Foto: Guus Dubbelman Rob Witschge tijdens het waterballet van Zaragoza. Een gelukkige Marco van Basten na afloop van de gedenkwaardige wedstrijd in La Romareda. Ajax, vergelijkbaar met de exhibities in Lissabon (1969), Madrid (1972), Genua (1992), Triest (1994), Madrid (1995) en Athene (1996). In La Romareda kreeg de rijzende ster Marco van Basten twee kansen, maar de Utrechter miste. Na de pauze ging Ajax onverdroten door met zijn hoogwaardige waterballet. Al na drie minuten plaatste John van 't Schip (hij weer) uit een vrije trap de bal op het hoofd van John Bosman: 1-2. Zeven minuten later bleef de bal weer eens liggen in een plas, aan de achterlijn bij het Zaragoza-doel. Marco van Basten was er als eerste bij en plaatste de bal loepzuiver op het hoofd van opnieuw John Bosman: 1-3. Waar Ajax drie kwartier eerder nog een totale ondergang tegemoet leek te gaan, was de situatie ineens rooskleuriger dan ooit. Hoofd verloren Dat kon niet goed blijven gaan. De sfeer in La Romareda werd grimmiger, zeker nadat de populaire Roberto in de ploeg was gekomen. Real Zaragoza ging op zoek naar een penalty, die het na drie pogingen ook kreeg van Petrovic. Senor verkleinde de achterstand van Real Zaragoza: 2-3. Met nog twintig minuten op de klok toverde Zaragoza de botte bijl tevoorschijn. Marco van Basten kreeg een trap tegen de enkel, John van 't Schip een slag in het gezicht. Na een aanslag op Rob Witschge kon de Amsterdammer zich niet meer beheersen. De attente Johan Cruijff voorkwam erger en haalde Witschge uit het veld. Had hij dat ook maar bij John Bosman gedaan. De anders zo beheerste spits ging drie minuten voor tijd op de vuist met Güerri. Beiden kregen de rode kaart. Een zeer sneu einde voor Ajax' uitblinker, die AJAX MAGAZINE JUNI 2002 Foto: Guus Dubbelman zijn ploeg een flink stuk richting finale had gekopt, maar nu al wist dat hij deze vanwege een schorsing zou moeten missen. Twee weken later maakte Ajax het in Amsterdam af: 3-0. John Bosman zat erbij en keek ernaar, net als bij de gewonnen finale tegen Lokomotive Leipzig. Ajax' Europese topscorer van dat seizoen 11 doelpunten) had zijn hoofd gebruikt in het waterballet van La Romareda, maar had dat op het einde verloren. Een heldenepos meer dan waardig.

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 126