J A3 Foto: Louis van de Vuurst Nooit eerder zal er reikhalzender naar een kampioenschap zijn uitgekeken dan nu; nooit eerder werd het op een raarder plek gevierd. Nooit eerder werden verwachtingen en voorspellingen van de zogenaamde deskundigen en zelfs van de eigen fans zo geloochenstraft; nooit eerder was een zondag van vreugde en bevrijding het begin van zo'n bizarre, macabere week. Op een parkeerplaats, P2, werd het landskampioenschap van de meest kleurrijke club van ons land uitzinnig gevierd. Vierentwintig uur later werd op een parkeerplaats de meest kleurrijke politicus volslagen onzinnig uit het leven geknald. Dit stukje tik ik dus in een wezenloze stemming. Ik was en ben een fan van Ajax, ik was geen fan van Pim Fortuyn. Ik zou niet op hem gestemd hebben. Maar toch had hij kenmerken die ook bij Ajax horen: aanvallend, sierlijk, flamboyant, onverwacht en moedig. Hijzelf scheen trouwens een Sparta-fan te zijn. Een dag na de moord interviewde ik voor de radio Stefano Seedorf. De uitzending stond in het teken van de betekenis van Surinamers voor het Nederlandse voetbal. Aan tafel zaten ook Humphrey Mijnals en Humberto Tan. Ik kon niet geheel voorbijgaan aan wat in Hilversum gebeurd was. Het jonge talent van Ajax 2 zei: 'Voordat Pim Fortuyn kwam, was ik nooit politiek bewust geweest, het interesseerde me niet. Door hem ben ik erover na gaan denken, ook al zou ik niet op hem stemmen.' Zo zijn wij Ajax-fans ons er door Stefano en zijn medespelers bewust van geworden hoeveel talent we zelf in huis hebben. Wat is er gesmaald - door buitenstaanders, in de pers, maar ook (eerlijk is eerlijk) intern - over de eigen opleiding. En kijk nu eens: bijna alle elftallen kampioen, het tweede voor de tweede keer op rij en als sluitstuk, kroon, slagroom op de taart ons eerste. En hoeveel eigen kweek is daarin niet tot schittering gekomen: Van der Vaart, O'Brien, Van der Meyde, Heitinga, Yakubu, Pienaar. Daarnaast beschikt het team over goed gescoute groeidiamanten als Maxwell, Mido en Trabelsi, bleek Bergdolmo betrouwbaar als een fjordenrots en is Chivu zo jong al een openbaring. Maar het allermooiste van afgelopen seizoen vond ik toch de door Koeman en Krol mogelijk gemaakte wederopstanding van jan van Halst. Bikkelen, sleuren, beuken, maar ook gezegend met goede passes. Wouters had dat goed gezien toen hij hem van Twente haalde. Met dit stel kunnen we volgend seizoen op zoek gaan naar nog meer successen, die dan hopelijk gevierd zullen worden waar het hoort. De gemeente bood Ajax een kampioensfeest aan (en Ajax bood natuurlijk in z'n succes Amsterdam een feest), maar helaas kon dat dit jaar niet in het hart van de stad gevierd worden, juist op bevrijdingsdag behaalde Ajax het bevrijdende kampioenschap, maar was het Leidseplein 'bezet'. Reden te meer om het succes te prolongeren. VÖS PREEKT VE PASSIE door Klaas Vos PS: Waarom opent Ajax niet een filiaal in Suriname? Het barst er van het talent. Aldus Stefano Seedorf, aldus Humphrey Mijnals en vele anderen. Doen dus! iJUNf 7007

Magazine (1987-2007) | 2002 | | pagina 121