Foto: Omnipress de vlaggen van de drie landen die La Romareda aandeden. Ook wat betreft de Spaanse bekerfinales staat La Romareda 'goed' aangeschreven: het is een van de weinige Spaanse stadions die het monopolie van het Estadio de Bernabeu op dat gebied af en toe kunnen doorbreken. Superiob Tijdens de WK-duels konden nog zo'n vijftigduizend mensen de arena betreden. In de loop der jaren daalde door veiligheidsvoorschriften en toename van het aantal sponsorruimtes de capaciteit naar de 35.000 van tegenwoordig. De frisblauwe lichtmasten geven het degelijke stadion wat kleur en de elektronische scoreborden bóven op de daken achter de doelen doen futuristisch aan. Maar gekker wordt het niet in La Romareda, een van de sympathiekere, want niet bombastische of te sponsorige voetbalstadions van Europa. Voor Ajax is La Romareda een lekker plekkie om te vertoeven. De laatste keer dat een Ajax-equipe het stadion officieel betrad was op dinsdagavond 6 februari 1996. Ruim een halfjaar eerder hadden Ajax en Real Zaragoza geschiedenis geschreven door respectievelijk de Europa Cup 1 en de Europa Cup 2 te winnen. Ajax versloeg in Wenen AC Milan met 1-0, Real Zaragoza was in Parijs Arsenal de baas (2-1). Onvergetelijk was het winnende doelpunt van Mohammed Nayim, die vanaf meer dan zestig meter Arsenal- keeper David Seaman met een superlob versloeg; een van de mooiste Europese finaledoelpunten ooit. De zege in het Europa-Cup-2-toernooi was het hoogtepunt in de clubgeschiedenis; een Er zijn van die wedstrijden waar je met weemoed aan terugdenkt. Duels waarin Ajax er ineens weer helemaal is, in een heroïsch gevecht met tegenstander, weer, veld en scheidsrechter. Waar vreugde en verdriet akelig dicht bij elkaar liggen. Wedstrijden waarbij overal in den lande puntjes van stoelen ernstig worden afgesleten. Een van die wedstrijden speelde Ajax op 8 april 1987 in La Romareda, het stadion van Real Zaragoza waar het weer niet bleek te zijn wat het leek. landskampioenschap heeft er bijvoorbeeld nog nooit ingezeten voor de vroegere club van onder anderen Leo Beenhakker en Frank Rijkaard. De Europa-Cupzeges van Ajax en Real Zaragoza koppelden beide clubs aan elkaar in het ondergeschoven kindje van het Europese voetbal, de Supercup. Opgezet in 1972 door De Telegraaf, die Ajax nog wel een prijsje wilde laten winnen, is de vanaf 1973 ook door de UEFA erkende Supercup een verplicht tussendoortje. 'De waarde van de Supercup is relatief,' meende Louis van Gaal aan de vooravond van het eerste duel, in La Romareda. Daaraan toevoegend: 'Ajax wil alles winnen,' een opmerking die zes jaar geleden nog als realistisch bestempeld kon worden. 1996 was aarzelend begonnen voor de een jaar eerder nog ongenaakbare ploeg met AJAX MAGAZINE JUNI 2002

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 123