een competitienederlaag bij Willem II, een gelijkspel bij Sparta en een bekernederlaag bij Cambuur. Peter Hoekstra was van PSV overgenomen als vervanger voor de zwaar geblesseerd geraakte Marc Overmars. In Europese wedstrijden mocht Hoekstra echter dat seizoen niet meer meedoen aangezien hij ook al namens PSV in de Europa Cup had geparticipeerd. Alleskunner Ronald de Boer speelde nu in La Romareda op de linksbuitenplaats, al werd De Boer na een uurtje spelen naar elders gedirigeerd vanwege het debuut van Dave van den Bergh. De negentienjarige linksbuiten en aanvoerder van Ajax 2 speelde een verdienstelijke wedstrijd, maar meer ook niet. Net als heel Ajax trouwens, dat in de eerste helft te onzeker en chaotisch acteerde. De 1-0 van Xavier Aguado, na een dekkingsfout van Patrick Kluivert, was verdiend. In de rust van de wedstrijd zette Van Gaal zijn spelers wat meer op scherp. Dat deed hij ook bij het arbitrale trio, dat hij wees op het racistische geroep van een gedeelte van het Zaragoza-publiek jegens Finidi George. De Franse scheidsrechter Rémi Harrel trad er niet tegen op. Na afloop van het duel diende Ajax een officieel protest in bij de UEFA. De 1-1 stond toen als uitslag in de boeken. Patrick Kluivert had na goed aangeven van centrumspits Nordin Wooter raak geknald. Het was een uitslag waarmee het in de tweede helft veel beter spelende Ajax wel vrede kon hebben. Patrick Kluivert heeft gescoord en wordt gefeliciteerd door Winston Bogarde, Danny Blind en Kiki Musampa. Rechts debutant Dave van den Bergh. Foto: Louis van de Vuurst Edoch, niet te vroeg gejuicht. Na een geslaagde warming-up keerde Ajax terug in de kleedkamer. Op dat moment barstte er een enorme regenbui los in Zaragoza. Bij terugkeer op het veld trof Ajax een niet meer zo lekker grasmatje aan. Het was een poel vermengd met wat gras. De loegoslavische scheidsrechter Zoran Petrovic nam de drastisch verslechterde toestand van het veld voor kennisgeving aan en liet gewoon aftrappen. De aanpassing vergde voor Ajax enige tijd. In het eerste kwartier speelden de Ajacieden, met Frank Rijkaard voorop, elkaar nog de bal toe in het doorgaans gebruikelijke tempo. Dat lag echter veel te laag voor de watermassa van La Romareda, waardoor geregeld Zaragoza-spelers de gestrande bal konden oppikken. Dat leverde ze twee grote kansen op, waarvan de tweede door Ruben Sosa benut werd: 1-0. Zou Ajax gaan verzuipen in La Romareda? Niets van dat alles. Opmerkelijk snel na de tegentreffer kwamen de Ajacieden op het lumineuze idee om het waterveld het waterveld te laten en elkaar de bal zoveel mogelijk door de lucht aan te spelen. Dat leverde drie minuten later al de gelijkmaker op. Uit een prachtige voorzet van lohn van 't Schip kopte Rob Witschge de bal achter de wat aarzelende doelman Andoni Cedrün. Het was een voorbode tot een van de meest spectaculaire Europese uitwedstrijden van Nordin Wooter en Ronald de Boer waren ook niet ongelukkig. De gele kaarten die zij van Harrel ontvingen betekenden een schorsing voor de eerstvolgende Europese wedstrijd. Daar schaarde de UEFA de Supercup 'gelukkig' ook onder, waardoor het duo niet in de return tegen Zaragoza maar wél in de veel belangrijkere kwartfinale van de Champions League tegen Borussia Dortmund kon aantreden. (De Supercup won Ajax drie weken later zonder De Boer en Wooter ook wel: 4-0.) Waterballet In april 1987 was Ajax Europees nog niet zo succesrijk. Het had wel voor het eerst sinds 1980 de halve finale van een Europa- Cuptoernooi bereikt, dat van de bekerwinnaars. Onder leiding van technisch directeur lohan Cruijff was met oogstrelend voetbal de Europese opmars ingezet. Op 8 april 1987, in de eerste wedstrijd van de halve finale tegen Real Zaragoza zou die stijgende lijn voortgezet moeten worden. De voortekenen waren goed: Real Zaragoza was een niet overdreven zware tegenstander, de vorm was er en het veld van La Romareda lag er stralend uitnodigend bij voor het op techniek en snelheid gestoelde voetbal van Ajax. Bob Haarms op de avond voor de wedstrijd in La Romareda, waar Ajax een training afwerkte om te wennen aan de grasmat, het licht en de speelbal. AJAXMAGAZINE JUNI 2002 125

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 125