Foto: Yvonne Witte kruisband af. Telstar bood hem geen nieuw contract aan. Harms: 'Maar ik had bedongen dat als ik weer in het eerste zou terugkeren, ik wel een nieuw contract zou krijgen. Dat gebeurde zeven maanden later ook. Een jaar later boden ze me opnieuw geen nieuw contract aan. Maar er was op dat moment een groot verschil met de eerdere situatie: ik wilde zelf niet meer. Het is moeilijk te zeggen waarom. De terugslag was in ieder geval te groot geweest, ik haalde niet meer het niveau van de Spitz - Kohntijd.' Op initiatief van Louis van Gaal speelde Harms vervolgens een jaar als amateur bij Ajax in het tweede. Harms: 'Van Gaal kende me nog en stelde voor om te kijken of ik het niveau weer zou kunnen oppikken. En dat is eerlijk gezegd niet gelukt. Een contract zat er niet meer in. Ik vond het wel genoeg zo. Mijn Engelse vrouw had bovendien heimwee. In december 1989 ben ik ermee gestopt. Voetbal was voor mij alles of niets. Ik was bij Telstar zo teleurgesteld dat ik eigenlijk alleen nog maar wilde voetballen zoals het bij Ajax ging. Ik wilde niet bij de amateurs gaan spelen. Ik zat in een fase in mijn leven dat ik verder moest kijken. 'Ik had het idee dat voetbal als beroep niks meer zou worden. Dus wilde ik wat anders gaan doen. Ik wilde niet zo'n jongen worden die op zijn 36ste nog ergens in een derde elftal zou spelen. Dan krijg je op zondag een doodschop en moet je de dag erna naar je werk. Dat zag ik niet zitten. In 1991 zijn we naar Engeland verhuisd. Op het moment wonen we in Brentwood, dertig minuten van Londen. Ik ben vertegenwoordiger en verkoop software voor een bedrijf. Het is moeilijk om in het Nederlands uit te leggen wat ik precies doe. Maar simpel gezegd: wij verkopen de software die de loonadministratie voor een bedrijf uit handen neemt. De eerste drie jaar heb ik overigens in de bouw gewerkt. Mijn Engels was nog te slecht voor een kantoorbaan of iets dergelijks. Ik sprak het wel, maar de Engelse taal in het echte leven 16-11-1986: Rheden - Ajax 0-2 Scoreverloop: 56. Van Basten 0-1, 76. Winter 0-2 Toeschouwers: 6.000 Scheidsrechter: Roelof Luinge Rheden: Olyslager; Peters, Beijer, Trentelman, Zwartkruis; Koenders, Wildenbeest, Tillman; Warentan (68. Zweers), Nijenhuis, Leusink (60. Peitsman) Ajax: Menzo; Blind, Spelbos, Rijkaard (46. Bosman), Silooy (79. Harms); Wouters, Winter, Witschge; Van 't Schip, Van Basten, Boeve 134 AJAX MAGAZINE JUNI 2002 is anders dan het Engels dat je op vakantie spreekt. In de bouw heb ik het echte Engels geleerd. Ik heb het werken daar hartstikke leuk gevonden en heb er veel geleerd. Ik hecht me niet snel aan iets, kan snel aan nieuwe situaties wennen. Bovendien: mijn vrouw had het vier jaar in Nederland geprobeerd, ik vond het wel zo eerlijk dat ik het nu in haar land zou aandurven. In de bouw was ik mijn eigen baas en had ik veel vrijheid. Maar het geld werd wat minder, bedrijven gingen failliet. Toen ben ik voor een bedrijf frankeermachines gaan verkopen. Dat heb ik vier jaar gedaan en nu doe ik dat werk dat ik moeilijk uit kan leggen. Dat bevalt heel goed.' Thuis Ook in de bakermat van het voetbal trok de bal Harms niet meer aan. 'Ik heb nooit overwogen om in Engeland op een lager niveau te gaan spelen. Ik ben een voetballende voetballer, wil alles op mijn manier doen, en dat begrijpen ze in Engeland al helemaal niet. Ze schoppen elkaar allemaal verrot. Ik heb wel eens in een pub-elftal meegedaan, en dat was best wel leuk, maar meer ook niet. Mijn schoonfamilie is een golffamilie. Dat heb ik nu opgepikt. 'Nederlanders worden over het algemeen goed ontvangen in Engeland. Met Duitsers is dat soms anders. En de familie van mijn vrouw is fantastisch. Engeland is nu mijn thuis. Ik ben nog zo'n twee a drie keer per jaar in Amsterdam, want mijn ouders mis ik wel. 'Mijn Ajax-verleden komt me wel nog van pas in mijn werk. Men vindt het fantastisch om te horen dat ik bij Ajax met Van Basten en Rijkaard heb gespeeld. In de verkoop kun je dat gebruiken, daar ben ik eerlijk in. 'Als ik het over moest doen, zou het hetzelfde zijn. De grote vraag blijft of er qua voetbal meer voor mij in had gezeten. En die vraag dringt zich met het verstrijken van de tijd wel meer op: je gaat iets pas missen als je weet dat je het niet meer kunt doen. 'Ik heb één keer mogen invallen, in een fantastisch elftal. Daar ben ik erg trots op. Ie kunt beter elf minuten meespelen in een elftal met Van Basten en Rijkaard, dan langer meedoen in een minder eerste elftal.'

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 134