De keuzes van Ton Boot leeftijd heel sterk dat het spelen zo leuk was. Ik vond dat ik iets moest doen, en ben toen gaan wielrennen. Het werd een manie van me. Op een gegeven ogenblik trainde ik zes uur per dag en reed ik zelfs officiële wedstrijdkoersen. Ik was een behoorlijke renner. Ik herinner me nog dat ik in mijn eerste koers als een van de laatsten binnenkwam. Ik trainde weliswaar veel, maar rookte ook. In de auto op weg naar huis heb ik al mijn sigaretten het raam uitgegooid. Daardoor werd ik als wielrenner beter.' Toen hij basketbalcoach werd, begon Boot weer te roken en was het met de wielerloopbaan snel gedaan. Als coach begon hij aan een succesvolle reeks die tot de dag van vandaag voortduurt. Hij eist volledige inzet en toewijding van zijn ploeg, maar ook van zichzelf. De spanning en problemen die hij tegenkomt, lost hij tijdens zijn dagelijkse loopsessies in de duinen rond zijn woonplaats Schoorl op. Boot: 'Op die momenten ben ik heel creatief. Ik leef dan ook met zekerheid. Als er problemen zijn, weet ik dat er niets aan de hand is, want na het lopen zullen alle problemen zijn opgelost. De oplossing is altijd honderd procent. Dat geldt ook voor mijn columns in De Telegraaf. Als ik geen onderwerp heb, ga ik lopen. Ik heb weieens zonder club gezeten omdat ik niet werd gebeld. Veel van mijn collega's hebben angst voor bestuurders, maar ik niet. Daar betaal ik de prijs voor. Sommige mensen mogen mij niet en ik ben eenzamer dan anderen. Maar dat vind ik helemaal niet erg.' Het eerste exemplaar van Alles of niets werd uitgereikt aan de trainers Wim van Hanegem, Frank Rijkaard en Toon Gerbrands. Een bewuste keuze: 'Het zijn vrienden van me.' Hij begint enthousiast te citeren uit eigen werk; over voetbal, basketbal, bestuurders, schaken en Adriaanse. 'Mijn stukken zijn beschrijvend en analyserend. De vraag hoe iemand denkt, heb ik altijd interessant gevonden. Bepaalde ideeën van Van Gaal en Adriaanse spreken mij erg aan. Zoals het consequent zijn, hoewel ze wat mij betreft nog consequenter zouden mogen zijn. Bij Rijkaard, Gerbrands en Van Hanegem ligt het anders: dat zijn mijn vrienden geworden. Vriendschappen en liefdes mag je niet analyseren, want dat zijn gevoelskwesties.' Jorritsma en Oltmans hebben de overstap van hockey naar voetbal gemaakt. Zou een dergelijke overstap wat betreft u mogelijk zijn geweest? 'Ik denk het wel, maar ik ben nooit gevraagd. Ik zou als elftalbegeleider en als coach goed te gebruiken zijn. Als iemand me had gebeld, zou ik het zeker hebben overwogen. Wat overigens niet wil zeggen dat ik het ook zou hebben gedaan. Ik bekijk altijd eerst de perspectieven: kan ik mijn ziel en zaligheid in deze functie stoppen? Is het antwoord hierop bevestigend, dan gaat het gebeuren.' Met andere woorden: de methode Ton Boot eindigt niet bij basketbal? 'Dat is een goede vraag. De methode zelf zal zeker werken, maar je hebt te maken met culturen. Een cultuur zit altijd diep. Wie er hardhandig tegen is aangelopen, is Louis van Gaal. Die zei heel duidelijk: we zitten hier niet voor de leut, want we moeten wereldkampioen worden. Een groot gedeelte van de groep waarmee hij moest werken, zei juist wel voor de leut bij het Nederlands elftal te zitten. Nou, bij mijn teams kom je zo'n denkwijze niet tegen hoor. Bij mij ben je meteen weg als je uitsluitend voor de lol komt trainen. Van Gaal heeft er tegen gevochten, maar ten slotte verloren.' Co Adriaanse heeft de reputatie van een strenge trainer, terwijl Koemans aanpak losser is. Kan zo'n wisseling van de wacht volgens u psychologisch goed werken op een groep? 'Ik ken de situatie bij Ajax niet maar kies zelf voor beide aanpakken. Streng en systematisch, maar ook los wanneer dat kan. Het hangt van de spelers en de omstandigheden af. Je mag coaches daarom nooit in hokjes plaatsen. Als je het vak goed verstaat, is elke situatie anders. In het voetbal is een losse aanpak te prevaleren, omdat veel voetballers hun vak niet serieus nemen. Neem het Nederlands elftal en de lol. Als een speler zegt dat hij er geen plezier in heeft, denk ik bij mezelf: staat er soms in je contract dat jij plezier AJAX MAC. A 7 INI F II) NI ZOO? De Apollohal of de Sporthallen Zuid? 'De Apollohal, dat is gemakkelijk. Er wordt zoveel gemanipuleerd in de politiek, alleen daarom ben ik al heel sterk voor het behoud van de Apollohal.' Jordan of Cruijff? 'Cruijff, omdat hij een Nederlander is. Coach, bestuurslid of speler? 'Speler, want dat is eindig.' Nederland of 'Nederland, altijd. Ik kanker op alles en iedereen, maar als ik op weg naar Schiphol het groene, vlakke land zie, heb ik meteen een goed gevoel.' Mobiele telefoon of vaste telefoon? 'Vaste telefoon. Ik heb geen mobieltje. Ik ga niet met mijn tijd mee en heb bijvoorbeeld ook geen creditcard. Ik heb wel sinds kort een computer, speciaal voor het schrijven van mijn columns.' Een mooie dunk of een mooie rebound? 'Eén rebound.' Aanvallen of verdedigen? 'Bij voetbal aanvallen en bij basketbal verdedigen. Een voetbalwedstrijd die in 0-0 eindigt, levert meestal niet veel mooie momenten op. Bij basketbal ligt dat anders, een eindstand van 60-60 kan heel veel mooie momenten •leveren.'

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 141