'IKVWKVATCÖ NGd TRAINER WAS dEWEESE ALSHlJTEdENGVER ALLE SPELERS WAT VRIENDELIJKER EN GPENER WAS GEWEEST als erbuiten de uitstraling en rust van een gelouterde vedette. Is hij zelf tevreden over zijn vooruitgang? 'Jazeker, maar die progressie had ik nooit kunnen boeken zonder de hulp van mijn collega's. We zijn als team enorm gegroeid, niet alleen ik. Ik ben heel blij dat we in de slotfase van de competitie in iedere wedstrijd honderdtwintig procent konden geven. Een geweldig gevoel. Daarom was de ontlading zo groot. Eigenlijk was het een gemakkelijk seizoen voor mij. Als het team goed speelt, ga je zelf alleen maar beter voetballen.' Chivu begon overigens met gemengde gevoelens aan zijn derde seizoen bij Ajax. Vorig jaar sukkelde hij met blessures en ook dit seizoen leek het bij de aanvang mis te gaan. Chivu: 'Ik denk dat het een mentaal probleem was. Ik leefde de hele zomer in de veronderstelling dat ik misschien geen basisplaats zou krijgen door al die nare blessures. Dat idee vrat aan me en ik had dan ook een rotzomer. Co Adriaanse had me de laatste wedstrijd van het vorige seizoen al op de bank gezet. En in de voorbereiding van dit seizoen, raakte ik in de eerste oefenwedstrijd opnieuw geblesseerd. Toen had ik het moeilijk om terug te komen. Tijdens het Amsterdam Tournament stond ik weer in de basis, zij het als linksback. Co was eerlijk en vertelde me dat hij uitsluitend fitte spelers kon gebruiken. Maar, zo voegde hij eraan toe, als ik hard zou blijven trainen, kwam het vanzelf wel goed. En zo is het ten slotte ook gegaan. Toen Pasanen geblesseerd raakte, kwam ik weer in het hart van de defensie te staan. Ik heb die eerlijkheid van Co altijd gewaardeerd. Hij wist overigens precies hoe hij mij moest benaderen. Toen ik mijn basisplaats eenmaal terug had, miste ik tot overmaat van ramp in de eerste wedstrijd van het seizoen meteen een penalty.' Vervolgens voegt hij er breed glimlachend aan toe: 'Maar goed, nu zit ik hier toch mooi in de zon, hebben we de landstitel op zak en ben ik aanvoerder van de ploeg. Het leven gaat verder, zullen we maar zeggen.' Vaderlijke kritiek Om de geneugten van het vermakelijke Amsterdam te ontwijken, koos Chivu er drie jaar geleden voor om in het rustige Ouderkerk aan de Amstel te gaan wonen. Een prettige leefomgeving, maar ook een plek waar je je tijdens zo'n sombere periode best alleen kunt voelen. Hoewel dat uiteindelijk ook wel weer meeviel omdat hij altijd kan terugvallen op zijn maatje Bogdan Lobont en op zijn familie. 'Zij sleuren mij er doorheen en weten me weer positief te krijgen als het slecht met me gaat. Voor mij was Feyenoord uit het keerpunt. We speelden toen, net als bij Celtic, het 5-3-2-systeem, dat de ploeg goed lag. In dat systeem kwam ik uitstekend uit de verf. Plotseling verdween mijn angst om geblesseerd te raken. Stap voor stap kreeg ik mijn zelfvertrouwen terug. Mijn beste wedstrijd was FC Twente thuis. Ik was super gretig. We stonden bij de rust met 0-2 achter, maar we wonnen met 3-2. Ik was zo blij dat ik mijn geluksketting in mijn vuist sloot en deze zo hard dichtkneep, dat hij brak. Ik heb er nog steeds een litteken van. Toen ik 's avonds thuiskwam, moest ik overgeven. Ik was kapot en deed die nacht geen oog dicht. De volgende dag ben ik thuis gebleven. Ik heb Co dus niet meer gesproken.' Hij zegt het met enige vertwijfeling in zijn stem. De dag na Ajax - FC Twente was immers niet zomaar een dag, het was de dag dat Co Adriaanse werd ontslagen. Het hing al enige tijd in de lucht, zoals de geruchten over een voortijdig ontslag ook al de ronde deden rond de wedstrijd Celtic - Ajax. Hebben de spelers zelf van al die geruchten iets gemerkt? Chivu: 'In het vliegtuig hoorde ik wel wat van enkele journalisten. Ze zeiden heel duidelijk dat we hem met die wedstrijd gered hadden. Maar zo voelden wij dat zelf - helemaal niet. Een voetballer speelt niet voor bepaalde personen, nee, die speelt voor zichzelf en de club. Na de wedstrijden tegen Celtic en Feyenoord, begonnen we aan een reeks overwinningen. Ik merkte toen wel dat Co steeds losser en vriendelijker werd. Ik denk dat Co nu nog trainer was geweest als hij tegenover alle spelers wat vriendelijker en opener was geweest. Hij wilde te veel boven de groep staan, daarin overdreef hij. Vooral de jongere spelers hebben het er moeilijk mee gehad. Toch heb ik Co altijd een goede trainer gevonden en heb ik altijd een goede relatie met hem gehad. Ik vind zeker dat Co een groot aandeel in deze titel heeft, hoewel het zware werk voor Koeman was. Hij moest met de druk omgaan.' Co Adriaanse was niet de eerste strenge doch rechtlijnige trainer in Chivu's carrière. Misschien is wel een van de redenen waarom Chivu goed met Adriaanse overweg kon, dat hij hem herinnerde aan zijn overleden vader, die in de jeugd tevens zijn trainer was. 'Mijn vader wilde altijd het beste uit mij halen en had voortdurend kritiek op me. Co had dat ook, maar ik luisterde toch meer naar mijn vader dan naar Co. Dat lijkt me logisch.' Adriaanse had een hoge pet op van Chivu, vond hem een prettig mens en een zeer 14 AJAX MAGAZINE JUNI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 14