs als je 27 bent, kun je volgens mij nog veel leren. Ik heb in dat interview gezegd dat ik me voor kan stellen dat ik ooit bij een andere club weer nieuwe dingen kan leren, maar dat is iets heel anders dan wat zij ervan gemaakt hebben. Ik heb nog om de tape gevraagd zodat we het terug konden horen, maar er was geloof ik niets opgenomen. Ik was zo kapot van die interviews dat ik zelfs enige tijd contact met de media heb vermeden. Ik wilde in de cruciale fase van het seizoen niet ongewild nog eens commotie veroorzaken. Waarschijnlijk hoort het bij het vak dat een journalist af en toe een schandaaltje moet maken. Ik vond het een vervelende affaire, maar wil er wel bij vermelden dat het niveau van de Nederlandse pers in het algemeen goed is. In Roemenië gaan alle voetbalartikelen voornamelijk over het privé-leven van een voetballer. Sommige sporttijdschriften schrijven louter over de echtscheidingen van spelers. Wat dat betreft is Nederland een verademing. Ik kan gewoon door de stad lopen. Soms hoor ik dat mensen mijn naam roepen, maar ze duiken niet meteen boven op me. En bovendien staat de dag erna niet in de krant waar ik allemaal ben geweest. Dat is prettig van Nederland.' Toch lijkt het erop dat Chivu's vertrek op een gegeven moment onvermijdelijk is. Maar de recente sportieve prestaties, de prettige leefomstandigheden in Nederland en de terugkeer van Lobont zijn wellicht redenen voor de Roemeen om nog een jaar te blijven. Iets wat hij zelf ook graag zou willen, maar in deze tijd is het niet altijd meer de speler zelf die dit bepaalt. Of toch wel? Chivu: 'Het is moeilijk voor mij om me met mijn toekomst bezig te houden. Ik ben in principe gelukkig bij Ajax en het zal heel zwaar worden als ik bij deze club wegga. Toch is het wel degelijk zo dat ik zelf degene ben die deze beslissing neemt. Ik luister naar mijn hart, volg mijn gevoel en niemand kan daaraan iets veranderen. Bij dat besluit speelt geld overigens geen rol. Toen ik drie jaar geleden naar Ajax kon gaan, was ik zelfs bereid om geld mee te nemen. Ik vond het een eer. Mijn vader heeft me op dit gebied een wijs advies gegeven: never run after money, because the money will run from you. Daar houd ik me aan. Maar ik herhaal, een grote beslissing als het verlaten van Ajax neem ik zelf. Wel mis ik mijn vader, want hem zou ik zeker om advies vragen.' AJAX MAGAZINE JUNI 2002 17

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 17