p rvertro r1 Toen Ajax nog geen kampioen was, sprak ik David Endt en Freek de Jonge in het Amsterdamse stand-up café Toomler waar Freek de Jonge werd geïnterviewd. We ouwehoerden - een ander woord is er even niet - natuurlijk alleen maar over Ajax. Freek had het hoogste woord en vroeg toen iets interessants aan David: 'Mag ik die Zlatan niet een tijdje zelfvertrouwen bijbrengen?' David moest lachen. Maar ik dacht: waarom niet? Zelfvertrouwen is iets heel vreemds. Naarmate je ouder wordt, krijg je er steeds meer van, terwijl je er dan niets meer aan hebt. Als ik vroeger een leuk meisje zag staan, haalde ik het niet in mijn hoofd om te vragen: 'Zullen we dansen?' Tegenwoordig durf ik dat wel. Nu moet ik er eerlijk bijzeggen dat die meisjes aan wie ik het vraag meestal al tegen de veertig lopen. Maar goed. Feit is, dat iemand als Freek de Jonge Zlatan misschien wel sneller en effectiever zelfvertrouwen kan geven dan Koeman. Koeman weet veel meer van voetballen dan Freek, maar Freek staat avond aan avond voor een zaal vol mensen. Die heeft al meer mensen moeten entertainen dan Zlatan ooit in een stadion zal zien. Freek weet als geen ander hoe je zelfvertrouwen moet opbouwen en overdragen. Gebrek aan zelfvertrouwen en faalangst zie ik als de twee grote sluipmoordenaars van het nieuwe Ajax, dat nu kampioen is geworden. Gebrek aan zelfvertrouwen en faalangst - ze hebben met elkaar te maken - doden namelijk de creativiteit. Je moet dingen durven. En bij Ajax is het zo, je moet ze niet alleen durven, je moet ze doen en je moet ze goed doen. Dat is niet altijd het geval. Aan de andere kant is het zo, dat je aan het elftal kon zien dat Koeman ze zelfvertrouwen heeft gegeven. Gewoon door er te zijn. Door zijn kennis. Hij heeft autoriteit. Ik herinnerde me dat ik altijd punterde. Tot Bennie Muller stom toevallig langs ons schoolplein liep - het moet 1965 zijn geweest - en tegen mij zei: 'Hou eens op met dat gepunter! Binnenkant voet!' Eén aanwijzing, meer dan genoeg. Mijn spel kreeg vleugels. Hetzelfde - een paar jaar later - op een voetbaltoernooi in Bloemendaal. De beker zou worden uitgereikt door Ajax-keeper Gert Bals. Wij staan in de kwartfinale, en ik laat, als keeper, een ongelooflijk domme bal door. Bals komt naar me toe en zegt: 'Midden van je goal opzoeken, paar meter naar voren, goed zo, hoek verkleinen, niets aan de hand.' Meer aanwijzingen had ik niet nodig. Ik zweefde alle ballen uit de hoeken, COLUMN door Theodor Holman omdat ik wist dat hij daar stond. Finale overigens wel verloren, omdat Bals toen aan de andere kant stond, denk ik. Zelfvertrouwen. Je kunt het dus doorgeven. Gewoon door er te zijn, door iets te zeggen, door iets van iemand aan te nemen met enige autoriteit. Omdat ik er in de buurt woon, zag ik een paar maanden geleden de spelers van Ajax in het Van Gogh-museum. Daar moesten ze ook schilderen. Ik weet niet wie dat heeft bedacht, maar ik vond het meesterlijk: door zelf Van Gogh na te schilderen, en te zien, ga je beter voetballen. Dat weet ik zeker, maar kan ik dat bewijzen? Nee. Hoewel, jaren geleden liep ik in Barcelona een beetje te dwalen. Ik zou 's avonds naar Barcelona - Real Madrid gaan waarvoor ik kaartjes had gekocht. Mijn vriend Maarten wilde wat kerken zien. Ik hobbelde achter hem aan. Op een gegeven moment liepen we een kerkje in, dat volgens het reisboek in 1329 was gebouwd en getooid was met de naam Santa Maria del Mar. Ik geloof dat ik nog nooit zo'n hoge, brede en lege kerk heb gezien. En opeens zag ik Louis van Gaal. Hij liep daar rustig rond. Ik haalde het niet in mijn hoofd om hem aan te spreken, want ik wist niet wat hij daar deed. Volgens mij zag ik hem voor een Mariabeeld stilstaan en voor wat schilderijen en ik dacht: ik ga wedden op Barcelona, want Barcelona gaat winnen. Dat kan niet anders, als je Louis zo zag. Barcelona won die avond met 3-1. Met de gewonnen peseta's ben ik toen 's avonds in La Ribera gaan eten en drinken en wel in de prachtige bar Euskal Etxea. Van Gaal is weer terug in Barcelona, dus ik kan me nu al verheugen op de finale van de Champions League van volgend seizoen, Ajax - Barcelona. Spelers dienen voor de wedstrijd verplicht het Rijksmuseum te bezoeken onder leiding van Freek de Jonge en mij. AJAX MAGAZINE JUNI 2002 137

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 137